Hovorí vám niečo Supercalifragilisticexpialidocious? Ak nie, film Zachráňte pána Banksa nie je pre vás.
Pred pol storočím mali premiéru dva prelomové muzikály podľa slávnych literárnych diel – adaptácia Pygmaliona G. B. Shawa My Fair Lady a film o zázračnej opatrovateľke Mary Poppinsovej.
Prvá hraná snímka štúdií Walta Disneyho sa stala hitom a klasikou rodinnej zábavy. V roku 2004 na jubilejnom DVD štúdiá zverejnili jej komplikovaný zrod a inšpirovali tým vznik snímky Zachráňte pána Banksa.
Spisovateľka P. L. Traversová podmienila súhlas účasťou na nakrúcaní. Ovplyvňovala všetko od scenára cez výpravu až po herecké obsadenie. Odmietala pesničky, nesúhlasila s animáciou, s farbami ani s pôvodným záverom.
Veľký Walt Disney ju dvadsať rokov prosil o filmové práva. Mal o jej knihách a ich adaptácii presné predstavy. Úplne iné ako ona.
Napriek tomu film vznikol a dnes je súčasťou zlatého fondu kinematografie i svetovej kultúry. Dodnes živé pesničky ovplyvnili nielen filmovú hudbu, ale i džez (skvelý cover album Duka Ellingtona).
Krotenie zlej ženy
Diváci milujú príbehy, v ktorých proti sebe stoja rozhnevaní muži a ženy. Zachráňte pána Banksa je tohto druhu. Komediálna dráma o dvoch silných antagonistických osobnostiach.
P. L. Traversovú (Emma Thompson) od začiatku vykresľuje ako zatrpknutú čudácku sebeckú arogantnú mrchu. Walt Disney (Tom Hanks) vyznieva pozitívnejšie – nie ako presvedčený mccarthista, čo vybudoval jedno z najväčších impérií šoubiznisu, ale ako dobrácky rojko.
Film aspoň naznačuje jeho utajovanú závislosť od tabaku (vyfajčil denne 40 cigariet a umrel na rakovinu pľúc).
Ďalej sú tu scenárista Don DaGradi (Bradley Whitford), geniálni autori pesničiek bratia Shermanovci (Jason Schwartzman a B. J. Novak), dôležitú rolu zohral Paul Giamatti ako šofér limuzíny.
No hlavnou postavou ostáva Traversová, večne v opozícii proti celému svetu, žiarlivo chrániaca svoje literárne dielo. Akoby doň vložila všetko dobro a lásku: je zlostná, ironická, jedovitá, neznášanlivá, zádrapčivá, negativistická. Zlá.
Práca na filme ju vracia ku knihám a k inšpirácii. Spomína na detstvo v Austrálii, na otca – neúspešného bankového úradníka a alkoholika (Colin Farrell), psychicky labilnú matku (Ruth Wilson) i ráznu tetu Ellie (Rachel Griffiths), ktorá sa stala predobrazom slávnej pestúnky.
Nesúvisiace súvislosti
Súboj s dobráckym Disneym odkrýva Traversovej motívy, poľudšťuje ju. Akoby sa pod jeho vplyvom zmierovala s osudom, životom i svetom. Čo na tom, že skutočnosť bola iná a pravá P. L. Traversová sa s filmom nezmierila, pesničky z neho neznášala a nikomu viac nedovolila Mary Poppinsovú inscenovať?
Hoci mnohé miesta, kostýmy, rekvizity ba i repliky sú autentické, Zachráňte pána Banksa nechce byť dokumentárnou rekonštrukciou. Film o vzniku filmu je hraná disneyovka v poppinsovskom duchu.
Predpokladá, že publikum Disneyho Mary Poppinsovú pozná a miluje. Prostredníctvom deja, obrazu, strihu i hudobných motívov cieľavedome a účinne narába so sentimentom.
Využíva zjednodušovanie, štylizáciu, stereotypy, klišé, ba i mimofilmové súvislosti: hoci v názve figuruje otec rodiny z Mary Poppinsovej, titul poukazuje na iné bojové dielo s Hanksom v hlavnej role Zachráňte vojaka Ryana.
Emma Thompson je zasa autorkou scenára a predstaviteľkou hlavnej postavy v úspešnej snímke Čarovná opatrovateľka.
Láskyplné znásilnenie
Zachráňte pána Banksa so zainteresovaným divákom majstrovsky manipuluje, vedie ho, prekvapuje a láska, je preňho návratom do sveta nevinnosti, hravosti a fantázie. Pôžitkom a potešením.
No ak vám Chim Chim Cheree, A Spoonful of Sugar, Feed the Birds či Supercalifragilisticexpialidocious neženú slzy do očí – alebo ak ani netušíte, čo to je – radšej tento film vynechajte.
Bez lásky sa z rozkoše stane znásilnenie: uvidíte asi len hviezdne obsadenú staromódnu hollywoodsku limonádu.