Oddnes do konca novembra máte v Bratislave možnosť vidieť tridsať výstav fotografií. Ponúkame tipy na tie, ktoré by vám nemali ujsť.
1. Zrkadlo s pamäťou
SNM Historické múzeum na Bratislavskom hrade
Jedna z nosných výstav festivalu sa obracia do minulosti k starým fotografickým technikám.
Výskum zaviedol trojicu autoriek (B. Koklesová, J. Hojstričová a J. Križanová) do archívov a knižníc, odkiaľ vytiahli najstaršie fotografické portréty realizované u nás technikou dagerotypie. Medzi vzácnymi snímkami sú napríklad portréty Ľudovíta Štúra či Jozefa Miloslava Hurbana.
Tému starých techník dopĺňajú aj ďalšie výstavy. Jednou z nich bude prehliadka gumotlačí uznávanej americkej autorky a pedagogičky Anne Strickland, ktorá bude na festivale viesť aj workshop.
Foto: Anne Strickland z cyklu Dar.
2. Zaujatí krásou: 50. roky v dokumentárnej fotografii
Slovenská národná galéria, vernisáž 7. 11. o 18.00 h
Kurátori Aurel Hrabušický a Bohunka Koklesová boli prekvapení, koľko kvalitných fotografií našli v archívoch či pozostalostiach z 50. rokov minulého storočia. Nemáme vraj medzi nimi čakať prevahu budovateľského pátosu ani socialistického realizmu.
Foto - Juraj Šajmovič, Vojnová generácia, 1952.
3. Rafal Milach
Poľský inštitút, vernisáž 9. 11. o 17.00 h
Jeden z najvýznamnejších súčasných poľských fotografov, zakladateľ úspešnej agentúry Sputnik Photos a držiteľ prestížnych svetových ocenení privezie do Bratislavy staršiu sériu expresívnych fotografií z oblasti Čierneho mora. Na workshope, ktorý bude viesť, poradí fotografom, ako vydávať knihy, ako pracovať na dlhodobých projektoch a propagovať svoju tvorbu.
Foto - Rafal Milach z cyklu Čierne more betónu.
4. Graciela Iturbide
Stredoeurópsky dom fotografie, vernisáž 6. 11. o 16.30 h
Rešpektovaná mexická fotografka, ktorá sa svojím prístupom k zobrazeniu človeka v spoločnosti radí k svetovým velikánom humanistickej fotografie, vystaví v Bratislave cyklus Slávnosť a smrť. Zachytáva v ňom tradičné rituály Mexičanov, počas ktorých ľudia vystupujú v rozličných maskách.
Foto - Graciela Iturbide: Chalma, México, 1984.
5. Vnútorný okruh v súčasnej českej fotografii
Dom umenia, vernisáž 5. 11. o 18.00 h
Viacerí autori, jedna téma – traumatické situácie v rodine, ktoré sú často vytesňované, prehliadané, potláčané. Kurátor Vladimír Birgus vybral diela autorov tak, aby ukázali aj rôznorodé prístupy k téme – od konceptu, denníkových záznamov až po inscenovanú fotografiu.
Veronika Bromová, z cyklu Příběh z planety Chaos, 2008 – 2012.
6. Aftermath
Západná terasa Bratislavského hradu, vernisáž 7. 11. o 15.00 h
Medzinárodný projekt Aftermath s podtitulom Kultúrna zmena krajiny združuje predstaviteľov mladej generácie fotografov pôsobiacich na území bývalej Juhoslávie.
Prostredníctvom fotografií krajiny metaforicky reflektujú následky búrlivých vojnových udalostí na každodenný spoločenský život.
Ivan Petrović (Srbsko), Dorothea's Swimming Pool, 2003.
7. Tibor Huszár
Dom umenia, vernisáž 9.11. o 15.00 h
Posledný cyklus fotografií Tibora Huszára, na ktorom pracoval v Paríži. Ide o portréty ľudí, umelcov z celého sveta, ktorí sa zišli v štvrti Cité des Arts.
Tibor Huszár: Sarah Esser, sochárka, Nemecko.
8. Anton Podstraský
SEDF, vernisáž 6. 11. o 17.00 h
„Synáčik ulice“ Anton Podstraský dokázal bravúrne ukázať „reálny obraz reálneho socializmu“. Dlho bol na okraji záujmu, výstava je možnosťou vidieť jeho tvorbu aj inak ako v monografii, ktorá vyšla tento rok.
Anton Podstraský.
9. Parlament
Rakúske kultúrne fórum, vernisáž 5.11. o 16.00 h
Rakúska skupina umelcov G. R. A. M. ukáže na festivale sériu inscenovaných fotografií s názvom Parlament. Je to pomerne ironický projekt, v rámci ktorého autori zrekonštruovali dej fotografií uverejnených v médiách, na ktorých sa politici buď bijú, alebo spia. Viac k tomu asi netreba.
G.R.A.M.: Parlament, 2012-2013.
10. Přirozeně
Dom umenia, vernisáž 5. 11. o 17.00 h
Jeden žil v Československu, druhý v USA, obaja fotografovali rovnakú tému: naturizmus. Kurátor Roman Franc prepojil tvorbu Karla Nováka a Jocka Sturgesa. Výsledkom je pohľad do komunity, ktorá k sebe cudzích len tak ľahko nepúšťa.
Karel Novák, Bez názvu, 90. roky.