SME

Boli SME v porote na filmovom festivale v Štokholme

Z filmového festivalu v Štokholme sme dostali pozvanie do poroty Medzinárodnej organizácie filmových kritikov. A tak sme hodnotili filmy a súčasne zaznamenávali, aké má v takej medzinárodnej porote šance dielo z Česka a Slovenska.

Na festivale v Štokholme posudzovala medzinárodná porota filmových kritikov FIPRESCI filmy zo sekcie Open Zone. V nej bol medzi "toprežisérmi" zaradený Jan Hřebejk s drámou Líbánky.Na festivale v Štokholme posudzovala medzinárodná porota filmových kritikov FIPRESCI filmy zo sekcie Open Zone. V nej bol medzi "toprežisérmi" zaradený Jan Hřebejk s drámou Líbánky. (Zdroj: FORUM FILM)

"Tak aké filmy to ideme pozerať?" Maďarský filmový kritik Győző Mátyás prišiel na festival do Štokholmu ako člen poroty FIPRESCI a o svoj program sa začal zaujímať až v taxíku cestou z letiska. Myslel si, že pol hodina mu bude stačiť, aby sa zorientoval, a aj sa zorientoval.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Názvy filmov mu nič nehovorili, chcel vedieť krajinu pôvodu a režiséra. Keď mu sprievodkyňa poroty zo zoznamu prečítala Honeymoon - Česko, Slovensko - Jan Hřebejk, zvolal: "Hřebejk! Toho mám veľmi rád. Takže jedného favorita už mám!"

SkryťVypnúť reklamu

FIPRESCI je medzinárodná organizácia filmových kritikov, ich cena sa na festivaloch odovzdáva preto, aby priniesla trochu iný pohľad na súťažné filmy a doplnila názor hlavnej poroty.

Najprv ju zaviedli v Cannes, Berlíne a Benátkach, ako štvrtý sa pripojil Štokholm, ktorý tento rok pozval okrem Győzőa Mátyása holandskú novinárku Nicole Santéovú a nás z denníka SME.

Načítavam video...

Pelíšky pre Afroameričanov a Hispáncov

Vyzeralo to tak, že Líbánky (to je pôvodný názov filmu Honeymoon) budú mať šance, pretože maďarský porotca sa hneď ukázal ako veľmi silná osobnosť. Je to vysokoškolský pedagóg, rád debatuje a teoretizuje, a keď sa mu nejaký film nepáčil, mal jednu formulku, pri ktorej bolo hneď jasné, že ho netreba presviedčať: "Zostal som neutrálny, emočne úplne vonku," povedal iba.

SkryťVypnúť reklamu

K Hřebejkovi sa, naopak, vracal často a rád, ešte pred tým, ako bolo jeho premietanie na programe. "Keď som učil na univerzite v San Franciscu, viedol som seminár o stredoeurópskom filme," hovorí.

"Najčastejšie som premietal Pelíšky, lebo tie fantasticky vystihli socializmus a socialistické myslenie, ktoré nás deformuje ešte toľko rokov po. V Česku, na Slovensku a najviac asi v Maďarsku. Boli by ste prekvapení, aký bol o tento seminár záujem, hoci musím spresniť, že medzi študentmi som mal najmä Afroameričanov a Hispáncov."

Mátyása zaujímalo, že Jan Hřebejk v poslednom čase trochu pozmenil estetiku aj atmosféru svojich filmov a že jeho najnovší film akoby formálne aj obsahovo završovali jeho trilógiu o svedomí a vine.

SkryťVypnúť reklamu

Začala sa Kawasakiho ružou a pokračovala Nevinnosťou. Líbánky sú obrazom svadobnej oslavy, ktorú naruší nepozvaný hosť - s pestovaným zmyslom pre drámu začne vyťahovať zabudnuté a tajné udalosti, až nevestu prepadnú úzkosť a strach z toho, koho si berie za muža.

Režisér, na ktorého nevie zabudnúť

Premietanie v Štokholme nebolo prvé, Líbánky mali premiéru na festivale v Karlových Varoch (tam získal Hřebejk cenu za najlepšiu réžiu) a už v lete boli v našich kinách. Štokholmský festival je však zvláštny tým, že cenu FIPRESCI neudeľuje v hlavnej súťaži, ale v sekcii Open Zone, ktorú definuje takto: "Toprežiséri v súčasnom filme".

