Český režisér Tomáš Vorel svojou novinkou nadväzuje na staršie filmy. Vejška je pokračovaním Gymplu a je vážnejšia.
Tomáš Vorel nedospel a to má byť výnimočne kompliment. Žiadny iný český filmár nepresvedčil subkultúry mladých ľudí, aby ho nevysmiali a húfne išli do kina na generačnú výpoveď.
Režisér je päťdesiatnik a diváci dvadsiatnici – je to možne zvláštne, ale funguje to.
Režisérske dilemy
Vejška
ČR 2014, 85 minút
Réžia a kamera: Tomáš Vorel
Účinkujú: Jiří Mádl, Filip Vorel, Tomáš Vorel ml., Jakub Kohák, Eva Josefíková, Jan Kraus, Ivana Chýlková a ďalší
To sa stalo pred siedmimi rokmi, keď bol v kinách Gympel. V dobrom zmysle pubertálny príbeh triedy gymnazistov ukázal, že ozajstní tínedžeri nemusia byť nadržaní rafťáci či snowboarďáci, v kinách získal pol milióna divákov aj status legálne najsťahovanejšieho filmu českého internetu.
A Tomáš Vorel, jeden z najväčších talentov generácie 80. rokov okolo pražského divadla Sklep, tak mohol prvýkrát zažiť, ako chutí úspech okamžite, nie s desaťročným sklzom (prípadom omeškaného kultu je jeho Kouř).
Gymplom číslo dva je teraz vážnejšia a dospelejšia Vejška. Hrdinov má rovnakých. Nerozlučných kamarátov stále bavia grafity, ešte vždy vyrážajú maľovať na nočné múry. Vysoká však nie je gympel, prichádzajú dilemy a rozhodnutia.
Celé je to až tak veľmi banálne a modelové, že jedného kamaráta priťahuje ekonómia (Jiří Mádl) a druhého umenie (Tomáš Vorel mladší). A je ťažko náhoda, že práve ten druhý je pre ostatných exotom, pretože odmieta alkohol a žúry, radšej doma maľuje a vysokú školu, v ktorej iní vidia iba výťah k titulu, berie úplne seriózne.
Je to vlastne alter ego režiséra, jeho vlastná stelesnená dilema: Ako byť sám sebou v časoch, keď je každý na predaj? Kde urobiť kompromisy? A za akú cenu?
Silný pocit reality
Podstatné je, že u Vorla funguje aj takéto ukážkové klišé. Môžete za tým hľadať hipisácke presvedčenie prírodného režiséra, ktorý žije najradšej pod holým nebom v lese a do mesta dochádza len v nevyhnutných prípadoch – nakrúcať filmy.
Môžeme tu vymenovať iné filmy, v ktorých tento samorast a žiak Věry Chytilovej dookola rozoberá presne toto isté, drží palce neskazeným mladým ľuďom v cynickom a odcudzenom svete dospelých.
Áno, spoločnosť, systém u Vorla vždy predstavujú zlo, grotesknú figúrku. Hlavný je však silný pocit reality z výsledku. Možno práve preto, že sa nehrá na realitu, ale verí komediálnej štylizácii.
Potom je už vedľajšie, že do filmu obsadzuje rodinu (syn má pritom ako herec veľké rezervy), scenár písal writer menom Pasta Oner, dnes uznávaný výtvarník, a pod hudbou je podpísaný český raper Vladimir 518, takže tu znie autentický hiphop.
Vejške preto prepáčite kadečo, neustále zatmievačky, kostrbatý scenár, až na jednu námietku. Kým príbeh Gympla mohol zažiť každý bežný stredoškolák, Vejška nie je až taká všeobecná skúsenosť.
Odkedy bol na vysokej Tomáš Vorel, sú navyše iné časy. Dnes študuje každý, tituly sa kupujú a študentky–zlatokopky idú iba po peniazoch. Je to ozaj také strašné alebo len takto vidí dvadsiatnikov päťdesiatnik?