SME

Televízne kuchárky: Keď ženy varia s láskou

Veľkým a slávnym kuchyniam šéfujú zväčša muži. Doma zas obyčajne musia variť ženy. Môžu mať aj ženy z varenia radosť?

Meryl Streep ako Julie Child vo filme Julie & JuliaMeryl Streep ako Julie Child vo filme Julie & Julia (Zdroj: Sita/Ap, ČT)

Jamie Oliver, Gordon Ramsay, Zdeněk Pohlreich či Jaro Židek. Mužov šéfkuchárov, ktorí sú zárukou nielen dobrej kuchyne, ale aj zábavy na obrazovke, je veľa. Dostalo sa však medzi nich aj zopár žien. A ich kuchárske šou nie sú o nič menej príťažlivé.

Cibuľový spúšťač

„Mal si vidieť, ako sa na mňa tí muži dívali! Akoby som bola nejaká domáca husička, ktorá len vymýšľa, ako zabiť čas,“ vítala doma svojho manžela Julia Childová so slzami v očiach. Nečudo, veď práve nakrájala tri kilá cibule, aby sa naučila správne držať nôž a trénovala sa v rýchlosti a presnosti rezov. Na prvej lekcii kurzu varenia pre armádnych kuchárov zastupovala ženské pohlavie ako jediná, ale to jej vôbec neprekážalo. Mala na kuchyňu aj na seba vysoké nároky. Práve vtedy žila s manželom Paulom istý čas v Paríži, kde on ako diplomat usporadúval rôzne výstavy propagujúce americkú kultúru. Julia ho sprevádzala a nadchýnala sa zase francúzskou kultúrou. Skúšala robiť všeličo, kým zistila, že to, čo ju naozaj baví, je francúzska kuchyňa so všetkým, čo k nej patrí.

Je dobré nebyť dokonalou

Takto predstavuje ženu kuchárku, ktorá v Amerike preslávila francúzsku kuchyňu, gastrokomédia Julie & Julia z roku 2009 režisérky Nory Ephronovej. Hlavnú úlohu si v nej zahrala Meryl Streep. Práve od čias Julie sa vie, že z kuchyne netreba mať strach a neoplatí sa ju nenávidieť, lebo bytostne súvisí s človekom a jeho kultúrnou úrovňou. A hoci sa často zdá, že jedlom sa dá klamať, opak je pravdou. Bývalá pracovníčka americkej spravodajskej služby na Cejlóne či v Číne naučila Američanov, aké je dobré, keď si vieme uvariť doma. Francúzsku kuchyňu pokladala za najdôležitejšiu na svete, pretože má isté pravidlá. Jej kuchárska kniha Umenie francúzskej kuchyne, ktorá vyšla v USA v roku 1961, zmenila pohľad na tamojšiu kultúru stravovania a dodnes nechýba v žiadnej americkej domácnosti. Keď ju svojho času predstavila v televízii, urobila to rovno s panvicou a varechou, lebo bola presvedčená, že lepšie než hovoriť je rovno ukázať, o čo ide. Vďaka tomu čoskoro získala zmluvu na vlastný kulinársky televízny program, ktorý sa stal hitom a vysielal sa desať rokov. Podobné relácie sa vysielali v americkej televízii už od druhej svetovej vojny, no žiadna z nich nepredstavila varenie v takej prirodzenej podobe ako Juliina. Ona si predovšetkým nerobila nič z toho, ak sa jej nepodarilo obrátiť omeletu a vypadla jej z pekáča. Tým, že pred kamerou niečo domrvila, fenomén kulinárskej šou vlastne povýšila.

dve-damy-pri-tele.jpg
Dve dámy pri tele

Vývar s vodkou

Priznajme, že v televíznych programoch sa to šikovnými kuchárkami hemží menej, väčšiu hustotu majú hádam len na kulinárskom kanáli TV Paprika. I keď krása a príťažlivosť ženy stále zostáva nenahraditeľným bonusom zábavy, dôležitejšie sú v tomto prípade lahôdky, ktoré sa dajú zjesť a bezo zvyšku vychutnať, kulinárske skúsenosti, chutné recepty, užitočné rady a zaujímavé inšpirácie. A to všetko možno ochutiť ešte onakvejšie - príbehmi, ktoré dávajú jedlám hlbší zmysel, navyše, keď ich varí človek s nadšením a radosťou. Počas varenia nás preto k vlastnej podstate dostanú hoci aj na prvý pohľad odpudivé objemné panie v rokoch. Spomínate si na Dve dámy pri tele? V seriáli televízie BBC sa Jennifer a Clarissa, Angličanky s pozoruhodnými životopismi, vozia na sajdkáre po Británii, ponúkajúc spolu s receptami na vyberané sedliacke jedlá aj kus histórie. So sebe vlastným humorom a šarmom pritom varia úplne proti všetkým novodobým trendom zdravého stravovania, ktoré sa koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia začali presadzovať. K prerastenému bôčiku neváhajú prihodiť ešte za lyžicu masti, dezerty osladiť do bezvedomia alebo dochutiť kurací vývar dávkou vodky, aby postavili zhýralca po opici na nohy. Používajú nevšedné ingrediencie, korenia od výmyslu sveta, nepasterizované mliečne výrobky, uťahujú si z vegetariánov a netaja sa hedonistickým prístupom k životu.

