Hamburg 24. októbra (TASR)- Do európskych kín prichádza film amerického režiséra Romana Polanského Klavirista, ktorý na tohtoročnom filmovom festivale v Cannes získal Zlatú palmu a vyvolal veľkú pozornosť verejnosti a filmových kritikov, píše nemecký spravodajský magazín Der Spiegel.
Dielo približuje životný osud poľského chlapca, nadaného klaviristu Wladyslawa Szpilmana, ktorý ako jediný z rodiny prežil deportácie z varšavského geta do koncentračného tábora a ktorému na konci vojny - uzimenému, vyziabnutému a zúfalému - zachránil život nemecký kapitán Wilm Hosenfeld. V Polanského diele nie je dobro a zlo výsadou jedného človeka alebo národa. Zrejme aj to dalo jeho najnovšiemu filmu nezvyčajný punc ľudskosti.
Szpilmanovcov deportovali v roku 1942. Skutočný Wladyslaw Szpilman si v rozhovore, publikovanom v časopise Der Spiegel, spomína na toto tragické obdobie svojho života takto:
"Všetkých napratali do jedného vagóna. Mojich rodičov. Môjho brata filozofa. Moju staršiu sestru, právničku. A moju mladšiu sestru klaviristku. Všetkých zobrali a splynovali. V Treblinke. Osobitne tragické je, že od môjho brata a sestry, ktorí boli v tom čase veľmi mladí, nikto nežiadal, aby nastúpili do vagónov. Sami sa rozhodli, že sa s rodinou nechajú "vysídliť", ako sa vtedy tvrdilo. Mňa vytlačil z kordónu, nastupujúceho do vlaku jeden policajt, ktorý ma poznal z koncertov. Ostatní odišli na svoju poslednú cestu."
Mladý klavirista zostal aj naďalej v gete a aby dostal raz za deň aspoň tanier teplej polievky, robil pomocného murára.
"V tých časoch ľudia pomáhali, ako sa dalo," tvrdí Szpilman a kategoricky odmietol výčitky, že Poľsko je antisemitskou krajinou. "Treba chápať, že nie každý sa narodí ako hrdina, kvôli mne však riskovalo svoje životy minimálne 30 Poliakov."
Po vypálení Varšavy pomýšľal mladý, osirelý klavirista na samovraždu. Život mu vtedy zachránil kapitán Hosenfeld, ktorý ho až do oslobodenia poľskej metropoly zásoboval jedlom. Napriek všetkým snahám Szpilman Hosenfelda po vojne nenašiel. Osud opäť rozkrútil svoju smrtiacu ruletu. Nemecký vojak zahynul v roku 1952 v sovietskom zajateckom tábore, uzatvára Der Spiegel.