Na koncert, ktorý sa chystá v lete v Košiciach, určite príde dosť fanúšikov z celého Slovenska. Bude to totiž iný koncert, než aký Bob Dylan odohral v lete 2010 v Bratislave.
Americký pesničkár odvtedy vydal dva archívne albumy a štúdiovú novinku Tempest, ktorá potvrdila, že stále patrí medzi dôležité postavy hudobnej scény. Práve pesničky z tohto albumu by mali byť základom večera v košickej Steel Aréne 27. júna.
„Potvrdiť takú legendu je snom každého promotéra. Pracovať na jeho koncerte sme začali už minulý rok a sme radi, že sa Bob Dylan predstaví práve v Košiciach,“ vraví Michal Očovan z agentúry Vagaboond.com.
Proti očakávaniam
Na hudobnej scéne je už vyše päťdesiat rokov, vydal tridsaťpäť albumov (to rátame len oficiálne štúdiové nahrávky) a jeho meno má samostatné heslá v hudobných encyklopédiách. Na rozdiel od iných mu bol jeden žáner vždy priúzky a stále zostáva básnikom, ktorý sa nikdy nestal tým, čo z neho doba, kritika či publikum chceli mať.
Rozhovory poskytuje iba výnimočne, aj komunikáciu s publikom obmedzí na vetu–dve. Okrem piesní však ponúkol ešte jeden vstup do svojho sveta - knižné pamäti.
„Iba som skladal piesne, ktoré boli smrteľne priame a poukazovali na nové skutočnosti. Mal som veľmi málo spoločného s generáciou, ktorej som mal byť hovorcom,“ píše napríklad v prvom diele.
Kreativita podľa neho spája konkrétny zážitok, schopnosť pozorovať a predstavivosť. Keď jeden z týchto elementov chýba, nefunguje. Demonštráciou kreativity je aj jeho nadčasový hit Like A Rolling Stone, nedávno dostal originálny videoklip, ktorý sa dá pozrieť jeho stránke. Počas pesničky si môžete prepínať rôzne televízne kanály, zo všetkých znie to isté, len v podaní iných ľudí.
Aj v jeho kariére prirodzene prišli slabšie momenty. Niektoré nahrávky urobil akoby vyslovene natruc všetkým, časť fanúšikov nevie vystáť jeho „biblické“ obdobie. Po sérii podpriemerných nahrávok odštartoval v roku 1988 takzvané nekonečné turné, v rámci neho už doputoval aj do Bratislavy a v lete pribudnú Košice.
Súčasná minulosť
Hudobne stále vychádza z folku, rocku a koreňov tradičnej americkej ľudovej hudby. Nik iný tak nevie prepojiť poéziu, blues a rokenrol.
The Beatles pod jeho vplyvom prešli od raných jednoduchých popevkov s banálnymi textami k prepracovaným pesničkám, hlásia sa k nemu aj ďalšie slávne mená. Dylanova tvorba je známa i vďaka množstvu coververzií – od Hendrixa po Guns N’ Roses.
Nie je spevákom s veľkým hlasom, na pódiu si spieva akoby sám pre seba a keď hrá dnes svoje staré pesničky, aj mnohí fanúšikovia ich spoznajú až podľa slov. Lenže aj v tom je Dylanova veľkosť – hoci vždy čerpal z minulosti, dokázal tradíciu spracovať po svojom a vedeli ju tak prijať ďalšie generácie publika.
Novinky, hity aj rarity
Kým pred štyrmi rokmi v Bratislave hral najmä staršie veci, podľa zoznamu skladieb z posledných koncertov by v Košiciach mala zaznieť väčšina albumu Tempest, ktorý vyšiel na jeseň 2012. To je dobrá správa, táto nahrávka totiž spolu s Love And Theft (2001) a Modern Times (2006) patrí medzi najvydarenejšie Dylanove kolekcie za posledné roky. A v prídavkoch prišlo na hity All Along the Watchtower a Blowin’ in the Wind.
Pri svojej slovenskej premiére striedal gitaru s klávesmi a namiešal pestrý setlist, veľmi dobrý výber starších hitoviek, noviniek s pesničkami, ktoré naživo vyťahuje veľmi zriedka.
Celá skvele zohratá sprievodná kapela navyše iskrivo šliapala od prvých minút, a hoci bol koncert v Inchebe na sedenie, na záver sa tancovalo rovno pod pódiom. Sám kapelník dal pokyn ochrankárom, aby pustili divákov bližšie. V Košiciach budú miesta na sedenie aj na státie, lístky sa už začínajú predávať cez stránku promotéra aj v Ticketportáli.