Pôvodne to mali byť trpaslíci, ako ich poznáme z rozprávok. Jeden veselý, druhý ufrflaný, tretí smutný. To, ako bude vyzerať nová relácia pre deti vymýšľal Ján Uličiansky vyše roka a ku koncu sa rozhodol, že sú preč časy, keď sedem trpaslíkov bývalo v chalúpke uprostred lesa.
„Rozhodli sme sa, že chceme byť súčasní,“ hovorí. „Nechceli sme deťom, zvyknutým na špičkové technológie, ponúknuť niečo tradičné, s takzvanou papundeklovou scénou a vizuálom, o ktorom si iba myslíme, že to je detský svet.“
Ten je totiž, či to pripúšťame alebo nie, dnes pevne spätý práve s mobilmi, tabletmi a notebookmi. Preto umiestnil sedem trpaslíkov do mobilu, spravil z nich smajlíkov s menami ako Pusa Božteková, Kuly Okulár či Smajla Prekvapená, a tí sa budú každú sobotu a nedeľu ráno prihovárať deťom. Trinásťminútová relácia je rozdelená na sedem častí, sedem televíznych minižánrov - kvíz, sitkom, helpline, talkšou, tanec, spev a rozprávka.
Moja mama stále telefonuje
Za „najhorúcejšiu“ považuje Uličiansky trpaslícku linku pomoci. V nej bude dvojica Anjelinka Čertíková a Sveťo Dobrík hľadať odpovede na aktuálne detské problémy, napríklad ako vyriešiť to, že ‚moja mama stále telefonuje a ja musím byť ticho‘. Alebo čo s tým, keď vám zajačik prehryzie kábel od počítača a vy nemáte zrazu čo robiť. Čo tak zahrať sa so zajačikom?
Tvorcov počas testovacích predstavení prekvapil aj mimoriadny záujem detí o kvíz. Za príjemným faktom, že sa chcú dozvedať nové veci, stojí možno i chuť vyhrávať a súťaživosť, ku ktorej sú vedené od útleho detstva.
„Diapazón otázok je taký široký, až to občas zamrazí,“ hovorí Uličiansky. Dospelý človek ani nepochopí, ako môže šesťročné dieťa na otázku, prečo potrebuje mobil, keď ešte nechodí do školy, odpovedať vetou: Ja žijem sám s mamičkou a keby ona zomrela, potrebujem niekomu zavolať, aby sa o mňa postaral.