Banská Bystrica 24. októbra (TASR) - O tom, že drvivá väčšina obyvateľov blízkovýchodných krajín je mierumilovná a nemožno ich spájať s tragickými udalosťami z 11. septembra 2001, sa môžu presvedčiť návštevníci multimediálneho festivalu Naprieč kultúrami. Podujatie, ktoré sa dnes začalo v Banskej Bystrici, je prehliadkou hudby, divadla a filmu približujúceho život, myslenie a kultúru ľudí z Blízkeho východu. Festivalom vyvrcholil celoročný cyklus prednášok a besied oboznamujúcich slovenskú verejnosť so životom v tejto časti sveta.
Projektom sa organizátori snažia zvýšiť hranice tolerancie, pretože ako zdôraznil jeho koordinátor Michal Zibrin, tak na Slovensku ako i v celej Európe cítiť nízku úroveň tolerancie a akceptácie skupín s odlišnými názormi. Na pozadí udalostí z 11. septembra dokonca možno podľa neho pozorovať rastúcu nevraživosť voči Židom a Arabom, ako aj príslušníkom iných národov Blízkeho východu. "Práve hudba, divadlo a film nám dávajú možnosť nahliadnuť do zvláštneho priestoru, kde sa stávame slobodní a schopní akceptovať aj slobodu odlišných skupín a menšín, ktoré nie sú vždy ochotné bezvýhradne sa podriadiť pravidlám a zásadám spolužitia so západnou spoločnosťou," dodal Zibrin.
Súčasťou dvojdňového festivalu, ktorý organizujú občianske združenia Jaffa Gate Forum a Človek v ohrození, je okrem iného výstava detských prác, vystúpenie afganskej skupiny Jaana Zahera, videoprodukcie viacerých dokumentárnych filmov. O situácii a živote ľudí v Izraeli a Palestíne bude s verejnosťou besedovať predseda združenia Človek v ohrození Andrej Bán a zaujímavé bude tiež vystúpenie libanonského gitaristu Marwana Abda, ktorý bol účastníkom newyorského koncertu, venovaného obetiam vlaňajších útokov na USA. *jm som NNNN