Natáčajú, ako uniesli prezidentovho syna. Ivana L. museli zmeniť

Nakrúca sa film o ére mečiarizmu. Ešte sa nevie, či v ňom bude účinkovať Mečiar.

Film Ži a nechaj žiť prináša na plátno prípad únosu prezidentovho syna v auguste 1995. Začalo sa to, keď kukláči zablokovali strieborný mercedes na ceste zo Svätého Jura do Bratislavy.(Zdroj: SME - Tomáš Benedikovič)

Slovenská kinematografia dozrela na politickú drámu podľa skutočných udalostí. Nakrúca sa film o únose prezidentovho syna. Ivana Lexu si v ňom užijeme, ak ho spoznáme.

V posledný augustový deň roku 1995 si syn prezidenta sadá do auta pred svojím domom vo Svätom Jure. Smeruje do Bratislavy. Už niekoľko mesiacov figuruje jeho meno v podivnej medzinárodnej obchodnej kauze.

Otec je navyše už mesiace pod tlakom autokratickej vlády, ktorá chce svojho niekdajšieho straníckeho spojenca zdiskreditovať a urýchliť jeho odchod z funkcie.

Ach tie staré šunty

Kúsok za obcou striebornému mercedesu skrížia cestu tri autá. Vyskočia z nich ôsmi kukláči a pod hrozbou použitia zbrane vyvlečú syna hlavy štátu z auta, nasadia mu masku a dajú elektrické šoky.

Vykrútia mu ruky, vtlačia ho do jedného zo svojich áut, údermi dverí mu zneškodnia nohu. Násilím doňho vlievajú fľašu whisky, až ho na mol opijú. Michal Kováč mladší sa o pár hodín preberie za rakúskymi hranicami. Schengenský priestor a mobily sú v tom čase ešte hudbou budúcnosti.

Prenesme sa v čase o osemnásť rokov. Je októbrové ráno a rýchlostná cesta z Jura do Bratislavy je na jednom úseku odstavená. Z diaľky sa po ňom blíži strieborný mercedes staršieho typu. V okamihu sa ocitá v známom zajatí áut, maskovaní muži povyskakujú, prihrnú sa a prinútia šoféra zastaviť.

Len jeden s pištoľou v ruke darmo lomcuje dverami svojho starého seatu, nie a nie ich otvoriť. Napokon povolia, on sa ešte pokúša stihnúť akciu, no bezúspešne. Stop! Ešte raz. Ach, tieto staré šunty! - hundre režisér a všetko sa začína odznova.

Muži opäť naskáču do áut a zmiznú za zákrutou, spoza ktorej pred chvíľou prišli. Chvíľu brutality si ešte zo trikrát vychutnajú, kým to bude ono.

filmari.jpg

Nakrúcanie prvých klapiek spočiatku komplikovala hustá hmla. Foto: SME - Tomáš Benedikovič

O tomto prípade nič neviem

Na scéne sa práve predviedli kaskadéri. Ich postavy o chvíľu preberú ďalší figuranti. Filmový štáb, ktorý sa na diaľnici z Jura cez víkend usadil, vedie režisér Vlado Fischer. Predchádzajúce krásne slnečné dni vystriedali mraky a hustá hmla.

"Počasie nám to dosť komplikuje," priznáva, ale inak si prácu pochvaľuje. Scéna s blokovaním mercedesu sa po niekoľkých opakovačkách konečne vydarí a vzápätí sa na oblohe ukáže aj slnko. Hneď sa lepšie pracuje.

Točia sa prvé klapky nového slovenského filmu Ži a nechaj žiť. Tvorcovia v ňom chcú zachytiť zvlčilé obdobie deväťdesiatych rokov minulého storočia v slovenskej politike. Boli to časy, keď sa na vládnej úrovni mohli páchať závažné trestné činy tak okato, až človeku rozum zastával.

