SME

Pesnička Nirvany hovorí o znásilnení z pohľadu páchateľa

Kto bola tá nešťastná dievčina zo slávnej akustickej pesničky Polly?

Na jeseň pred dvadsiatimi rokmi, 8. novembra 1993, odohrala Nirvana ikonické vystúpenie pre hudobnú televíziu. Ako živý album s názvom MTV Unplugged in New York vyšlo niekoľko mesiacov po smrti Kurta Cobaina.Na jeseň pred dvadsiatimi rokmi, 8. novembra 1993, odohrala Nirvana ikonické vystúpenie pre hudobnú televíziu. Ako živý album s názvom MTV Unplugged in New York vyšlo niekoľko mesiacov po smrti Kurta Cobaina. (Zdroj: Profimedia)

Na začiatku bola čierna kronika. Na konci balada s literárnou hodnotou.

Jednej noci v júni 1987 sa štrnásťročná dievčina z americkej Tahomy v štáte Washington vracala domov z rockového koncertu.

Stopárke zastavil muž s karavanom a odbočil do lesa. Vo svojom mobilnom príbytku tínedžerku spútal, zavesil jej telo na hák, surovo ju znásilňoval, mučil voskom a spájkovacou lampou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dievčina nestratila duchaprítomnosť – predstierala, že sa jej to páči, aby oslabila ostražitosť násilníka, a podarilo sa jej utiecť, keď zastavil na benzín.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jej opisu polícia dolapila istého Geralda Arthura Frienda. Recidivistu, ktorý mal na svedomí celú sériu sexuálnych zločinov, po krátkom súde poslali do väzenia, kde sedí dodnes.

Tragický incident by dnes nikto nepripomínal, keby si výstrižok z novín neprečítal jeden chudý mladík s dlhými blond vlasmi a navyše výnimočným skladateľským talentom. Kurt Cobain temný príbeh stopárky zvečnil na kľúčovej nahrávke pop music deväťdesiatych rokov.

Načítavam video...

Polly chce keks

Nirvana: Polly

hudba a text: Kurt Cobain

Polly wants a cracker
I think I should get off her first
I think she wants some water
To put out the blow torch

Isn't me, have a seed
Let me clip your dirty wings
Let me take a ride, cut yourself
Want some help, please myself

Got some rope, you have been told
Promise you, I have been true
Let me take a ride, cut yourself
Want some help, please myself

SkryťVypnúť reklamu

Polly wants a cracker
Maybe she would like some foo
She asked me to untie her
A chase would be nice for a few

(...)

fotoobal.jpg

Z mega-úspešného albumu Nevermind skupiny Nirvana vyčnieva na prvé počutie. Dvojhlasný spev, akustická gitara a to je – s výnimkou nenápadných činelov na začiatku každého refrénu – všetko.

Jednoduchý aranžmán zvýrazňuje jednoduchú melódiu. No ak je Polly výnimočná skladba, nie je to len hudbou odlišnou od vzorca typického pre Nirvanu: tichšie slohy, agresívny refrén so skreslenou gitarou. Väčší kontrast k hudbe tvorí text.

Niektorí citlivejší fanúšikovia pesničku pri počúvaní preskakujú. „Veď ona nehovorí o domácom zvieratku, ale o znásilnení!“ je typická reakcia, keď prvýkrát dešifrujú text.

A zistia, že „Polly wants a cracker (Polly chce keks)“ z prvej slohy nie je papagáj v klietke, ktorého majiteľ učí rozprávať, ale obeť únosu. Dievča, ktoré visí doráňané na háku, zoči-voči vrahovi, a prosí ho o vodu, jedlo, slobodu a holý život.

SkryťVypnúť reklamu

Tá sila inštinktu

Na pesničke nedráždi len kombinácia krehkej hudby, príšerného zločinu a básnických obrazov. Je to hlavne perspektíva, Cobain dianie opisuje z pohľadu páchateľa.

Spevák, textár a skladateľ odjakživa fascinovaný patologickými javmi sa pokúsil dostať do hlavy sadistu a porozumieť jeho myšlienkam. V texte napísanom v prvej osobe pozoruje obeť, ktorej chce „pristrihnúť špinavé krídelká“, a pritom si povzdychne, že ona sa „nudí takmer ako ja“.

„Kurt skladbu uzatvára veršom, ktorý by mohol poslúžiť ako epitaf násilníka, obete aj samotného speváka: Nechápem to, tú silu inštinktu,“ píše Charles C. Cross v životopise Cobaina Ťažšie než nebo.