Hřebejkov film tam uviedli popri Nebraske Alexandra Payna, upírskej lovestory Jima Jarmuscha Only Lovers Left Alive, tragikomickej Philomeny Stephena Frearsa, Zlatej palmy z Cannes Život Adele alebo víťazovi z Berlinale Pozícia dieťaťa.

SkryťVypnúť reklamu

V katalógu o ňom napísali, že je "ostrieľaným režisérom" a v kolónke krajina pôvodu bolo okrem Česka aj Slovensko. Jedným z dvoch hlavných producentov filmu je Slovák Michal Kollár.

Keď to zbadala holandská porotkyňa Nicole Santé, obrátila sa na nás s otázkou: "Neznervózňuje ťa to? Ja nie som veľká patriotka, a keby sme tu mali v súťaži aj holandský film, asi by som sa hanbila." Ona veľkou fanúšičkou Hřebejka nebola, pochybovala, či ho niekto u nich doma pozná, a keď sme sa jej pýtali, čo ju z našej (alebo aspoň česko-slovenskej) kinematografie nedávno ohúrilo, povedala: "Jan Švankmajer."

Na prestížnom festivale v Rotterdame videla pár filmov svetoznámeho surrealistu, nedávno hrali jeho Šílení aj Prežiť svoj život. Na oboch spolupracoval ako producent a kameraman Slovák Juraj Galvánek a vystupuje v nich niekoľko slovenských hercov, no rozdiel krajín Nicole nevnímala. Všímala si len režiséra, pretože s ním raz robila rozhovor. "Neviem na neho zabudnúť, neviem, či som niekedy stretla niekoho takého milého, zaujímavého a múdreho."

SkryťVypnúť reklamu

Na rozdiel od dosť radikálneho Győzőa Mátyása pôsobila holandská porotkyňa oveľa tichšie, ale mala zaujímavý vkus.

Na filmoch sa jej páčilo, keď sa provokačne blížili k extrémom, zabávala sa napríklad na kanadskom filme Gerontophilia, v ktorom režisér Bruce LaBruce (kedysi sa venoval, ako sám vraví, najmä experimentálnemu pornu) opisoval náklonnosť mladého chlapca k telám starých mužov.

Pri premietaní drámy Líbánky nepatrila medzi tých, čo pri ňom vzlykali (aj takí boli), z kina vyšla zamyslená a potichu.

Načítavam video...

Prečo nebol miláčik na zozname

Organizátori festivalu dali našej porote k dispozícii dve hodiny, aby sme určili víťaza. "Každý napíše zoznam piatich filmov a uvidíme, či sa na ňom zhodneme. Ak nie, budeme o každom diskutovať," navrhol Győző.

SkryťVypnúť reklamu

Napokon rozhodnutie o víťazovi netrvalo ani minútu, pretože všetci traja sme mali na prvom mieste Nebrasku Alexandra Payna.

Líbánky sa objavili na zozname Nicole. "Až ma bolelo, akú pitvu ľudskej duše som videla a pritom som nemala pocit, že by v ňom niekto niekoho súdil. Bol to štýlovo pozoruhodný a zároveň minimalistický psychologický triler. Mne sa to veľmi páčilo," vysvetľovala.

A čudovala sa, prečo sa miláčik Hřebejk nedostal na zoznam nášho maďarského kolegu. "Sklamal ma. Nielen tým, že som tento motív už veľakrát videl. Ale najmä tým, že všetko tajomstvo vyrozprával v monológu postáv namiesto toho, aby sa to pokúsil nejako obrazovo vyjadriť. Vždy je to na diskusiu, či je lepšie jedno, alebo druhé, monológ bol však v tomto prípade chybou," vravel prísne. "Zdá sa vám to pritvrdé? No dobre, nebolo to až také zlé. Zostal som však neutrálny."

SkryťVypnúť reklamu

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  2. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  3. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  5. Na Marka oharka do jarka
  6. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 009
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 908
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 101
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 369
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 837
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 130
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 731
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 482
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 755
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 324
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 389
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 676
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 142
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 025
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 572
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťZatvoriť reklamu