Bratislava 22. októbra (TASR) - Najväčšiu návštevnosť a pravdepodobne najväčší počet vynaložených prostriedkov v histórii výstavníctva nekomerčného typu zaznamenala výstava Stred Európy okolo roku 1000, ktorú si mohla verejnosť pozrieť v priestoroch Bratislavského hradu od 21. júla do 20. októbra.
Aj napriek tomu, že slovenská časť medzinárodného projektu obsahovala v porovnaní s ostatnými zúčastnenými krajinami najmenší počet exponátov, zaznamenala počas 75 otváracích dní návštevnosť 125 tisíc ľudí. Priemerne za deň ju teda videlo 1700 až 1750 návštevníkov, pričom mnohí prichádzali aj z krajín, kde výstava už bola. Generálny riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) Peter Maráky pre TASR uviedol, že "úspech výstavy spočíva predovšetkým v plnohodnotnej účasti Slovenska nielen na jej príprave a na vybavení informáciami, ale aj v tom, že slovenský divák, ako daňový poplatník, ktorý ju financoval, ju mohol vidieť." Podľa Marákyho je tiež dôkazom toho, že sa posunula latka v náročnosti výstavnej činnosti SNM do budúcnosti, ktorá by mala oplývať kvalitou a byť dobre pripravená aj po stránke propagácie a práce s verejnosťou. "Zároveň sme však aj Národnej rade ako správcovi objektu a štátnym orgánom naznačili, že dobre premyslená akcia, do ktorej sa finančné prostriedky investujú, sa môže vrátiť predovšetkým vo forme duchovného obohatenia spoločnosti, na ktorú je Bratislavský hrad priam predurčený," uviedol generálny riaditeľ a dodal, že výstava a jej úspech môžu napomôcť, aby sa v čo najkratšej dobe pristúpilo k vybudovaniu celoslovenskej klenotnice venovanej histórii Slovenska a Slovákov práve na hrade.
Príjmy zo vstupného, ktoré činia približne 5 200 000 korún chce múzeum využiť najmä na revitalizáciu niektorých výstavných priestorov na Vajanského nábreží a čiastočne na dovybavenie depozitárov na hrade a Žižkovej ulici, kde má SNM areál kúrií. Ešte koncom tohto roka chce SNM práve na Žižkovej ulici realizovať a začiatkom budúceho roku otvoriť expozíciu kultúry Maďarov na Slovensku, pričom má tiež plány na revitalizáciu Domu hudby v Dolnej Krupej, ktorá bude súčasťou Hudobného múzea SNM.
"Je to zhruba trojnásobok toho, čo v tomto časovom období roku bežne máme. Získané prostriedky, nech by boli akokoľvek vysoké nemôžu vyrovnať hlbokú podfinancovanosť kultúry na Slovensku a v SNM. V každom prípade nás však teší, že výstava vyvolala taký záujem verejnosti a médií," dodal Maráky.