Braček, kde si?
Mali plán, ale nemali ani potuchy, čo robia
Sobota - 21:45, ČT Art

V roku 2000 to originálny krok. Filmári zobrali negatív a prvýkrát ho celý, okienko po okienku zafarbili na počítači. Snímka tak získala jemný sépiový nádych a po niekoľkých týždňoch práce pripomínala zaprášenú starú knihu. Alebo skôr šedivé nálady veľkej hospodárskej krízy, počas ktorej sa odohráva.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Braček, kde si? však nie je ani smutný, ani pedantský film. Skôr než o výpovedi a pokroku je len o potešení z tvorby. Bratia Ethan a Joel Coenovci ho nakrútili na motívy Homérovej Odysey a vložili doň slepého proroka, sirény aj jednookého obra. No ak začnete lúštiť novú interpretáciu veľkej klasiky a hľadať premyslené odkazy, možno sa zasmejete, keď si kdesi prečítate, že bratia Coenovci vlastne Odyseu nikdy nečítali.
Celý proces nakrúcania tak vo výsledku pripomína dej filmu. Traja trestanci na čele s Georgeom Clooneym unikajú po štáte Mississippi, aby našli zakopané peniaze z bankovej lúpeže. Majú plán, ale nemajú ani potuchy, čo robia. Narazia na Ku-klux-klan, stretnú sa s Diablom, natrafia na politický populizmus, ocitnú sa uprostred kresťanského krstu v rieke a spoznajú sa s bluesmanom Tommym Johnsonom, aby s ním nahrali skladbu, ktorá sa cez noc stane hitom celého juhu.
Je to bizarný humor. Ale práve vďaka nemu, nezvyčajnej zvedavosti a sympatickému zmyslu pre detail posunú bratia Coenovci sem-tam filmový kánon.
Nestála expozícia
Výstava / SNG

Slovenská národná galéria nechce počas rekonštrukcie ukrátiť návštevníkov o diela z historických zbierok. V Esterházyho paláci v Bratislave preto otvorila dočasnú expozíciu diel z obdobia gotiky a baroka.
Kurátori Katarína Chmelinová a Dušan Buran sa pri tejto príležitosti rozhodli predstaviť diela zo 14. – 18. storočia iným spôsobom, než je zvykom. Namiesto lineárneho, štýlového či umelecko-geografického členenia vytvorili šesť sekcií, v ktorých divák sleduje každú sochu či obraz z inej perspektívy.
A hoci vo väčšine prípadov ide o nábožensky motivované diela, určujúcim posolstvom výstavy nemá byť ich pomerne stereotypná ikonografia či otázky datovania a štýlu, ale ich funkcia, umelecký zámer a téma experimentu.
Gitarovky aj folkpunk
Koncert / Diego, Tu v dome, Plastic Swans / KC Dunaj Bratislava

Prvý novoročný trojkoncert cyklu Hudba mesta ponúka kombináciu gitaroviek a folkpunku. Po dlhom čase sa na pódiu predvedie skupina Diego, ktorých Peripheries (2009) sa stal Albumom roka na cenách Radio_Head Awards.
Kým Diego odohrá akýsi best-of, zoskupenie Tu v dome vytiahne najmä nové pesničky, práve totiž dokončuje pre vydavateľstvo Slnko Records nový album. Kombinácia gitary, bendža, huslí, violončela a bicích ponúka zaujímavý zvuk a pesničky, ktoré hudobníci opisujú slovami „akustický anti-pop, žiadne fňukanie o láske“.
Bratislavskú dvojicu doplnia Plastic Swans z Banskej Bystrice, pätica najviac známa zhudobnením básní klasikov a pokoncertná afterpárty bude v réžii vinylovej zbierky Tomáša Slobodu.
Autor: jem, her