Bratislava 17. októbra (TASR) - Unikátnu výstavu 16 umelcov starej ruskej fotografie dnes pod názvom Ruský piktorializmus sprístupnili v európskej premiére v Slovenskej národnej galérii (SNG) v Bratislave.
Expozícia umiestnená na treťom poschodí Esterházyho paláca predstavuje 120 fotografií piktorialistov troch generácií pôsobiacich od roku 1890 až po 20. roky 20. storočia. Vidieť však možno i súčasníka, ktorý v záujme zachovania tradície piktorializmu využíva napríklad techniku ušľachtilých tlačí alebo náboženské motívy. Väčšina vystavovaných exponátov sú diela, ktoré boli naposledy vystavované v prvej tretine 20. storočia. Časť z nich ale zažila svoju premiéru počas výstavy v americkom Houstone na jar tohto roku. Dôvodov, prečo sa zachovalo málo pôvodných diel piktorialistov, je niekoľko. Považujúc svoje práce konkurujúce výtvarnému umeniu, za jedinečné, tlačili fotografie len v jednom kuse - originále. Svoje však urobilo i neskoršie prenasledovanie niektorých členov hnutia sovietskym režimom. Za to, čo sa podarilo dochovať, zhromaždiť a vystaviť, verejnosť vďačí najmä Michailovi Golosovskému, zberateľovi, ktorý aj napriek oficiálnej doktríne zachoval pre budúcnosť diela i celé autorské zbierky piktorialistov.
Piktorializmus prenikal do ruskej fotografie z Európy prostredníctvom anglických, francúzskych a nemeckých časopisov alebo zahraničných ciest ruských fotografov. Vznikol spojením základov akademickej realistickej umeleckej školy s možnosťou zhmotňovať subjektívne vnútorné cítenie prostredníctvom objektívnej optiky. Vyvíjal sa v období moderny a podobne ako hudba a dekoratívne umenie pomaly prenikal do ostatných oblastí umenia. Ruskí piktorialisti boli mladšími súčasníkmi impresionistov a skôr než väčšina ruských maliarov sa ponorili do priestoru svetla v obraze. Za prvých ruských piktorialistov domáca tlač označila umeleckých fotografov Evgenyija Vysnyakova a Jana Bulgaka. Prvým, ktorý sa ale preslávil aj v zahraničí, bol až Alexej Mazurin. V roku 1935 sa uskutočnila posledná výstava piktorialistov, ktorá napriek pozitívnym ohlasom znamenala koniec hnutia.
Výstavu v rámci Mesiaca fotografie pripravilo štátne centrum pre múzeá a výstavy Ministerstva kultúry Ruskej federácie ROSIZO v spolupráci s nadáciou FOTOFO a SNG. V duchu tradície prvosobotných vernisáží Mesiaca fotografie sa preto uskutoční ešte 2. novembra vernisáž.
Výstava potrvá v priestoroch SNG do 24. novembra.
*ika som