Cenu Zlatý glóbus - akýsi predstupeň Oscarov - má. Už čaká len na marcový ceremoniál v Hollywoode. Napriek tomu médiá stále vyťahujú dôvody, prečo opäť nomináciu nepremení na sošku. Alebo premení?
V aktuálnej novinke od režiséra Scorseseho sa napcháva všemožnými drogami a alkoholom, excesívne súloží, zamestnancov svojej firmy odmeňuje orgiami, obťažuje počas letu letušky, mláti svoju manželku a domov chodí nadránom vo vrtuľníku, ktorý úplne nepríčetný zdemoluje.
Nie je asi úplne vhodné hovoriť o hereckom koncerte, no niečo je očividné. Pätnásť minút, keď sa zhýralý a slintajúci finančník plazí k autu a cestuje domov, je scéna s potenciálom kultu – no nielen pre túto si Leonardo DiCaprio za život Vlka z Wall Street zaslúži konečne Oscara.
Hollywoodske recepty
Oscara má podľa zaručeného vtipu takýto film: príbeh podľa skutočných udalostí s mentálne postihnutým hrdinom a smrteľne vážnou témou. Ideálne otroctvo a vojna. To novinka napĺňa len čiastočne.
Nie je teraz veľký dôvod veriť, že konzervatívni a prestarnutí členovia oscarovej akadémie docenia zábery, keď sa šnupe kokaín zo zadku prostitútky, píše denník Guardian. Oscara po vulgarizmoch, sexe a troch hodinách komplikuje podozrenie, že skutočný príbeh finančníka obhajuje nemorálne správanie.
Podľa iných je prekážkou DiCapriov vek. Tridsaťdeväť rokov znamená, že herec nie je mladý ani starý – najmladší doterajší víťaz mal 29 a ceny idú spravidla až hercovi po štyridsiatke.
A potom konkurencia. Tento rok sa v nomináciách stretlo osem hercov bez sošky a postavy otca, ktorý sa zbližuje so synom (Bruce Dern v Nebraske) či pacienta s ochorením AIDS (Dallas Buyers Club s Matthewom McConaugheym). V porovnaní s tými podvodník v podaní DiCapria nevzbudzuje veľa súcitu.
Foto - outnow.ch
Moderný zhýralec
Jordan Belfort mal len jediného Boha – peniaze. A drogy, čo si kupoval. Na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov tie najstrašnejšie excesy nepáchali rockeri či topmodelky, ale práve finančníci. Vážni páni v kravatách a oblekoch, ktorí klientom mali ručiť za bezpečnosť investícií.
Rodák z Bronxu a pôvodne podomový predavač veľmi rýchlo porozumel fungovaniu finančného sveta. Nemá zmysel odhadovať kolísavé ceny akcií, v ktorých nie je žiaden vzorec.
Stále však má zmysel o tom klamať. Vystupovať ako expert a presvedčiť investorov, že práve tieto bezcenné akcie čaká skvelá budúcnosť.
Nebolo to regulované ani úplne legálne, ale tučné provízie umožnili financovať rozprávkový život spoločnosti Stratton Oakmont na princípe sekty. Na Belforta v skutočnosti pracovali ľudia pod ním. Predstavte si pouličných predajcov nezmyselných predražených tovarov - toto bolo podobné, len vo väčšom.
Znepokojujúce je, že Belfort chodí dodnes po slobode. Z burzových podvodov vyviazol veľmi lacno, koncom 90. rokov si odsedel malý trest a všetko opísal v pamätiach, z ktorých vznikol betseller. Nie sú úplne spoľahlivé, lenže historky, ktoré v nej detailne opisuje, nepoprela ani FBI, a to ho dlhé roky sledovala.
Väčšina sa, samozrejme, týka jácht, vrtuľníkov, luxusných automobilov, priamo v sídle spoločnosti ste v tom čase narazili na armády prostitútok, exotickú zver a stále vyťažených dílerov drog. Zamestnanci súťažili v hode trpaslíkom na terč a ak mali chuť, niekedy si cez obednú prestávku odskočili žúrovať do Karibiku.
DiCaprio sa nechal počuť, že Belford bol ako cisár Caligula dneška – neuveriteľný hedonista a moderný nasledovník rímskych zhýralcov.
Foto - outnow.ch
Kto tu moralizuje?
Herec stvárnil boháčov aj skazených zloduchov, toto bola jeho srdcová úloha. Jeho piata spolupráca so Scorsesem mala hlbšie základy.
Film začali spolu chystať už v roku 2007 o rok padla banka Lehman Brothers a na svet sa privalila kríza. Mnohí vtedy z katastrofy obvinili nenásytných finančníkov z Wall Street. Príbeh týmto nadobudol aktuálny rozmer.
Zároveň im bolo jasné, že ním budú rozdeľovať divákov. „Jasné, že sme z toho mohli spraviť tradičnejší film. Povystrihovať scény, ukázať hrdinov a nepriateľov jednoznačným spôsobom,“ vysvetľuje herec, „ale znovu sme sa presviedčali, že musíte riskovať, ak chcete ukázať pravdivo to, čo je temné“.
Zobrazené večierky sú aj jemnou obžalobou práve takých životov, čo mnohým uniklo. Scorsese podľa neho nesúdi. „Hrdinov chce ukazovať autentických, ako je to možné. A nechá publikum, čo si z toho zoberie.“
Trikrát a dosť
Čo si z toho môže zobrať oscarová akadémia? DiCaprio je jedným z najlepších hercov svojej generácie, prirovnania hovoria o novom De Nirovi. Oscar mu však zatiaľ dvakrát – s vedľajšou hereckou úlohou až trikrát – unikol.
Akadémiu po prvýkrát upútal postavou slabomyseľného chlapca po boku Johnnyho Deppa vo filme Čo žerie Gilberta Grapa (1993), keď mal iba devätnásť. Potom to bol Scorseseho Letec (2004) o dva roky Krvavý diamant. Nebodoval však s postavou letca – milionára ani pašeráka diamantov.
Ak to zase v tomto roku nevyjde, bude to len potvrdenie, že nie každý, čo za niečo stojí, musí mať Oscara. Absolútnym rekordérom je Peter O´Toole – írsky herec nepremenil ani jednu z jedenástich nominácii. Bez Oscara boli či sú Tom Cruise, Marylin Monroe, Johnny Depp, či filmári Ridley Scott a Alfred Hitchcock.
Lenže herca prekvapí, aj keď to vyjde. „Nikdy by som nečakal, že dostanem Oscara za komediálnu úlohu,“ povedal vyčerpaný adrenalínovou jazdou Vlka z Wall Street. Teraz si dá chvíľu pauzu a nakrúti dokument o životnom prostredí.