Pesnička má podľa neho literárnu hodnotu: „Jej vnútorný dialóg sa dosť podobá na empatiu Trumana Capoteho voči vrahom z jeho románu Chladnokrvne.“

SkryťVypnúť reklamu

Historka hovorí, že keď koncert Nirvany navštívil Bob Dylan, skladbu Polly vypichol ako najodvážnejšiu z repertoáru a na adresu frontmana uznanlivo zahlásil: „Ten chlapec má srdce.“

Pesnička pôvodne pomenovaná Hitchhiker (stopárka) či Cracker (keks, sušienka) je k dispozícii v albumovej, unplugged, niekoľkých živých, aj v rýchlej verzii.

V skutočnosti nevznikla v roku 1991, keď Nirvana prerazila ako najslávnejšia súdobá rocková kapela, ale dávnejšie. Mala sa ocitnúť na debutovom albume kapely Bleach z júna 1989.

fotoobal2.jpg

Mladík Spencer Elden bol tým dieťaťom v bazéne na obale Nevermind (1991). Takto "Nirvana baby" zapózoval dvadsať rokov po nahrávke.

Do mesiaca milión

Príbeh Nirvany a albumu Nevermind ukazuje, aké ťažké bolo preraziť. Kým podpísali dohodu s prestížnou nahrávacou spoločnosťou, neboli neznámou skupinou, ale v USA sa pretĺkali ťažko.

SkryťVypnúť reklamu

Nezávislé vydavateľstvo Sub Pop v Seattli bolo možno kultové, ale trestuhodne zanedbávalo kapely. Svoje prvé európske turné hudobníci prežili natlačení v dodávke. Na domácej šnúre sa stávalo, že keď nepredali po koncertoch dodatočný počet tričiek, nemali peniaze na benzín.

Novinári z Británie boli tiež prekvapení, že kapela, o ktorej sa u nich píše v novinách, si musí v USA sama skladať aparatúru, pretože nemá na bedňákov. Rokovanie s nahrávacími spoločnosťami, ktoré mali záujem a zároveň kapelu podceňovali, sa vliekli až do roku 1991.

Aj keď už bol album nahraný a čakal na vydanie, stalo sa, že Kurt Cobain prišiel domov a našiel svoj majetok vyložený na ulici v škatuliach. Budúca hviezda sa topila v dlhoch a nemala na nájomné - v predvečer vydania ohromne úspešného albumu musela spať v aute.

SkryťVypnúť reklamu

Manažéri firmy Gold Mountain rátali s predajom päťdesiattisíc kusov, neskôr odhad zmenili na dvojnásobok. Albumu, ktorý vyšiel 24. septembra, sa len do troch týždňov v USA predal milión kusov, na celom svete dodnes 30 miliónov.

Zvyšok je, so samovraždou muzikanta v apríli 1994, už dobre známou etapou rockových dejín.

Načítavam video...

Urbánne mýty

Vlastný život medzi fanúšikmi viedol príbeh znásilnenej tínedžerky. V rôznych verziách príbehu mohla mať stopárka dvanásť až šestnásť rokov, uniesli ju na stope aj z jej vlastného domu jeden, dvaja či traja únoscovia, a dievčina zločin mohla, no aj nemusela prežiť. V tej najviac vyšperkovanej verzii sa volala Polly a koncert, z ktorého sa vracala v osudný večer, bolo práve vystúpenie Nirvany.

Reálnu udalosť prekryl mestský mýtus (urban legend) s najlepšími predpokladmi na šírenie – obsahoval hrôzostrašnú zápletku, bizarné okolnosti zločinu i kľúčový nechutný detail (znásilnenie spájkovacou lampou).

SkryťVypnúť reklamu

Zábavné sú nekonečné dohady, čo sa snažia mnohoznačné verše skladby jednoznačne dekódovať. Niektorí hľadajú skrytý zmysel skladby v závislosti autora od heroínu, hoci vtedy túto drogu neužíval. Podľa iných pesnička Rape me z ďalšieho albumu skupiny opisuje to isté znásilnenie z pohľadu obete.

Ďalšie hrôzostrašné dejstvo priniesol rok 1993. Dvaja muži vraj uniesli dievča menom Polly, ktoré znásilnili a pritom si spievali práve túto pesničku.

Fáma? Možno. Faktom je, že znechutený spevák, ktorý sa angažoval v benefičných koncertoch na podporu obetí znásilnenia, na to reagoval v poznámke na ďalšom - poslednom štúdiovom - albume Nirvany In Utero.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 901
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 918
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 999
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 819
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 623
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 577
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 634
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 524
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 299
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 503
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 218
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 425
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 177
  8. Dušan Koniar: Huliakov kotrmelce šuviks 4 537
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu