SME

História vyvražďovania bez prestávok na oddych

KNIHA TÝŽDŇA / KRVAVÉ ÚZEMIE Snyder prichádza s knihou, ktorá znepokojí intelektuálov, prekvapí bežného čitateľa a všetkých pozve k novému pohľadu na dejiny regiónu

KNIHA TÝŽDŇA / KRVAVÉ ÚZEMIE

Snyder prichádza s knihou, ktorá znepokojí intelektuálov, prekvapí bežného čitateľa a všetkých pozve k novému pohľadu na dejiny regiónu

Historik a profesor dejín na Yalovej univerzite Timothy Snyder na rozdiel od Američanov, ktorí sa stávajú terčom posmechu pre neznalosť zvyšku sveta, bezpochyby zakreslí strednú a východnú Európu do detailov aj uprostred noci. A pracovne ju vyfarbí dočervena – taká farba je pre tento kus sveta, žiaľ, najpríznačnejšia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krvavé územie je priestor od stredného Poľska po západné Rusko cez Ukrajinu, Bielorusko a pobaltské štáty. V rokoch stalinizmu, spoločnej nemecko-sovietskej okupácie Poľska a neskoršej nemecko-sovietskej vojny postihlo toto územie nevídané masové násilie so 14 miliónmi obetí. Toto má byť nejaká novinka? História vraždenia je všeobecne známa. Napriek tomu Snyder napísal bestseller Krvavé územie (preložili Igor Slobodník a Martin Slobodník, Premedia 2013) vo svojom žánri. Prichádza s knihou, ktorá znepokojí intelektuálov, prekvapí bežného čitateľa a všetkých pozve k novému pohľadu na dejiny regiónu, v ktorom je krv nevinných hlboko vsiaknutá do zeme.

SkryťVypnúť reklamu

Vzťah medzi tyraniami

Nejde o ďalšieho Littela (a rozšírenú verziu Láskavých bohýň). Snyder zostáva vedcom, a hoci disponuje rozprávačským nadaním, Krvavé územie „nedostane“ čitateľa sugestívnymi opismi rozstrieľaných mozgov detí vraždených kdesi v poli za ukrajinskými mestami. Urobil v opise dejín strednej a východnej Európy niečo, čo doteraz iní neriskli. Povyhadzoval záložky medzi desaťročiami a režimami. Vytrhol deliace biele strany medzi vraždením príslušníkmi NKVD a maniakmi zhypnotizovanými hákovým krížom v Einsatzgruppe. Napísal kontinuálny príbeh, v ktorom chýbajú prestávky na oddych.

Hoci sa masové vraždenie v Európe spája najčastejšie s holokaustom, vskutočnosti vyše polovica obetí zahynula, pretože im odopreli potravu. Jednou z najrozsiahlejších vyvražďovacích kampaní bol Stalinom nariadený hladomor začiatkom 30. rokov a Hitlerovo vyhladovanie sovietskych vojnových zajatcov. Ďalšie záznamy v kronike krvavých území súvisia s triednym terorom stalinského režimu proti kulakom a neruským národnostiam. Najabsurdnejším svedectvom situácie, keď alternatívou smrti je len smrť z inej zbrane, je rozprávanie o obyvateľoch Varšavy, ktorí si mali vyberať medzi sovietskou a nemeckou hrôzovládou. Sovieti vo varšavskom lágri v roku 1945 vypočúvali a popravovali vojakov Armie Krajowej takisto ako Nemci v predchádzajúcom roku.

SkryťVypnúť reklamu

Vzťah medzi tyraniami je fascinujúci. Keby šlo iba o to vybrať horšiu hrôzovládu! Tu nejde o súperenie Stalina s Hitlerom – navzájom sa potrebovali, inšpirovali, jeden druhému ponúkali alibi ako kamarátovi, ktorý sa potrebuje vyhovoriť z nevery. Ideológie sa odlišovali, nacistickí aj sovietski národohospodári sa však zaoberali tými istými problémami. Kým Stalin budoval budúcnosť kolchozmi, Hitler sníval sen o expanzii svojej ríše. V príhodnej chvíli obaja tvrdili, že sú obeťami – jeden sa musel chrániť pred boľševickou hrozbou a ten druhý bol na stráži proti medzinárodnému kapitalizmu.

Jedna nezodpovedaná otázka

Ešte v jednom je toto rozprávanie trýznivé. Snyderskúma prejavy negatívneho oportunizmu, nádeje predísť ešte horšiemu osudu. Tak sa rozhodovali miestni policajti v nemeckých službách na okupovanej Ukrajine, vojnoví zajatci, ktorí prijali ponuku na spoluprácu, alebo sovietski roľníci pracujúci pre nemeckú políciu. V týchto súvislostiach sa kniha stáva pozitívne nebezpečnou pre pamäť strednej a východnej Európy. Boli zabití nevinní, ale popri nich bola ubíjaná i morálna integrita a dôvera utužujúca vzťahy v komunitách. Kolaborácia zrelativizovala morálne rozsudky a časom zdegenerovala na dlhodobú traumu.

SkryťVypnúť reklamu

Timothy Snyder sa v závere knihy ukazuje ako veľký humanista. Vie sa angažovať, ťarcha dejín ho naučila vnímavosti vyššieho druhu. „Obeťami boli ľudia. Ak ľudskej bytosti odoprieme jej ľudskú prirodzenosť, stane sa morálnosť nemožnou.“ S obeťami sa stále robia politické obchody, sú artiklom na trhu záujmov a cieľov, ešte i po smrti môžu „poslúžiť“ manipulátorom.

Krvavé územie je výnimočné tým, že provokuje myseľ čitateľa novými otázkami. Jedna z nich zostáva nezodpovedaná. Bude v budúcnosti stačiť „obyčajná“ vnímavosť k utrpeniu (a smrti) minulých obetí, alebo si prevencia voči budúcim bláznom, samozvancom a masovým vrahom (v záujme obyčajného prežitia) žiada aj čosi ďalšie? Vymeniť historikov za futuristov nestačí.

Dialóg s Judtom

Timothy Snyder je intelektuálom v tom najlepšom zmysle slova. Vie sa pýtať a dáva priestor odpovediam iných. Snyder asistoval svojmu učiteľovi Tonymu Judtovi, ďalšiemu vychýrenému znalcovi strednej a východnej Európy, pri písaní jeho poslednej knihy v roku 2008. Judt bol už postihnutý laterálnousklerózou. V roku 2010 jej podľahol.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte predtým Snyder každý týždeň prišiel vlakom z New Havenu do New Yorku, aby pracovali na veľkom knižnom rozhovore. Judt mal pod kontrolou iba hlavu, oči a hlasivky. Výsledkom ich harmonického dialógu je kniha Thinking the Twentieth Century (v českom preklade Intelektuál ve dvacátém století, Prostor 2013).

Snyder sa s Judtom rozpráva aj o redukovaní histórie masového vraždenia vo východnej Európe na holokaust. Ako to vidí Tony Judt? Hádam ho nikto nebude obviňovať z antisemitizmu - otec pochádzal zo židovskej komunity v Litve a matkini rodičia utiekli pred pogromom v Kišiňove.

„Väčšine americkej verejnosti v škole vštepovali, že udalosti druhej svetovej vojny, a špeciálne holokaust sú jedinečné, sui generis. Sú naučení vidieť túto minulosť ako unikátnu katastrofálnu éru, historické a etické kritérium, s ktorým sa mlčky porovnáva všetka ostatná ľudskáskúsenosť. Holokaust sa stal morálnym meradlom nášho politického konania – či už ide o zahraničnú politiku na Strednom východe, o postoj ku genocíde a etnickým čistkám alebo o tendenciu ku globálnemu angažmánu či ústupu. Americká politika v kľúčových oblastiach národného záujmu je v zajatí jedného jediného izolovaného úseku dejín.

SkryťVypnúť reklamu

Schopnosť evokovať Hitlera, Osvienčim alebo Mníchov má svoje prednosti: aspoň sa takto súčasnosť dovoláva minulosti namiesto toho, aby ju úplne ignorovala. Dnes to robíme amatérsky a stále viac spôsobom, ktorým sami sebe škodíme, ale aspoň to robíme. Nemáme sa týchto aktivít vzdať, ale uskutočňovať ich s vyššou mierou historickej informovanosti a vnímavosti.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  2. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  3. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  4. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  5. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  6. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  7. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  8. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy?
  1. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  4. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  6. Lesopark Hlboké slávnostne otvára svoje brány
  7. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  8. McDonald’s otvoril svoju prvú reštauráciu v Spišskej Novej Vsi
  1. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 8 850
  2. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 7 693
  3. Sedemnásť hotelov pre rodiny s deťmi, kde si oddych užijú všetci 7 599
  4. Kde najradšej nakupujeme potraviny? Toto je srdcovka Slovákov 6 205
  5. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 5 452
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 4 691
  7. Čo by ste robili, keby ste zo dňa na deň prišli o prácu? 3 856
  8. Viete, ako prekonať zlý cash flow aj transakčnú daň? 3 316
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (13. - 19.6.1925)
  2. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  3. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  4. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  5. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  6. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  7. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  8. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  1. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 191 329
  2. Vlado Jakubkovič: Muž je muž, žena je žena ... a Slovensko je v ... 7 518
  3. Peter Slamenik: Žid sa už poučil 7 027
  4. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 6 721
  5. Eva Gallova: Adela Vinczeová doma zažívala muky, ale nevolali záchranku, aby nezaťažovali systém 5 831
  6. Ján Valchár: Geniálne načasovanie útoku na Irán 5 581
  7. Ivan Mlynár: Ako smerácke ku..y ( myslím kurzy ), odhalili korupciu rodiny Šimečkovcov a poslanca KDH Františka Majerského. 4 423
  8. Richard Lunter: Za 30 rokov vznikli na Slovensku "tri nové Bratislavy" 3 612
  1. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  2. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
  3. Radko Mačuha: Je to také Smerácke.
  4. Marcel Rebro: Jeden deň bez vojny: Deti z Nikopolu zažili výlet, na aký sa nezabúda
  5. Radko Mačuha: Také peniaze Cyril a Metod nikdy nevideli.
  6. Roman Kebísek: Čierny štvorec: Abstraktné umenie prešlo do absolútna a filozofickej roviny
  7. Tupou Ceruzou: Čo vie žena urobiť
  8. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka?
SkryťZatvoriť reklamu