Jedna z najväčších vtedajších káuz - únos prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho - inšpirovala v prvom rade slovenského spisovateľa Dominika Dána. Pôvodným povolaním policajný vyšetrovateľ vychádza vo svojich románoch zo skutočných kriminálnych prípadov spáchaných na Slovensku. Spolupracuje aj na scenári filmu.

Kaskadéra v mercedese o chvíľu strieda mladík s bledými vlasmi. Prichádza na scénu v béžovom obleku. "O tom prípade neviem vôbec nič, mal som päť rokov, keď sa to stalo," vraví. Jeho tvár vo filme vidieť nebude.


reziser.jpg

Režisér filmu Vlado Fischer stále zvažuje, či sa prikloniť k fyzickej podobe
Mečiara alebo nie. Foto: SME - Tomáš Benedikovič

Prípad béžového obleku

V mysli sa nám hneď vynorí mierne zavalitá postava Michala Kováča mladšieho, onoho času 34-ročného mladého podnikateľa. V tom béžovom outfite sa vtedy prebral z bezvedomia v rakúskom Hainburgu pred policajnou stanicou vo svojom vlastnom aute (ktoré však pôvodne ostalo pri Svätom Jure).

Nevedel, čo sa s ním stalo a ako sa tam dostal. Našla ho rakúska polícia a previezla do nemocnice, kde bol po krátkom pobyte zadržaný Interpolom. Ako sa neskôr ukázalo, dostala anonymný telefonát.

Istý Ján T v ten deň popoludní cestoval do Hainburgu a oznámil rakúskej polícii, že pred hainburskou policajnou stanicou v zaparkovanom Mercedese sa nachádza človek, na ktorého je vydaný medzinárodný zatykač. Z vykonanej akcie bola podozrivá Slovenská informačná služba pod vedením Ivana Lexu. Pred vyšetrovateľmi o tom vypovedal bývalý príslušník SIS Oskar Fegyveres, ukrývajúci sa vo Švajčiarsku.

Následne, v apríli 1996, za nevyjasnených okolností vybuchlo v bratislavskej Karlovej Vsi auto, v ktorom zahynul jeho blízky priateľ, policajný dôstojník Róbert Remiáš. Prípad nikdy nebol došetrený, pretože vtedajší premiér Vladimír Mečiar vyhlásil amnestiu.

S podobou alebo bez nej

"Pre nás je v tejto chvíli možno aj lepšie, ak herci o minulosti veľa nevedia," vraví režisér. Zatiaľ totiž nechce, aby sa o filmovom príbehu hovorilo. V každom prípade, začne sa odvíjať až po únose a hlavnými aktérmi politického trileru podľa skutočnej udalosti budú vyšetrovatelia.

Ocitnú sa pred voľbou, či budú iba plniť pokyny zhora, alebo si zachovajú česť. Mená hercov, ktorí ich budú hrať, stále nie sú známe. "Musí to byť dvojica. Počet adeptov sa nám teraz zvýšil, na jedného máme päť a na druhého šesť potenciálnych predstaviteľov," hovorí producent filmu Milan Stráňava. Konečný výber sa podľa neho uzavrie až po novom roku. Nejde o bežný kasting, keďže mnohé postavy sú v skutočnosti žijúci ľudia.

Väčší zástoj, než pôvodne plánovali, bude mať aj postava bývalého premiéra Mečiara. Film si to akosi vyžiadal. Aj pri výbere tohto adepta zatiaľ vládne dilema. Tvorcovia uvažujú, či sa viac prikloniť k fyzickej podobe, alebo radšej nie. Prvoradý je pocit z typu človeka, no záleží aj od zákonných možností, ktoré ovplyvňujú príbeh, a napokon i od žánru filmu.

Napríklad taký Anthony Hopkins nikdy nevyzeral ako americký prezident Nixon, ktorého stvárnil v rovnomennom životopisnom filme, naopak, v legendárnej paradokumentárnej dráme Všetci prezidentovi muži o zákulisí aféry Watergate sa Nixon objavil iba v dokrútke a divákov si herecky podmanila dvojica novinárov (Dustin Hoffman a Robert Redford).