Zemiakový boj

Vo veku a štýle šliape motorizovaným dámam (nech Jennifer odpočíva v pokoji) na päty Američanka Clara Cannucciari, ktorej nenápadný program o varení úspešne žije na webe. Clara pamätá časy prvej aj druhej svetovej vojny a na rozdiel od vyššie spomínaných učí, ako v kuchyni nehýriť. Skromná staručká lady rozpráva o svojom živote a pripravuje pritom jednoduché a lacné jedlá, ktoré sa varili v jej rodine za čias svetovej hospodárskej krízy. Dcéra sicílskych emigrantov zomrela krátko po svojich 96. narodeninách. Posledný diel kulinárskej série, ktorú s ňou nakrúcal jej vnuk, vznikol len pred dvoma mesiacmi a ponúkla v ňom recept na takzvané dvakrát pečené zemiaky. Kruto chudobné, jednoduché, a predsa chutné.

nigella_lawson4.jpg
Nigella Lawson

Domáca bohyňa

Niečo celkom iné v náročnom svete kuchyne a biznisu predstavuje Nigella Lawsonová. Vydala už desiatku kuchárskych kníh, štvrtá z nich práve vyšla aj v slovenčine (chvatný preklad však neunikol kritike). V súčasnosti je asi najsledovanejšou televíznou kuchárkou, a určite nie preto, že médiá po celom svete práve riešia jej manželské nezhody a drogové aféry. I keď v tejto chvíli nevedno, ako je to s množstvom práškového cukru v jej kuchyni, kde pripravuje svoje úžasne vyzerajúce dezerty, naďalej jej držia palce tisícky ľudí po celom svete. Jej reláciu obľubujú rovnako muži ako ženy. Nigella roky tvorila výstavný pár s boháčom Charlesom Saatchim, s ktorým sa teraz rozvádza. Svetoznáma britská televízna šéfkuchárka, pôvodne žurnalistka, prezývaná Domáca bohyňa, je príjemný zjav, krásna zrelá dáma kyprejších tvarov, no predovšetkým moderátorka vlastného kulinárskeho umenia, ktorá vie o varení rozprávať s chuťou a šarmom, pred kamerou dokáže vytvoriť pohodu a má štýl. Varí sama, baví ju porušovať niektoré pravidlá, nehanbí sa občas použiť polotovar, pričom jej program pôsobí veľmi esteticky, čo je v prípade vyvolania chuti na jedlo nezanedbateľný faktor. Iste mnohým gazdinkám stisne srdce pri pohľade na jej dokonale zariadenú kuchyňu, no tá v konečnom dôsledku nie je dominantná. Dôležité na obrazovke sú jej nápady, celková atmosféra, dobrý strih a kamera.

denik-dity-p_ct_003_r85_res.jpg
Dita Pecháčková

Pohoda pri varení

Podobný formát jemnej chuti zvolila Česká televízia pre kulinársku sériu Denník Dity P. Varí v ňom bývalá šéfredaktorka úspešného kulinárskeho časopisu Apetít a súčasná šéfka magazínu Albert v kuchyni. Pôvodne sa chcela stať právničkou, no po štyroch rokoch štúdia odišla zo školy. Živila sa rôzne, písala do novín, cestovala po svete, žila v Prahe aj v San Franciscu, kde pracovala pri filme ako produkčná špeciálnych efektov. Spolu s režisérom Davidom Ondříčkom previedli na televíznu obrazovku obľúbené recepty z jej populárnej kuchárskej knihy. Relácia nie je úplne klasickou kuchárskou šou, má nádych dokumentu a vystupuje v nej aj Ditina rodina, pre ktorú Dita varí najradšej. Priam zenová nálada, Ditine kulinárske finty zdedené po babičke či skutočné príbehy spojené s prípravou jedál si získali široké publikum. Tím režiséra Davida Ondříčka si dal záležať, chcel podčiarknuť obraz domova, v ktorom sa varí v pohode a s láskou. Program sa nakrúcal v HD kvalite na kameru osadenú filmovými sklami, s využitím kamerového žeriavu a filmových svetiel. U nás žiadny podobný pokus zatiaľ nehrozí. Program Tajomstvo mojej kuchyne s herečkou Kamilou Magálovou je postavený len na asistovaní českému kuchárovi Pavlovi Pospíšilovi. Slovenská šéfkuchárka stále čaká na svoju príležitosť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 695
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 526
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 377
  4. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 11 768
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 676
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 983
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 627
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 061
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 455
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 332
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 225
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 341
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 329
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 684
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 415
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu