SME

Ako sa rodí herec? Takto vyzerá vyučovanie na Vysokej škole múzických umení

Dá sa herectvo vôbec študovať? Ak áno, ako sa to robí? Zúčastnili sme sa vyučovania na VŠMU v Bratislave.

Zúčastnili sme sa vyučovania na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.Zúčastnili sme sa vyučovania na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

„O čom je divadlo? O čom je táto hra? Decká, preboha, rozprávajte, je tu novinárka,“ prosí Ľuboš Kostelný svojich študentov.

Sú druháci na Vysokej škole múzických umení, asi pätnásti sedia vo veľkej miestnosti, kde práve prebieha predmet herecká tvorba.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Oni sú teraz trochu v kŕči,“ ospravedlňuje ich. „Nechápte to zle, ste tu cudzí element, budú sa trochu hanbiť. Ja tiež.“

Vidieť herca, ktorého poznáte z televíznej obrazovky a ktorý má za sebou množstvo divadelných postáv, ako pred vami zneistie, je zvláštny pocit.

SkryťVypnúť reklamu

On sám opisuje, aká dôležitá je dôvera medzi hercami počas skúšania novej hry, je totiž založené na mýlení sa. Ak sa snažíte zistiť, ako najlepšie zahrať postavu, nesmiete sa báť, že vás pri tom niekto vysmeje.

„Sú odolnejší ľudia, ktorých to až tak nezraní a neuzavrú sa. Ja som však citlivejší, preto sa snažím vytvoriť atmosféru dôvery v kolektíve. Aby sa študenti dokázali otvoriť,“ hovorí Kostelný.

Nie je jednoduché byť autentický a stotožniť sa s problémami postavy, pretože pritom odhaľujete aj svoje vlastné vnútro. „Pán Huba používa termín odhalená hruď. Nabrať odvahu a odhaliť hruď, aj s tým rizikom, že budem zranený,“ dodáva Kostelný.

Aj podľa študentov je to jedna z najťažších vecí na herectve. Strach z toho, že sa strápnim. Že sa budem za seba hanbiť a ostatní ma vysmejú. Preto vojsť do miestnosti, kde herci skúšajú, je ako vojsť do kúpeľne cudzieho človeka v nevhodnej chvíli.

SkryťVypnúť reklamu

vyucovanie_pedagogovia_vsmu_res.jpg

Peter Šimun (vedúci katedry herectva na VŠMU) a Ľuboš Kostelný (pedagóg, vpravo) so svojimi študentmi z druhého ročníka.

Sex, vzťahy a ego

Herecká tvorba je najdôležitejší predmet študentov herectva, vyučuje sa trikrát do týždňa, vždy v pondelok, stredu a piatok od tretej do šiestej popoludní. Druhákov učí režisér Michal Vajdička a herec Ľuboš Kostelný, patrónom je Martin Huba.

„My sa už len chodíme pozerať na výsledky, oni skúšajú sami, je to každého osobná robota,“ vysvetľuje Kostelný.

Okrem toho majú predmety, ktoré im pomáhajú zvládnuť remeselnú stránku herectva ako teóriu javiskovej reči a umelecký prednes (pedagóg Štefan Bučko), javiskový pohyb a tanec (Juraj Letenay a Elena Lindtnerová), spev (Adriena Bartošová a Lenka Paulíková), techniku reči (Alexandra Záborská) a ansámblový spev (Kristián Seidmann).

SkryťVypnúť reklamu

Tento semester nacvičujú hru Closer (Na dotyk) súčasného britského autora Patrika Marbera a my sledujeme druhý výstup. Novinár Dan, z ktorého sa konečne stal úspešný spisovateľ, sa práve fotí na obálku svojho prvého románu.

vyucovanie_vsmu_res.jpg

Druháci, je ich približne pätnásť v ročníku, tento semester skúšajú hru Closer (Na dotyk) britského autora Patrika Marbera.

Podľa hry vznikol v roku 2004 rovnomenný film s Juliou Robertsovou v hlavnej úlohe a Marber získal Zlatý glóbus za najlepší scenár. Closer momentálne hrajú aj v divadle Aréna.

„Čo myslíte, prečo práve túto hru vybral Michal (Vajdička)?“ pýta sa Kostelný. „O čom je poväčšine divadlo?“ O tom, o čom celý život. O vzťahoch a o sexe. Alebo slovami Marbera, o erotickej túžbe, sebectve a iluzórnosti lásky.

Výstup sa skončil a študenti hodnotia svojich spolužiakov. Alica (v podaní Anky) bola lepšia ako minule, nesmiala sa toľko a bolo cítiť, čo asi prežíva. Dan (v podaní Mareka) bol zbytočne suverénny, zabudol, že vo chvíli, keď do ateliéru vkročí Alica, sa mení na zbabelca a prestáva flirtovať s fotografkou Annou.

SkryťVypnúť reklamu

Ľuboš Kostelný sedí na stoličke, rukami si podopiera bradu a usmieva sa. S otcovskou hrdosťou hovorí, nehanbím sa za vás, bolo to dobré.

vyucovanie_vsmu1_res.jpg

V Closer vystupujú štyri postavy.

Skôr všeobecné vzdelanie

Takto prebiehajú hodiny hereckej tvorby? Áno a ešte inak. Študenti sedia na stoličkách vo veľkej, takmer prázdnej miestnosti a rozprávajú sa. Niečo ako diskusný krúžok, kde sa rozoberajú vzťahy, problémy, životné osudy, literatúra.

„My ich v prvom rade učíme myslieť,“ hovorí Peter Šimun, vedúci katedry herectva. „Na javisku hneď vidieť, či sa orientujete v živote, či rozumiete problémom svojej postavy. To sa nedá naintonovať. Rozumieť je viac ako dobre zahrať.“

Kto očakával nacvičovanie gest a ich priraďovanie k jednotlivým emóciám, bude sklamaný. Žiaden návod, ako presvedčivo stvárniť nahnevaného človeka, nedostanete. Tzv. telesné herectvo, keď herec napodobňuje vonkajšie prejavy správania, sa na škole nevyučuje. „Ja chcem od študentov, aby sa nahnevali naozaj. Keď sa dostanú do emócie, gesto príde samo,“ tvrdí Kostelný.

SkryťVypnúť reklamu

imo_5839_r1137_res.jpg

Ľuboš Kostelný „nevyvoláva pred tabuľu“, jednotlivé scénky zahrajú vždy tí, čo sa momentálne na to cítia.

Herec musí mať názor, veľa čítať a z textu divadelnej hry pochopiť, čo je napísané medzi riadkami. Čo si v skutočnosti postavy myslia a prečo konajú tak, ako konajú. Ak hrá alkoholika alebo tyrana, musí zistiť, prečo pije, aká je jeho životná situácia, musí vedieť vysvetliť a ospravedlniť jeho správanie. Keď niečo chápete, nemôžete to mať nerád.

„Nemal by som to hovoriť pred šéfom katedry, ale dá sa herectvo vôbec študovať? Nie som si istý,“ zamýšľa sa Kostelný. „Dá sa rozoznať, kto má talent, pretože s tým sa musíte narodiť a to zistíme už počas prijímacích pohovorov. Ale herectvo je skôr o všeobecnom vzdelaní, o odvahe a dôvere, než o remesle.“

SkryťVypnúť reklamu

Vedomosti sú pre herca dôležité, lebo oslobodzujú. Čím viac viete, čím viac ste prečítali, tým slobodnejšie sa dokážete pohybovať v situácii a pracovať s postavou.

Pekné dievčatá a šarmantní mladíci to oklamú len do určitého veku, po tridsaťpäťke zväčša vyjde na povrch, že nevedia, o čom hrajú.

„Je len na študentovi, ako bude svoj talent rozvíjať, koľko energie vloží do sebavzdelávania, sebapoznania, sebaodhaľovania. My môžeme nasmerovať jeho myslenie a cítenie, ukázať mu cestu,“ hovorí Šimun. Treba vychovať silné osobnosti, ktoré budú samostatne tvoriť a rozmýšľať, potom sa nestane, aby napodobňovali svojho pedagóga. A najlepšie vraj hrajú tí, pri ktorých máte pocit, že vôbec nehrajú, robia to len tak, akoby mimochodom.

Divadelník je viac než herec

Vysoká škola múzických umení v Bratislave pripravuje študentov pre divadlo, filmovému a televíznemu herectvu sa nevenuje.

SkryťVypnúť reklamu

Pedagógovia využívajú hlavne Stanislavského metódu, pri ktorej sa herec stotožní so svojou postavou, emócie na javisku prežíva úprimne a pri každom predstavení nanovo.

Chápe, prečo postava koná tak, ako koná. Najprv precíti emóciu, až potom, vychádzajúc z nej, vytvorí gesto.

„Nikdy nesmieme prekročiť fázu, v ktorej uveríme, že sme to my, lebo to bude falošné. Problémy postavy musíme prijať za svoje,“ vysvetľuje Ľuboš Kostelný. Až vo vyšších ročníkoch sa ide ďalej ako za seba.

„Pre nás začiatočníkov je ťažké hrať postavu proti nášmu charakteru. Ale vyspelému hercovi by to nemalo robiť problém,“ hovorí študent Samo.

imo_6826_r1403_res.jpg

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 983
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 818
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 445
  5. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 354
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 249
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 116
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 444
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


9
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


8
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


2
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


15
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 259
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 104
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 001
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 495
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 898
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 356
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 7 362
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 752
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťZatvoriť reklamu