Titul Európske hlavné mesto kultúry putuje z Košíc a francúzskeho Marseille do Lotyšska a Švédska.
KOŠICE. Tisícky Košičanov prijali v piatok podvečer pozvanie na rozlúčku s titulom Európske hlavné mesto kultúry.
Koncert Dve v jednom pod holým nebom, ktorý spojil Košice s partnerským mestom kultúry Marseille, dal symbolickú bodku za rokom kultúrnych podujatí.
Svetlá budúcnosť
„Zažili sme úžasný, neopakovateľný rok. Košičania ukázali, že ich mesto nie je len hlavným mestom kultúry, ale že je to mesto s úžasnou atmosférou a výnimočnými ľuďmi,“ povedal primátor mesta Richard Raši.
„Nič sa nekončí, len rok 2013. Čaká nás svetlá budúcnosť a rozvoj v oblasti kultúry,“ pripojil sa riaditeľ neziskovej organizácie Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 Ján Sudzina.
Raši odovzdal Aive Rosenbergovej, programovej riaditeľke lotyšskej Rigy, ktorá spolu so švédskou Umeou prevezme na budúci rok štafetu Európskych hlavných miest kultúry, mešec so zlatými dukátmi z Košického zlatého pokladu.
Francúzsky šarm
Skladby z projektu Svetlo porozumenia Košičana žijúceho v Prahe Petra Győriho, pesničky Tiny a No Name rozprúdili na Hlavnej ulici veselú zábavu.
Francúzsky šarm priniesla talentovaná šansoniérka a skladateľka Mélanie Pain. Žánrovovo vyhranená speváčka, ktorá nezaprie svoje vzory – legendárnu Francoise Hardy Barbaru, Leonarda Cohena či Nicka Cava, sa napriek snahe na veľkom uzimenom pódiu chvíľami strácala.
Vynahradila si to v sobotu večer v oveľa komornejšom prostredí Kasární / Kultúrparku, kde priam excelovala.
„Máte pravdu,“ hovorí sympatická Francúzka, ktorá tradičný francúzsky šansón posunula, nie na škodu, viac do roviny popu.
„Moja hudba sa hodí skôr do klubov či kaviarní. Potrebujem s ľuďmi komunikovať, cítiť ich. Na veľkom pódiu pod holým nebom a v mraze je to dosť problematické.“
Monológy
Sobotňajšie raňajky v Kasárňach/Kulturparku, na ktorých mali Košičania debatovať o zmysle a prínose projektu, sa takmer skončili fiaskom. Nebyť zopár novinárov nemali by riaditeľ Ján Sudzina a umelecký šéf projektu Vladimír Beskid s kým besedovať.
„Donedávna si v zahraničí mýlili Slovensko so Slovinskom, málokto zo zahraničných návštevníkov vedel vysloviť meno nášho mesta. Každá zahraničná návšteva sa po príchode do mesta pýtala najprv na Lunik IX. Keď odchádzali, hovorili už iba o kultúre,“ povedal Sudzina.
Podľa šéfov projektu titul Európske hlavné mesto kultúry naštartoval transformáciu Košíc z priemyselného na kultúrne centrum.
Warhol aj Šlabikár
Nesporným prínosom projektu je vydavateľská činnosť. Vďaka finančnej podpore Európskeho hlavného mesta kultúry vyšli okrem iných aj publikácie – Andy Warhol a Československo fotografa Ruda Prekopa a výtvarníka Michala Cihlářa, monografia venovaná výnimočnému košickému sochárovi Jánovi Mathému či rozsiahla publikácia mapujúca jedinečný fenomén výtvarného umenia – Košickú modernu.
V sobotu prezentoval v Kasárňach/Kulturparku svoje najnovšie dielo básnik, spisovateľ a vydavateľ Erik Jakub Groch. Komiksový Šlabikár Päťmestia obsahuje jedenásť príbehov miest Pentapolitany – Bardejova, Košíc, Levoče, Prešova a Sabinova.
Zrozumiteľným detským jazykom a skvelými ilustráciami Juliány Chomovej približuje najmenším čitateľom legendy i fakty z dejín historických miest prepojených obchodnými cestami.
Autor preštudoval v priebehu desiatich mesiacov štyritisíc strán textov a dokumentov, kým sa rozhodol, ktoré príbehy do šlabikára dá.
„Dve tretiny som musel dať bokom. Dejiny sú často plné fikcií, kým fikcie obsahujú často veľa zaujímavých faktov. Snažil som sa príbehy vyrozprávať tak, aby knižka neskončila kdesi v regáloch, aby si ju raz, keď tieto deti dospejú a opustia domov, vzali so sebou,“ hovorí Groch.
Premiéry na záver
Súčasťou záverečného ceremoniálu bola v sobotu premiéra opery 66 sezón, ktorej predlohou bol hraný dokument košického režiséra Petra Kerekesa o starom košickom kúpalisku. Odohrala sa v Kunsthalle, bývalej krytej plavárni.
Definitívnou bodkou za rokom prestížneho titulu bude pondelková premiéra prvej časti trilógie Svedectvo krvi. Ide o dielo významného súčasného dramatika a spisovateľa Karola Horáka, venované trom košickým mučeníkom.