SME

Názory zo sveta na Doriana Graya

Opera Ľubice Čekovskej Dorian Gray vzbudila mimoriadny záujem divákov a médií nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

V piatok 13. decembra 2013 uvádza Opera SND ďalšiu reprízu opery Ľubice Čekovskej Dorian Gray, ktorá vzbudila mimoriadny záujem divákov a médií nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Na dvoch premiérových predstaveniach sa zúčastnilo 15 recenzentov z renomovaných amerických, britských, nemeckých, talianskych, rakúskych aj českých printových a elektronických médií, napríklad z The New Your Times, Opera Now London, Opernwelt, La Stampa, či Rai 3. Vyberáme niekoľko názorov z už publikovaných recenzií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

George Loomis v The New York Times uvádza, že ... „Štýl Ľubice Čekovskej je zrozumiteľný, jemne disonantný, s lyricky profilovanými hlasovými líniami, zvýrazňujúcimi nepokojnú povahu románového diela Oscara Wilda... Napätie vytvárajú údery bicích, naliehavé rytmy a stále mohutnejšie akordy... A predsa je hudba pani Čekovskej miestami príliš krotká k Wildovmu mrazivému, niekto by povedal skazenému príbehu o obraze, ktorý záhadne starne, aby ilustroval zlom čoraz viac opantanú dušu svojho modelu, zatiaľ čo on zostáva večne mladý. Kanadská autorka Kate Pullinger solídne zvládla anglické libreto. Eric Fennell, oblečený vo fialovom, spieva Dorianov zvodný hlasový part „medovým“ tenorom a Katarína Juhasová-Štúrová obdarúva svojím perleťovým sopránom Sibyl Vane, herečku, ktorá sa zmárni po tom, čo sa Dorian odmietne s ňou oženiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Sabine Weber (SWR2, klassikinfo.de) vyzdvihuje, že ... „Ľubica Čekovská dopomohla k modernému tvaru inscenácie úplne geniálnym trikom, a síce hudobným stvárnením obrazu Doriana, ktorý vytvorila použitím chlapčenských sopránových hlasov. Režisérka Nicola Raab teda nemusela obraz inscenovať, všetko bolo ponechané na fantázii a predstavivosti diváka“. To považuje Weber za „skutočne veľmi originálne a geniálne inscenačné riešenie. Čo tento ženský tvorivý tím urobil, bolo skutočne veľkolepé... Dielo má veľkú šancu urobiť onen dôležitý skok do štandardného operného repertoáru,“ uzatváraSabine Weber.

dorian-gray_r5761.jpg

V polovici novembra (16.11.) sa talianska rozhlasová stanica RAI radio 3 v opernejkaviarni MOMUS venovala v 40 minútovom magazíne téme Oscar Wilde a jeho Dorian Gray. Redaktor Sandro Cappelletto sa zamýšľal nad tým, prečo spisovateľ a jeho dielo inšpirovali ďalšie umelecké žánre nielen v minulom storočí, ale oslovujú aj v súčasnosti mnohých hudobných tvorcov. Tretinu vysielacieho času venoval Cappelletto v opernej kaviarni zaujímavému rozhovoru so skladateľkou Ľubicou Čekovskou a ukážkam z jej nového operného diela. Operu nazvala Dorian Gray – nie Portrét Doriana Grayapreto, lebo nejde o obraz, ktorý „spieva“, ale o sujet, ktorý by sme mali vnímať a cítiť.

SkryťVypnúť reklamu

Ľubica Čekovská v relácii predstavila svojich spolupracovníkov, najmä libretistku Kate Pullinger a zdôvodnila prečo sa spoločne rozhodli pre libreto v angličtine.

Sandro Cappelletto avizoval aj ďalšie termíny uvedenia diela, ako pozvánku do SND v Bratislave.

Rešpektovaný recenzent Friedrich Reininghausna nemeckej rozhlasovej stanici Deutschlandfunkv relácii „Kultur heute“ (9.11.) – „Kultúra dnes“ a na nmz – online (11.11.) podčiarkol, že Bratislavu po dlhšom čase obohatilo dielo mladej umelkyne, ktorá je rezidenčnou skladateľkou veľkého nemeckého vydavateľstva. Autor pripomína, že naposledy sa podarilo presadiť slovenské operné dielo na medzinárodnú scénu Jurajovi Benešovi. Bola to opera „The Players“,ktorej námet čerpal tvorca tiež zo svetovej literatúry (Shakespeare Hamlet).

SkryťVypnúť reklamu

„Román Oscara Wilda z obdobia fin de siècle sa venuje téme meniaceho sa vzťahu medzi jednou olejomaľbou a radosťami a strasťami krásneho mladého muža, ktorý bol modelom tohto obrazu, obohateného o pôžitkársky opis homo-erotických túžob horných desaťtisíc,“ objasňuje dejovú líniu Friedrich Reininghaus a pokračuje: „Z jedného (takmer platonického) rozhovoru medzi diabolským Lordom Henrym a naivným krásavcom Dorianom o nemožnosti utiecť pred starobou, sa u Doriana odvinie túžba po večnej mladosti. Predá – podľa prastarého literárneho vzoru – svoju dušu, takže zatiaľ čo on sa v svojej rastúcej túžbe po pôžitkoch previní a obraz starne, on sám zostáva stále mladý.“

Friedrich Reininghaus hodnotil aj prácu režisérky Nicoly Raab, okrem iného napísal: „pred kulisou s niekoľkými ťahmi štetca a rekvizitami z konca 19. storočia len slabo naznačuje dekadentnosť tohto obdobia. Prenos starnutia z osoby na jej obraz si inscenácia vlastne ušetrila: keď sa hovorí o podobe, Eric Fennell, pevný tenor v hlavnej úlohe, sa zakaždým postaví do rámu... Skladateľka Ľubica Čekovská podčiarkla tento moment hudobne „hlasmi obrazu“ v interpretácii chlapčenského zboru, ktoré prechádzajú operou ako hlavný, spomienkový motív, desaťkrát sa objavujúci v rôznych variantoch“....

SkryťVypnúť reklamu

V celkovo dobre spievateľných líniách sólových hlasov, ale aj v inštrumentácii našiel recenzent kompozičný vplyv Benjamina Brittena a Šostakoviča, osobitne však Janáčka.

Svetovej premiére opery Ľubice Čekovskej Dorian Gray sa obsažne venovala opera lounge reviewa Dresdner Neueste Nachrichten (30.11.)

„Scéna predstavuje ateliér, zboku však vidno strom. Výtvarníčky Anne Marie Legenstein a Alexandra Burgstaller týmto otvárajú priestor pre asociácie: pred nami je rajský, prirodzený prapôvodný stav všetkých priestorov, odkiaľ sa odvíjajú umelecké vidiny,“ všíma si recenzentBoris Michael Gruhl. „Je to priestor na divadelnej točni, kde je v umelom svete miesto pre obrazy nezadržateľného úpadku krásneho a bohatého Doriana Graya v jeho dvojitom živote medzi elegantnými salónmi a špinavými bordelmi....

V 16 scénach opery zadelených do troch dejstiev rozkvitnú kvety zla... V inscenácii Nicoly Raab niet žiadneho obrazu, ktorý starne a stane sa maskou. Je tu len prázdny rám z neopracovaného dreva, ktorý akoby nepatril do scény. Tenor Eric Fennell je Dorianom Grayom na tej i onej strane prázdneho rámu. Umelecký ťah, ktorý sa hodí k deju a postavám opery.“

SkryťVypnúť reklamu

Boris Michael Gruhl vyzdvihuje aj interpretačnú stránku svetovej premiéry diela, okrem iného uvádza: „Žiada sa vnímať, cítiť, čo podporuje vydarená hudobná stránka tejto inscenácie. Varianty zvukového spektra, ktoré prepracoval mladý anglický dirigent Christopher Ward, sleduje orchester SND s citeľným nasadením.

Platí to aj pre spevácky ansámbel, ktorý svoje úlohy zvládol, napríklad Ján Galla ako maliar Basil alebo vynikajúca Sybil Vane, ktorú hrala a spievala Helena Becse-Szabó, už spomenutý Eric Fennell v titulnej úlohe a predovšetkým barytón Aleš Jenis ako Lord Henry - markantný hlas, pozoruhodné hranie, maskovaný priam ako Mefisto, nie ako dandy. Posledné slovo mu však nepatrí, keď na konci Terézia Kružliaková ako Grayova verná domáca, po jeho samozničujúcom smrteľnom čine bezmocne pozerá do výšky, keď anjeli z neba spievajú svoje „zachránený“ a z divadelného neba padne jasný lúč svetla na túto vernú dušu. Môžeme sa pousmiať? Každopádne!“

SkryťVypnúť reklamu

Vstupenky na predstavenie opery DORIAN GRAY 13. decembra 2013 sú k dispozícii v pokladniciach SND, na predajnom mieste SND v OC Eurovea a online na www.snd.sk.

Autor: snd

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 702
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 831
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 726
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 997
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 768
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 8 802
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 489
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 464
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 475
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 355
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 913
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 348
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 340
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 905
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 417
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu