EHMK 2013 je doteraz najväčším projektom s najrozsiahlejšími investíciami do kultúry v dejinách regionálnej samosprávy.
Vyše sto festivalov, 270 divadelných a tanečných predstavení, 360 filmov, 470 výstav a podujatí vizuálneho umenia a stovky ďalších podujatí mali možnosť v priebehu uplynulých dvanástich mesiacov vidieť Košičania a návštevníci mesta v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry.
Bodkou za rokom, v ktorom boli Košice spolu s francúzskym Marseille nositeľom prestížneho titulu, bude v pondelok premiéra prvej časti trilógie košického autora Karola Horáka venovaná trom košickým mučeníkom Svedectvo krvi.
Významný súčasný dramatik a spisovateľ včera prevzal z rúk poľského veľvyslanca Tomasza Chloňa vysoké štátne vyznamenanie Rytiersky kríž Radu za zásluhy.
Záver i štart
„Rok 2013 sa natrvalo zapíše do histórie nášho mesta veľkými písmenami,“ zhodnotil včera význam a prínos projektu primátor Košíc Richard Raši.
Ako uviedol, záverečný ceremoniál, naplánovaný na tento víkend, ukončí výnimočný projekt len symbolicky: „Aj na budúci rok budeme pokračovať v tom, čo sme naštartovali. Chceme rozvíjať cenné medzinárodné partnerstvá, zabezpečiť udržateľnosť kvalitných kultúrnych podujatí a novovybudovanej kultúrnej infraštruktúry.“
Vďaka investíciám vyrástol v Košiciach nový komplex Kasárne/Kulturpark, prvá Kunsthalle/Hala umenia na Slovensku, ale aj centrá kultúry na jednotlivých sídliskách, známe ako SPOTs.
Košický župan Zdenko Trebuľa zdôraznil, že Európske hlavné mesto kultúry 2013 je doteraz najväčším projektom s najrozsiahlejšími investíciami do kultúry v dejinách regionálnej samosprávy.
Krajská samospráva investovala do siedmich projektov takmer 12,4 milióna eur, z toho 9,4 milióna tvorili financie Európskej únie.
„Projekt akceleroval nielen kultúrny život a cestovný ruch, ale aj celkový rozvoj v regióne,“ povedal Trebuľa.
Súčasťou záverečného ceremoniálu bol včerajší koncert Dve v jednom, na ktorom vystúpili Košičania No Name a Tina spolu a francúzskou šansoniérkou Mélanie Pain.
Štafeta do Švédska a Lotyšska
„Je to rozlúčka nielen s rokom 2013, ale aj odovzdanie štafety mestám kultúry 2014 švédskej Umei a lotyšskej Rige,“ povedal riaditeľ neziskovej organizácie Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 Ján Sudzina.
Záverečný ceremoniál je v porovnaní s otvorením v januári tohto roku oveľa skromnejší. Kým otváraciu šou za 700-tisíc eur videlo okolo 40-tisíc ľudí, na záverečnom koncerte očakávali okolo 10-tisíc Košičanov. Záver financujú kultúrni operátori z grantov či vlastných peňazí.
„Už nepotrebujeme napínať svaly. Výsledky projektu už vidno v celom meste,“ povedal Ján Sudzina.
Očakávanou udalosťou záverečného ceremoniálu je dnešná premiéra opery 66 sezón, ktorej predlohou bol hraný dokument košického režiséra Petra Kerekeša o starom košickom kúpalisku. Odohrá sa v Kunsthalle, bývalej krytej plavárni.