No napríklad v prípade filmu o železnej lady Thatcherovej (vtedy ešte žijúcej) v podaní Meryl Streepovej alebo Helen Mirren ako anglickej kráľovnej je podoba političiek s herečkami neprehliadnuteľná.

obklucenie.jpg

Strieborný mercedes v obkľúčení únoscov. Foto: SME - Tomáš Benedikovič

Iný Ivan L. a zbabelí finančníci

Pracovný názov Ži a nechaj žiť ostane pre nový slovenský kinofilm už zrejme nezmenený. Filmári by ho radi uviedli na jeseň budúceho roka. "Nemáme ešte všetko úplne dofinancované," vraví producent.

Prvú verziu scenára dostal do rúk už pred štyrmi rokmi, no kým prišiel definitívny impulz v podobe základného grantu, vyskytli sa ďalšie limitujúce faktory. Po právnych posudkoch bolo treba prepísať scenár. Preto dostane napríklad Ivan Lexa, niekdajší šéf SIS, celkom inú podobu.

Scenár sa má zohľadňovať aj v prípade nakrúcania výbuchu Remiášovho auta. Najväčším obmedzením je Mečiarova amnestia z roku 1998, ktorá sa vzťahuje na trestné činy v súvislosti s týmto prípadom.

Cieľom filmu nie je obchádzať zákon. Ako povedal producent v nedávnom rozhovore pre SME - zákulisie je možné odhaliť s citom a prístupnou formou, aby boli dodržané princípy mlčanlivosti a korektnosti. Sľubní finanční partneri si však podporu filmu predsa rozmysleli.

Našťastie, prvé mediálne výstupy sú pozitívnym testom toho, či téma vzbudí väčšiu spoločenskú debatu. „Neviem, do akej miery mladých ľudí trápi táto minulosť. To, či vôbec o nej dačo vedia, je v prvom rade otázka ich rodinného zázemia. O to lepšie, že ideme s filmom von,“ dodáva producent.

Česi majú v kinách Príbeh kmotra

Aj novinka u susedov ukazuje prepojenie politiky, biznisu a zločinu v divokých deväťdesiatych.

Tohtoročný Príbeh kmotra ešte nebol v kinách a už vyvolal kontroverzie.

Vopred protestovali pozostalí zavraždeného kontroverzného podnikateľa Františka Mrázka a dokonca exminister vnútra Ivan Langer cez právnikov odkazoval filmárom, nech si dobre rozmyslia, či spomenú jeho meno. Režisér Petr Nikolaev našiel šalamúnske riešenie.

pribeh-kmotra-53.jpg
Ondřej Vetchý stvárnil kontroverzného podnikateľa Františka Mrázka (1958 - 2006) prezývaného aj "krstný otec českého organizovaného zločinu".

Knižným bestsellerom Jaroslava Kmentu sa radšej iba voľne inšpirovali. Ich František (Ondřej Vetchý) sa nevolá Mrázek, detaily o kauzách zostávajú v náznakoch. Narážka na známeho lobistu Miroslava Šloufa je úplne bezzubá, filmový premiér Česka vyzerá aj nevyzerá ako Stanislav Gross.

Mafiánsky životopis šéfa korupčnej siete z legendárneho policajného spisu Krakatica (akási česká Gorila) nerozkrýva žiadne nové fakty. Je presne takým mixom fikcie a dobre známych informácií, aby sa divák mohol zabaviť a aktéri nemohli mať zámienku na žaloby.

Boli traja kamaráti...

Autori alibisticky tvrdia, že hrdinom nemá byť skutočný Mrázek zavraždený v roku 2006. Skôr modelový domáci mafián, symbol jednej chaotickej epochy.

„Politici vymýšľali, ako naštartovať ekonomiku. Veksláci vymýšľali, ako by na tom štarte boli prví. A policajti? Tí sa iba prizerali,“ komentuje scenár vzostup veksláka na výslnie po páde komunizmu.

Práve v divokých deväťdesiatych má korene súčasné prepojenie politiky, biznisu a zločinu. Sústrediť v pripravených rukách bohatstvo umožnila kupónová privatizácia, vytunelované investičné fondy a nikdy nevrátené pôžičky. Kamarátšafty v štátnej správe potom umožnili machinácie zahladzovať.

Toto príbeh ukazuje po lopate: Franta, Pepa a Standa hrávali spolu futbal, cikali do jednej priekopy a ani kariéra na opačných stranách zákona ich nevedela rozdeliť.

Zaujímavé na filme je, ako všetky domáce reálie balí do žánrového obalu klasickej a staromódnej gangsterky. Je to vlastne česká verzia slávnych filmov Scarface, Mesrine, Krstný otec: aj v tomto filme sledujeme vzostup a pád bossa, ktorý je v súkromí rodinne založený, vlastne znepokojujúco sympatický, až mu divák drží palce. Najmä pre Ondřeja Vetchého.
Zároveň s tým vidno jeden problém. Ukazovať vekslovanie digitálok, nájomnú vraždu a výbuch automobilu je filmovo vďačné. Určite dosť jednoduchšie ako sprítomniť na filmovom plátne podstatu moderných a v princípe nezáživných účtových zločinov.

Prelievanie peňazí z desiatok firiem kamsi do daňových rajov je - prinajmenšom pre tento film - príliš abstraktné. Lenže ako inak máme porozumieť povahe a fungovaniu Mrázkovho zločinného impéria, korupcii vo vysokej politike a tomu, kam miznú naše dane?

Podobne lacno a hrubo je zviditeľnená neviditeľná sieť kontaktov s politikmi. Postava chlipného pokladníka Občianskeho fóra je na pomerne hrane, keď medzi riadkami naznačuje, že kontakty s mafiánmi boli od začiatku súčasťou nežnej revolúcie.

Zvláštny pocit znechutenia

Divák hladný po príbehoch zo zákulisia politiky a zločinu odchádza s falošným pocitom, že videl solídny triler a pochopil fungovanie vysokej korupcie. Ale toto zdanie skrýva niečo iné. Nekonkrétny pocit znechutenia z politiky ako jedného veľkého a nerozlíšiteľného svinstva.

Vlastne sa nemôžeme čudovať, ak rovno z kinosály pobeží do volebnej miestnosti odovzdať hlas Babišovmu ANO.

Miloš Krekovič

Foto - Magic Box Slovakia

Najčítanejšie na SME Kultúra


Inzercia - Tlačové správy


 1. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 10. Jarné prázdniny pri mori?
 1. 10 faktov o ovocí a zelenine, ktoré musíte vedieť!
 2. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 3. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 4. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 5. Medzinárodná súťaž FIRST LEGO League na Fakulte informatiky PEVŠ
 6. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 7. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 8. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 9. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 10. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 9 631
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 8 060
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 7 324
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 406
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 378
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 896
 7. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 610
 8. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 4 491
 9. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 452
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 863

Téma: TV Oko


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.

KOMENTÁRE

Aby nás z čara prieskumov nevytrhol ľud v uliciach

Kaliňák je stále ministrom, Bašternák na slobode.

SVET

Keď už sa dostanete do štádia hladomoru, je príliš neskoro

OSN po šiestich rokoch znovu vyhlásila hladomor.

Neprehliadnite tiež

Černošskí herci a Oscary, to je jednoduchá matematika

Tipnite si počet afroamerických hercov, ktorí získali Oscara za hlavnú úlohu

Viac Oscarov pre černochov? To nie je to, čo potrebujeme

Režiséri Matrixu sa zmenili z bratov Wachovských na sestry Wachovské. V Hollywoode je to detail.

Žalovali ho, že vykrádal cudzí hrob. Nový autor Millenia v tom úspešne pokračuje

Slávne severské krimi zarába milióny, do kníhkupectiev príde už piaty raz.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop