„Je to nesmierne vzrušujúce. Dve série linorytov pracovných výtlačkov ukazujú, ako Picasso tvoril krok za krokom. Keď sa na ne dívate, je to ako keby ste sa mu pozerali ponad plece, keď pracoval na svojich výnimočných dielach,“ hovorí kurátor Stephen Coppel pre britský denník Guardian.
Britské múzeum oznámilo novú akvizíciu s hrdosťou. Napokon, práve ono vlastní rozsiahlu zbierku Picassových grafických prác. Dve série raritných tlačí, ktoré kúpilo po úspešnej verejnej zbierke za pol milióna libier, budú môcť diváci vidieť už zajtra.
Celkovo ide o trinásť linorytov, ktoré stoja za dvoma veľmi známymi dielami Pabla Picassa: Zátišie pod lampou a Čítajúca Jacqueline. Picasso ich vytvoril v roku 1962 ako 80-ročný. Vzácne série pochádzajú z dielne Hidalga Arnéra, tlačiara, ktorý býval neďaleko Picassovho ateliéru. Obsahujú deväť čiernobielych pracovných printov Zátišia pod lampou, ktoré ukazujú, ako autor postupoval pri tvorbe výsledného diela, a štyri čiernobiele printy zobrazujúce Picassovu poslednú manželku Jaqueline.
Picasso pracoval s viacerými technikami, leptom i litografiou. Mal rád výzvy a pomerne rýchlo sa mu podarilo pracovať so starými technikami vlastným, novým, spôsobom.
Na linorytoch robil najmä v 50. a 60. rokoch, keď žil na juhu Francúzska. Mnohé z nich tvorili základ plagátov pozývajúcich na výstavy keramiky a býčie zápasy.
Britské múzeum vystaví tlače spolu s najznámejšími Picassovými grafikami a kresbami, výstava potrvá do 6. mája.
Autor: jem