Bratislava 21. októbra (TASR) - Medzinárodný výstavný projekt Stred Európy okolo roku 1000 dnes za účasti prezidenta SR Rudolfa Schustera v Rytierskej sále Bratislavského hradu ukončil svoju púť. Slávnostnej finisáže, ktorú podobne, ako pri vernisáži otvoril gregoriánsky chorál, sa zúčastnili aj minister kultúry Rudolf Chmel a exminister Milan Kňažko. Prezident SR R. Schuster v rozhovore s novinármi vysoko ocenil nielen samotnú výstavu, ale aj jej tvorcov. "Som presvedčený, že táto výstava potvrdzuje vyspelosť odborníkov nášho národa, a keď táto myšlienka vznikala, tak mnohí boli skeptickí. Výsledok je tu. Stodvanásťtisíc ľudí nie je na výstavách bežné, povedal a dodal, že Slovensko tým znova preukázalo, že je vyspelou kultúrnou krajinou, ktorá vstupom do EÚ môže svojou históriou a kultúrou obohatiť Európu."
Expozícia približovala viac ako 1800 vzácnych autentických artefaktov pochádzajúcich zo šiestich štátov, pričom na jej realizácii sa podieľalo okolo 160 kultúrnych a vedeckých inštitúcií. Koncepcia výstavy poukazovala na antické dedičstvo, z ktorého vyrástla kultúra strednej Európy a postupne dokumentovala spoločenský vývoj v regióne do 12. storočia. Jedným z najvzácnejších artefaktov, ktoré sa do Bratislavy dostali boli bula pápeža Jána VIII., ktorou povolil liturgiu na území Veľkej Moravy v staroslovienskom a latinskom jazyku a Štefanov meč, ktorý sa na výstave nachádzal aj vďaka súhlasu českej vlády.
Náklady na uskutočnenie výstavy, zapožičanie niektorých exponátov a ich poistenie stáli Slovensko 55,7 milióna korún, z čoho Slovenské národné múzeum zaplatilo 53,3 milióna a zvyšok uhradila Slovenská akadémia vied. Pozmenené verzie výstavy Stred Európy okolo roku 1000 videli už návštevníci v Budapešti, Berlíne, Mannheime a Prahe, pričom sprístupnených bolo spolu 2800 historických originálov zo 179 múzeí a zbierok dvanástich krajín v celkovej poistnej hodnote 4,1 miliardy korún. Slovenská časť projektu zaznamenala nadštandardnú návštevnosť, ktorá sa stala rekordnou spomedzi všetkých zúčastnených krajín.
Na Slovensku si ju mohli záujemcovia pozrieť od 21. júla do 20. októbra. V Bratislave končí výstava i svoju európsku púť, pretože napriek pôvodným zámerom do poľskej Poznane nepoputuje.
Záštitu nad podujatím prevzali prezidenti všetkých zúčastnených krajín - Českej republiky Václav Havel, Maďarskej republiky Ferenc Mádl, Nemeckej spolkovej republiky Johannes Rau a SR Rudolf Schuster.