Bratislava 25. októbra (TASR) - Spolu 41 rozličných expozícií zameraných na prezentáciu slovenskej, stredoeurópskej a svetovej fotografie je súčasťou 12. ročníka medzinárodnej prehliadky Mesiac fotografie 2002, ktorá sa začne 28. októbra a potrvá do konca novembra.
Dominantou slovenskej časti podujatia majú byť podľa organizátorov výstavy fotografické diela popredného historika architektúry Ladislava Foltyna a profesionálneho fotografa Ivana Matejku. Kolekciu domácich snímok doplní i tematická expozícia Česká a slovenská fotografia 80. a 90. rokov 20. storočia, dokumentárne zábery známeho reportéra Andreja Bána či nezvyčajné vyrezávané kompozície Mira Švolíka nazvané Otvory a diery.
V rámci druhej sekcie venovanej uznávaným európskym autorom bude zaujímavou predovšetkým unikátna kolekcia fotografií z 19. a 20. storočia pomenovaná Ruský piktorializmus 1898 - 1990. Originálne portréty osobností poľskej kultúry a umenia si môžu návštevníci prehliadky pozrieť v Poľskom inštitúte v Bratislave. Ich autorom je Krzysztof Gieraltowski, ktorý pri práci využíva hru svetiel, farieb a tieňov. Vystavené budú i práce ďalších fotografov zo starého kontinentu, napríklad Kostasa Argyrisa z Grécka, Karla Cudlína, Jaroslava Bengla a Josefa Mouchu z Čiech, Emila Christova z Bulharska a ďalších.
Poslednú tematickú skupinu tvoria snímky najvýznamnejších autorov z celého sveta. Pravdepodobne najväčšiu pozornosť z nich upúta britská umelkyňa Madame Yevondeová, ktorá žila v rokoch 1893 až 1975 a vo svojich dielach spájala fotografiu s maliarstvom, pričom experimentovala najmä so subtraktívnym procesom farbenia záberov. Ďalšou hviezdou Mesiaca fotografie 2002 má byť legendárny francúzsky fotograf Henri Cartier-Bresson, ktorého tvorba ovplyvnila mnohých mladých autorov. Dodnes tvoriaci 94-ročný Bresson položil základy modernej fotoreportáže, ktorá spája dokonalé zvládnutie formy, techniky, obsahu a filozofie obrazu. Na rozdiel od iných dokumentaristov Bressonove fotografie sú charakteristické vyjadrením všeobecných pojmov, ako sú radosť, šťastie, smútok, bieda, bolesť, hlad, mladosť, staroba, materstvo či krása.
Okrem toho fanúšikovia reportážnej fotografie budú môcť navštíviť i príležitostnú výstavu s názvom Povodne v Čechách, ktorá približuje najrozsiahlejšie vodné katastrofy u slovenských západných susedov za posledných sto rokov. Pútavými budú napríklad i expozície Milana Czapaya Morské príšerky, Ingrid Patočkovej Banálne príbehy II, Peetra Maria Lauritsa Po Atlantíde či kompozície Tona Stana a ďalších fotografov.
Súčasťou prehliadky bude dvojdňová medzinárodná konferencia na pôde Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ktorá sa začne 1. novembra. Organizátori pripravili i súťaž o najlepšiu fotografickú knihu v strednej a východnej Európe za roky 2001 a 2002, rozličné tvorivé dielne a Jarmočný ateliér Staň sa hviezdou, ktorý bude prebiehať od 4. do 8. novembra. Bližšie informácie sú na internetovej stránke www.fotofo.sk.