Každý deň vám ponúkame niekoľko tipov na filmy, hudbu, tanec, výstavy či divadlo.
Lucian Freud / Kunsthistorisches Museum, Viedeň
To rozhodnutie vraj urobil až v posledných rokoch svojho života. Dovtedy galériám v meste, ktoré musela jeho rodina opustiť pred nacistami, odmietal požičať akékoľvek zo svojich diel.
Lucian Freud, vnuk slávneho psychoanalytika, sa však na jeseň prostredníctvom svojich obrazov do rakúskej metropoly symbolicky vrátil. A Viedeň si dala záležať. Jeho privítanie bolo viac než symbolické. Pred skvostným Kunsthistorisches Museum sa neúnavne vinú dva dlhé rady na vstup a pre veľký záujem divákov už výstavu predĺžili až do 12. januára.
Ak ste si teda ešte doteraz nenašli čas, stále máte príležitosť vidieť maľby jedného z najvýznamnejších maliarov.
Faktom je, že nejde o nijakú rozsiahlu retrospektívu, skôr je to stručný prierez autorovou tvorbou. Je to tak akurát pre začiatočníkov, ktorí majú možnosť vidieť, ako sa vyvíjal špecifický štýl Luciana Freuda, aj pre pokročilých, ktorí majú možnosť užiť si notoricky známe diela naživo.
Je tu niekoľko autoportrétov, dáma s bielym psom, Leigh Bowery aj Sue Tilley, ktorú Freud portrétoval v čase, keď vážila 127 kilogramov. Pred pár rokmi to bol najdrahšie vydražený obraz žijúceho autora. Roman Abramovič ho vtedy kúpil za 33 miliónov dolárov. Koncom minulého roka sa príbeh otočil. Predmetom najdrahšieho obrazu sa stal Lucian Freud, ako ho namaľoval priateľ a rival Francis Bacon.
Aida / Dvojka 21.25
Jednu z najlepších bodiek za rokom osláv Verdiho dvestoročnice môžete urobiť dnes večer doma. V londýnskej Royal Albert Hall sa väčšinou hrávajú koncerty, ale opera Aida si zaslúži veľký priestor a nestratí sa v ňom.
Verdi ju skomponoval za štyri mesiace, no to neznamená, že ju odflákol - naopak, patrí medzi najsilnejšie diela talianskeho génia. Napísal ju na vrchole síl, ako 57-ročný skúsený autor, ktorý chce dokázať, že sa nemusí opakovať.
O réžiu tohto predstavenia sa postaral Stephen Medcalfe, hlavné postavy spievajú Claire Rutterová, Joseph Wolverton a Ljuba Sokolovová, Royal Philharmonic Orchestra diriguje Andrew Greenwood.
Filmová premiéra: 47 roninov
47 Ronin, USA 2013, 119 minút.
Scenár: Hossein Amini, Chris Morgan, Walter Hamada. Réžia: Carl Rinsch. Kamera: John Mathieson. Strih: Craig Wood. Hudba: Ilan Eshkeri. Účinkujú: Keanu Reeves, Tadanobu Asano, Rinko Kikuči, Cary-Hiroyuki Tagawa, Yorick van Wageningen, Hirojuki Sanada, Togo Igawa, Džin Akaniši, Kó Šibasaki, Min Tanaka a ďalší.
Slovenská premiéra 2. januára 2014
Súčasný Hollywood vidí Japonsko ako magickú krajinu fantázie, démonov, čarodejníc a bojovníkov, pre ktorých je ideál cti viac ako zdravý rozum. V tomto fiktívnom svete mimo času, priestoru i logiky sa odohráva americká verzia japonskej legendy o 47 samurajoch, ktorí sa po smrti svojho pána v mene pomsty a spravodlivosti postavia neprekonateľnej presile. Film s rozpočtom blížiacim sa štvrť miliarde dolárov režíroval neznámy debutant Carl Erik Rinsch podľa scenára autora hitov Rýchlo a zbesilo 5 a 6 Chrisa Morgana, spolupracujúceho s Iráncom Hosseinom Aminim (Snehulienka a lovec). Recenzie sú neúprosné, straty sa odhadujú na 175 miliónov. Sayonara!
Autor: jem, her, aš