Význam slova adaptácia sa naplnil.
Druhá časť filmového Hobita Petra Jacksona má 161 minút a prináša dej, ktorý v knihe zaberá 80 stránok – od stretnutia s kožomencom Beornom po odlet draka Smauga z Osamelej hory.
Viac ako v ktoromkoľvek Jacksonovom filme podľa Tolkiena sa dostávajú k slovu postavy a motívy z iných diel o Stredozemi. A najmä fantázia, autorská licencia, ktorá nielenže oživuje hrdinov z iných ér Tolkienovej vysnívanej krajiny, ale aj úplne nové epizódy i postavy.
S tvárou Bustera Keatona
Hoci ortodoxných tolkienovcov zmeny možno roztrpčia či sklamú, príbeh zostáva v jadre verný predlohe. Jackson ho však dynamizuje, pridáva toľko vizuálnych atrakcií a také divoké akcie, až sa dostáva na hranu.
Únik v sudoch z panstva lesných elfov sa blíži eskapádam Gora Verbinského z Pirátov Karibiku. Pokus ukradnúť z dračieho pokladu archkam sa zasa obráti na dobrodružstvo, za aké by sa nemusel hanbiť ani Indiana Jones. Chýba len priznaný nadhľad a ladenie na štýl nemých grotesiek Bustera Keatona.
Jackson zachováva kamennú tvár, vážnosť, pochmúrnosť a osudovosť, cez ktorú len občas – ale predsa – prebleskne úsmev. Na rozdiel od knihy nám podrobne ukazuje, čo robil Gandalf, keď opustil výpravu trpaslíkov. Zvýrazňuje a mení rolu Barda z Jazerného mesta, zo škratov spravil neustálu narastajúcu hrozbu – a v knižnej predlohe takmer výlučne mužský svet zjemňuje, prežiaruje ženskou postavou!
Lesná elfka Tauriel sa bojovnosťou vyrovná elfom, ale emócie u nej víťazia nad rozumom i nad lojálnosťou a odvekou antipatiou voči trpaslíkom.
Animovaný Hobit
Pretože Jackson vždy naplno využíva aktuálne možnosti digitálnych technológií, menoslov programátorov, animátorov a všemožných informatikov tvorí väčšinu záverečných titulkov.
Smaugova pustatina je už vlastne digitálne animovaný film so živými hercami, no aj ich akcie a masky sú dotvárané počítačmi.
Obraz má bližšie k oživenej knižnej ilustrácii v štýle fantasy ako k realite. Netreba ani hodnotiť herecké výkony.
Okrem predstaviteľov známych z prvej časti a z trilógie Pán prsteňov treba oceniť Evangeline Lillyovú v role Tauriel (v akciách ju zaskakovala česká kaskadérka Petra Novotná), Barda v podaní Luka Evansa, Stephena Frya ako správcu Jazerného mesta a Ryana Gagea ako jeho poskoka Alfrida. Presvedčivý je i ľstivý drak Smaug s tvárou Benedicta Cumberbatcha.
Rozprávka – epická dráma
Tak ako v Hobit: Neočakávaná cesta (2012) i tu platí, že Jackson nerešpektuje ľahkú rozmarnú rozprávkovú atmosféru, ktorou Tolkien v Hobitovi zvýraznil tragiku kontextu. Naopak – filmár pokračuje v štýle výpravnej epickej fantasy, nastolenom Pánom prsteňov a v tomto duchu aj Hobita plne zapája do dramatických udalostí Sauronovho návratu k moci.
V Smaugovej pustatine však nemáme pocit doslovnosti či zbytočného naťahovania minutáže. Má pevnú stavbu, tempo, spád. Je zábavná a intenzitou zážitku pripomína očarenie zo Spoločenstva prsteňa (2001).
Jackson neoživuje Tolkienove dejiny Stredozeme otrocky, ale reinterpretuje ich akoby z iného – svojho pohľadu. Napĺňa tak význam slova adaptácia. A aj napriek občasným zaváhaniam to robí dobre.
Jacksonov svet
Zase populárna kniha
„Tolkienove knihy sú majstrovským dielom, moje filmy nie,“ hovorí skromne režisér Peter Jackson. „Ale vďaka mojim filmom neuveriteľne stúpol ich predaj,“ dodáva sebavedomo. Je pravda, že bez neho by státisíce čitateľov ušľachtilý Tolkienov jazyk nikdy nespoznali.
Frodov čas ešte príde
V trilógii Hobit sa v susedstve Bilba občas mihne aj Frodo, to je taký milý detail. Pretože diváci vedia, že jeho čas ešte len príde – v trilógii Pán prsteňov, ktorú, paradoxne už videli pred desiatimi rokmi. Tam má Frodo (hrá ho Elijah Wood) už hlavnú úlohu.
Vymyslená Tauriel
V druhom dieli sa objaví aj táto ženská postava, ktorá v Tolkienovej knihe nie je. Niežeby Jackson nerešpektoval predlohu. Ale filmové zákonitosti sú vraj iné ako literárne, a preto mal právo príbeh si dotvoriť. „Ja som bol zodpovedný za to, aby sa štúdiu vrátili investované peniaze,“ povedal pre Figaro.
Gay Gandalf
Britského herca Iana McKellena najprv poznali len milovníci divadla a Shakespeara, ako Gandalfa ho už oslavujú fanúšikovia na celom svete. Do Ruska však nepôjde, pretože je gay a upozornili ho na to, že miestne zákony sú voči homosexuálom nastavené nepriateľsky.
Špeciálne efekty
Jackson Hobita sfilmoval v 3D a chcel by ho všade premietať v systéme 48 obrázkov za sekundu. Obraz sa vtedy nerozmazáva a je jasnejší. Prispel tým však napríklad k znechuteniu Quentina Tarantina, ktorý si myslí, že vo svete digitálnych efektov už nebude preňho miesto.
Novozélanďania a Jakub Krajčovič
Jackson nakrúcal na Novom Zélande, kde sa už žartovalo, že na Pánovi prsteňov pracoval každý Novozélanďan. K nim treba pripočítať Slováka Jakuba Krajčoviča, ktorý robil na špeciálnych efektoch. Filmový Hobbiton odporúča ako krásnu turistickú atrakciu.