De... detí... detíka... detektívka... detektív Karol! - postupne gradoval hlas z obrazovky do zvuku chytľavej melódie.
V 80. rokoch len málokto vedel, že zvučka televízneho seriálu je jeden z najväčších hitov skupiny Kraftwerk. Keby neboli z vtedajšieho západného, ale z východného Nemecka, možno by ich hudba oficiálne znela u nás z rádií, ani koncert by nemusel byť nepredstaviteľný.
Nestalo sa, stane sa v júli 2014 na festivale Pohoda.
Elektro Rolling Stones
"Je to veľké meno," vraví Michal Kaščák a na otázku, kto je teda ďalším potvrdeným účinkujúcim budúceho ročníka Pohody odpovedá protiotázkou "Čo je jeden z najlepších pesničkových úvodov na svete?".
Keďže prezradil, že hovorí o priekopníkoch scény elektronickej hudby, bolo to okamžite jasné - ide o Robots, v úvode spomínaný hit Kraftwerku.
Čo sú pre rokenrol The Rolling Stones, to v rámci elektroniky znamená táto štvorica. Praotcovia, najdlhšie fungujúce zoskupenie, ktoré ovplyvnilo viacero generácií.
V prípade Kraftwerk dnes síce ide skôr o pravidelne sa pripomínajúcu značku (z najznámejšej zostavy zostal už len Ralf Hütter), ale staré pesničky stále fungujú.
Je to ten typ hudby, na ktorý stačí pár sekúnd a hneď si ju zapamätáte. Chytľavé opakujúce sa melodické motívy, syntetizátory, elektronické bicie, hlas zmodulovaný vokodérom či počítačom. Žiadne gitary, ani iné nástroje.
Nie je to len minulosť
Hoci kapela vznikla v roku 1970, stále sa ju oplatí vidieť.
Počúvanie ich albumov sú živé dejiny elektronickej hudby, modulárne syntetizátory, oscilátory a rôzne iné zariadenia umožňujúce vytvárať zvuk testovali ešte pred uvedením do predaja, na turné museli cestovať s celým štúdiom, inak by naživo ich unikátne zvuky nezazneli.
Ako technika napredovala, elektronika sa zmenšovala a s počítačmi už je to jednoduchšie.
Kraftwerk nahrali desať oficiálnych albumov, najnovším je Tour de France Soundtracks z roku 2003, ale je to typ kapely, ktorá už nepotrebuje nikomu nič dokazovať.
Keď urobia novú pesničku, ako vlani Musique Electronique, fanúšikovia dostanú bonus, o vplyve kapely na scénu najlepšie dokazujú rôzni slávni hudobníci, ktorí sa k nim pravidelne hlásia, okrem takmer všetkých synthpopových kapiel napríklad aj David Bowie, U2 či Bjork.
Vlani Kraftwerk osem večerov po sebe beznádejne vypredali Múzeum moderného umenia a ako klasici, ktorí presiahli čisto hudobnú scénu si zahrali aj v londýnskej Tate Modern.
Keďže na pódiu svojím minimálnym pohybom pripomínajú skôr inžinierov než muzikantov, vizuálna stránka bola pri ich koncertoch vždy dôležitá. Namiesto seba istý čas nechávali vystupovať figuríny robotov, dnes stoja za štyrmi stolíkmi a za nimi ide veľkoplošná videoprojekcia.
"Sme hrdí, že títo vzionári, ktorí vytvorili základy celej elektronickej scény zahrajú aj na našom festivale. Je to sen každého promotéra," dodáva Michal Kaščák.
Kraftwerk vystúpia počas prvého dňa Pohody, vo štvrtok 10. júla.