SME

Televízne kuchárky: Keď ženy varia s láskou

Veľkým a slávnym kuchyniam šéfujú zväčša muži. Doma zas obyčajne musia variť ženy. Môžu mať aj ženy z varenia radosť?

Meryl Streep ako Julie Child vo filme Julie & JuliaMeryl Streep ako Julie Child vo filme Julie & Julia (Zdroj: Sita/Ap, ČT)

Jamie Oliver, Gordon Ramsay, Zdeněk Pohlreich či Jaro Židek. Mužov šéfkuchárov, ktorí sú zárukou nielen dobrej kuchyne, ale aj zábavy na obrazovke, je veľa. Dostalo sa však medzi nich aj zopár žien. A ich kuchárske šou nie sú o nič menej príťažlivé.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cibuľový spúšťač

„Mal si vidieť, ako sa na mňa tí muži dívali! Akoby som bola nejaká domáca husička, ktorá len vymýšľa, ako zabiť čas,“ vítala doma svojho manžela Julia Childová so slzami v očiach. Nečudo, veď práve nakrájala tri kilá cibule, aby sa naučila správne držať nôž a trénovala sa v rýchlosti a presnosti rezov. Na prvej lekcii kurzu varenia pre armádnych kuchárov zastupovala ženské pohlavie ako jediná, ale to jej vôbec neprekážalo. Mala na kuchyňu aj na seba vysoké nároky. Práve vtedy žila s manželom Paulom istý čas v Paríži, kde on ako diplomat usporadúval rôzne výstavy propagujúce americkú kultúru. Julia ho sprevádzala a nadchýnala sa zase francúzskou kultúrou. Skúšala robiť všeličo, kým zistila, že to, čo ju naozaj baví, je francúzska kuchyňa so všetkým, čo k nej patrí.

SkryťVypnúť reklamu

Je dobré nebyť dokonalou

Takto predstavuje ženu kuchárku, ktorá v Amerike preslávila francúzsku kuchyňu, gastrokomédia Julie & Julia z roku 2009 režisérky Nory Ephronovej. Hlavnú úlohu si v nej zahrala Meryl Streep. Práve od čias Julie sa vie, že z kuchyne netreba mať strach a neoplatí sa ju nenávidieť, lebo bytostne súvisí s človekom a jeho kultúrnou úrovňou. A hoci sa často zdá, že jedlom sa dá klamať, opak je pravdou. Bývalá pracovníčka americkej spravodajskej služby na Cejlóne či v Číne naučila Američanov, aké je dobré, keď si vieme uvariť doma. Francúzsku kuchyňu pokladala za najdôležitejšiu na svete, pretože má isté pravidlá. Jej kuchárska kniha Umenie francúzskej kuchyne, ktorá vyšla v USA v roku 1961, zmenila pohľad na tamojšiu kultúru stravovania a dodnes nechýba v žiadnej americkej domácnosti. Keď ju svojho času predstavila v televízii, urobila to rovno s panvicou a varechou, lebo bola presvedčená, že lepšie než hovoriť je rovno ukázať, o čo ide. Vďaka tomu čoskoro získala zmluvu na vlastný kulinársky televízny program, ktorý sa stal hitom a vysielal sa desať rokov. Podobné relácie sa vysielali v americkej televízii už od druhej svetovej vojny, no žiadna z nich nepredstavila varenie v takej prirodzenej podobe ako Juliina. Ona si predovšetkým nerobila nič z toho, ak sa jej nepodarilo obrátiť omeletu a vypadla jej z pekáča. Tým, že pred kamerou niečo domrvila, fenomén kulinárskej šou vlastne povýšila.

SkryťVypnúť reklamu

dve-damy-pri-tele.jpg
Dve dámy pri tele

Načítavam video...

Vývar s vodkou

Priznajme, že v televíznych programoch sa to šikovnými kuchárkami hemží menej, väčšiu hustotu majú hádam len na kulinárskom kanáli TV Paprika. I keď krása a príťažlivosť ženy stále zostáva nenahraditeľným bonusom zábavy, dôležitejšie sú v tomto prípade lahôdky, ktoré sa dajú zjesť a bezo zvyšku vychutnať, kulinárske skúsenosti, chutné recepty, užitočné rady a zaujímavé inšpirácie. A to všetko možno ochutiť ešte onakvejšie - príbehmi, ktoré dávajú jedlám hlbší zmysel, navyše, keď ich varí človek s nadšením a radosťou. Počas varenia nás preto k vlastnej podstate dostanú hoci aj na prvý pohľad odpudivé objemné panie v rokoch. Spomínate si na Dve dámy pri tele? V seriáli televízie BBC sa Jennifer a Clarissa, Angličanky s pozoruhodnými životopismi, vozia na sajdkáre po Británii, ponúkajúc spolu s receptami na vyberané sedliacke jedlá aj kus histórie. So sebe vlastným humorom a šarmom pritom varia úplne proti všetkým novodobým trendom zdravého stravovania, ktoré sa koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia začali presadzovať. K prerastenému bôčiku neváhajú prihodiť ešte za lyžicu masti, dezerty osladiť do bezvedomia alebo dochutiť kurací vývar dávkou vodky, aby postavili zhýralca po opici na nohy. Používajú nevšedné ingrediencie, korenia od výmyslu sveta, nepasterizované mliečne výrobky, uťahujú si z vegetariánov a netaja sa hedonistickým prístupom k životu.

SkryťVypnúť reklamu

Zemiakový boj

Vo veku a štýle šliape motorizovaným dámam (nech Jennifer odpočíva v pokoji) na päty Američanka Clara Cannucciari, ktorej nenápadný program o varení úspešne žije na webe. Clara pamätá časy prvej aj druhej svetovej vojny a na rozdiel od vyššie spomínaných učí, ako v kuchyni nehýriť. Skromná staručká lady rozpráva o svojom živote a pripravuje pritom jednoduché a lacné jedlá, ktoré sa varili v jej rodine za čias svetovej hospodárskej krízy. Dcéra sicílskych emigrantov zomrela krátko po svojich 96. narodeninách. Posledný diel kulinárskej série, ktorú s ňou nakrúcal jej vnuk, vznikol len pred dvoma mesiacmi a ponúkla v ňom recept na takzvané dvakrát pečené zemiaky. Kruto chudobné, jednoduché, a predsa chutné.

nigella_lawson4.jpg
Nigella Lawson

Načítavam video...

Domáca bohyňa

SkryťVypnúť reklamu

Niečo celkom iné v náročnom svete kuchyne a biznisu predstavuje Nigella Lawsonová. Vydala už desiatku kuchárskych kníh, štvrtá z nich práve vyšla aj v slovenčine (chvatný preklad však neunikol kritike). V súčasnosti je asi najsledovanejšou televíznou kuchárkou, a určite nie preto, že médiá po celom svete práve riešia jej manželské nezhody a drogové aféry. I keď v tejto chvíli nevedno, ako je to s množstvom práškového cukru v jej kuchyni, kde pripravuje svoje úžasne vyzerajúce dezerty, naďalej jej držia palce tisícky ľudí po celom svete. Jej reláciu obľubujú rovnako muži ako ženy. Nigella roky tvorila výstavný pár s boháčom Charlesom Saatchim, s ktorým sa teraz rozvádza. Svetoznáma britská televízna šéfkuchárka, pôvodne žurnalistka, prezývaná Domáca bohyňa, je príjemný zjav, krásna zrelá dáma kyprejších tvarov, no predovšetkým moderátorka vlastného kulinárskeho umenia, ktorá vie o varení rozprávať s chuťou a šarmom, pred kamerou dokáže vytvoriť pohodu a má štýl. Varí sama, baví ju porušovať niektoré pravidlá, nehanbí sa občas použiť polotovar, pričom jej program pôsobí veľmi esteticky, čo je v prípade vyvolania chuti na jedlo nezanedbateľný faktor. Iste mnohým gazdinkám stisne srdce pri pohľade na jej dokonale zariadenú kuchyňu, no tá v konečnom dôsledku nie je dominantná. Dôležité na obrazovke sú jej nápady, celková atmosféra, dobrý strih a kamera.

SkryťVypnúť reklamu

denik-dity-p_ct_003_r85_res.jpg
Dita Pecháčková

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10588743864-denik-dity-p/213562260300001-sourozenecka-party/video/

Pohoda pri varení

Podobný formát jemnej chuti zvolila Česká televízia pre kulinársku sériu Denník Dity P. Varí v ňom bývalá šéfredaktorka úspešného kulinárskeho časopisu Apetít a súčasná šéfka magazínu Albert v kuchyni. Pôvodne sa chcela stať právničkou, no po štyroch rokoch štúdia odišla zo školy. Živila sa rôzne, písala do novín, cestovala po svete, žila v Prahe aj v San Franciscu, kde pracovala pri filme ako produkčná špeciálnych efektov. Spolu s režisérom Davidom Ondříčkom previedli na televíznu obrazovku obľúbené recepty z jej populárnej kuchárskej knihy. Relácia nie je úplne klasickou kuchárskou šou, má nádych dokumentu a vystupuje v nej aj Ditina rodina, pre ktorú Dita varí najradšej. Priam zenová nálada, Ditine kulinárske finty zdedené po babičke či skutočné príbehy spojené s prípravou jedál si získali široké publikum. Tím režiséra Davida Ondříčka si dal záležať, chcel podčiarknuť obraz domova, v ktorom sa varí v pohode a s láskou. Program sa nakrúcal v HD kvalite na kameru osadenú filmovými sklami, s využitím kamerového žeriavu a filmových svetiel. U nás žiadny podobný pokus zatiaľ nehrozí. Program Tajomstvo mojej kuchyne s herečkou Kamilou Magálovou je postavený len na asistovaní českému kuchárovi Pavlovi Pospíšilovi. Slovenská šéfkuchárka stále čaká na svoju príležitosť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 203
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 487
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 680
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 596
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 128
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 536
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 592
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 646
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 329
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 165
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 050
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 318
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 9 840
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 871
  8. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 5 947
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu