Bolo viac dôvodov, prečo si Philipa Seymoura Hoffmana (23. 7. 1967 - 2. 2. 2014) neobľúbiť. Keďže si ľudia radi stotožňujú hercov s postavami, ktoré hrajú, on by mohol byť prvý na rane, keby chceli niekoho z nich považovať za úchylného.
Hoffman rozhodne nebol tým, čo musel hrať za každú cenu sympatickú úlohu. Naopak. A ani nebol tým, na koho si producenti a režiséri pravidelne spomínali, keď nejakú rolu mali naporúdzi.
Vo filme Pochybnosti hral kňaza podozrivého zo zneužívania, v dráme The Master sektárskeho fanatika a manipulátora. Ešte aj slávneho amerického spisovateľa zahral vo filme Capote tak, že ho ochrancovia kultúrneho dedičstva mohli zažalovať za ohováranie a znevažovanie.
Bolo to sebavedomím alebo odvahou? Jedno alebo druhé musel mať Hoffman mimoriadne vyvinuté.
Presný opak Pitta
Novinári sa ho neraz pýtali, prečo nehrá aj normálneho muža. Lenže, kto je dnes normálny, zvykol im odpovedať. Pekný muž s dobrými vlastnosťami? Ani v civile nespĺňal predstavy hereckej hviezdy, na tlačové konferencie a rozhovory chodieval ležérne upravený, celý akýsi pokrčený a neučesaný.
Brada mu šedivela a už v tridsiatke vyzeral aspoň o desať rokov starší. Pravý opak pestovaného Brada Pitta.
Pokiaľ šlo o výzor, zápasil zrejme s nadváhou, pretože trpel na kĺby. Na to sa aj sťažoval a spomínal, že keď je najhoršie, prestáva jesť chlieb a koláče.
„Starnem a moja energia a moje telo sú už v inom stave. Moje istoty a neistoty sa nezmenili, odkedy som začal pracovať,“ citoval ho denník El País.
Philip Seymour Hoffman rád a starostlivo pracoval so svojím hlasom a naozaj ho mal veľmi pekný. Rozhodne prispieval k tomu, že z neho bol nakoniec taký charizmatický, charakterový herec.
Keďže odišiel predčasne, jeho kolegovia, fanúšikovia či kinematografia za ním plačú. Predstavujú si, aké všelijaké úlohy by ešte mohol hrať. Majú, samozrejme, pravdu. Hral však v mnohých filmoch.
Keď si človek na ne začne spomínať, až ho prekvapí, kde všade sa ukázal – a zažiaril bez toho, aby bol v hlavnej úlohe. S Al Pacinom hral vo Vôni ženy, s Paulom Newmanom vo filme Nie som blázon, s Tomom Cruisom v Magnólii, s Tomom Hanksom v Súkromnej vojne pána Wilsona, s Bradom Pittom v Moneyball, s Georgeom Clooneym a Ryanom Goslingom v politickej dráme Dni zrady.
Dokonca bol aj v kultovom Big Lebowskom.