Toto dielo z najnovšej výstavy na Bratislavskom hrade ste už možno videli. Eucharistickú holubicu si organizátori vybrali ako hlavný motív pútača k výstave Umenie a príroda stredovekej Európy, na ktorej sú aj ďalšie skvosty, reprezentujúce prevažne komorné umenie: zlatníctvo, textil a iluminácie.
Holubica je zlatníckym výrobkom zo slávnych emailérskych dielní v Limoges vo Francúzsku a aj ďalšia takmer stovka exponátov na výstave pochádza z francúzskych zbierok, presnejšie z Národného múzea stredoveku – Musée de Cluny v Paríži.
Holubica nie je obyčajnou dekoratívnou soškou. V tejto forme slúžila v stredoveku ako schránka na hostie, teda ako mobilný svätostánok. Zvyčajne visela na retiazkach nad oltárom a cez otvor na chrbte do nej bolo možné vkladať chlieb. Holubica bola v staroveku zasvätená Venuši, u kresťanov sa stala symbolom čistoty a nevinnosti.
V evanjeliu je zas stelesnením Ducha Svätého. „Celkové, takmer realistické, poňatie tohto predmetu je už príkladom gotickej estetiky, hoci emailom vytvorené farebné ornamenty na podstave, ako aj na pohyblivých krídlach, sú svojou štylizáciou ešte dedičstvom románskeho umenia,“ opisuje Dušan Buran, jeden z kurátorov výstavy.
Stav ornamentov je napriek storočiam veľmi dobrý, výnimočne sa zachovalo aj niekoľko polodrahokamov a sklených kamienkov na obrubách. Emailérske dielne v Limoges vyrábali takéto eucharistické holubice vo veľkom množstve, pričom v zobrazení ich peria miešali štylizáciu s realizmom.
Eucharistická holubica
Limoges, začiatok 13. storočia. Meď, jamkový email, zlátenie a polodrahokamy. Paris, Musée de Cluny.
Výstava: Umenie a príroda stredovekej Európy , 30. október 2013 – 2. február 2014, SNM – Historické múzeum, Bratislavský hrad, 3. poschodie