V klasických amerických vojnových filmoch vznikali hrdinské oddiely z vydedencov, chvastúňov, frajerov, čudákov odmietajúcich poslušnosť a podobne nevojenských vojakov, keď ich okolnosti, velitelia a pud sebazáchovy prinútili spolupracovať.
V prípade Pamiatkarov si uniformy obliekajú profesori, riaditelia galérií, kurátori, architekti, maliari ba dokonca i bonvivánsky divadelný impresário.
Takýto film nemôže byť vážny, hocako zdôrazňuje, že vznikol podľa skutočných udalostí.
Profesori na fronte
V roku 1943, po tom ako spojenecké nálety takmer zničili Leonardovu Poslednú večeru v Miláne, presvedčil profesor Frank Stokes (George Clooney) prezidenta Roosevelta, aby vznikla špeciálna jednotka s úlohou vyhľadať, zachrániť a pôvodným majiteľom vrátiť umelecké diela, ukradnuté nacistami.
Krátko po invázii v Normandii sa muži stredného veku, starší i celkom starí, intelektuálsky vychudnutí i zaguľatení, vydávajú v uniformách do Francúzska.
Vedia o Hitlerovom rozkaze zničiť v prípade porážky všetky nahromadené poklady aj to, že sovietska armáda zhabané umenie ako súčasť vojnových reparácií odváža do Moskvy.
Vojna sa končí, nacisti pália umenie a Rusi sa pokúšajú predbehnúť Američanov v získaní nacistických pokladov. V hre je slávny Gentský oltár.
Spoluscenárista, spoluproducent, predstaviteľ hlavnej postavy a režisér George Clooney obsadil do adaptácie knihy Roberta M. Edsela a Breta Wittera svojich slávnych kolegov Matta Damona, Cate Blanchett, Billa Murraya, Johna Goodmana, Jeana Dujardina, Boba Balabana a ďalších.
Páni herci sa zabávajú
Príbehu dal podobu klasickej americkej vojnovej drámy. Jemne zveličené sú tu všetky možné známe motívy a stereotypy vrátane prepiateho hrdinstva i tragikomických momentov.
Je to humor jemný a láskavý, neparodizuje, neznevažuje, ale dokazuje, že tvorcovia sa pri skladaní tejto poklony kráľovsky zabávali.
Clooney tvrdí, že si chcel oddýchnuť od cynizmu svojho minulého filmu Deň zrady a zároveň vyzdvihnúť zásluhy a hrdinstvo skutočných príslušníkov jednotky Monuments, Fine Arts and Archives Group. Lenže pieta si s humorom veľmi nerozumie.
Horšie je, že Pamiatkari nemajú takmer žiadnu jednotiacu dejovú líniu. Príbeh sa rozpadol do množstva epizód, ktorým nechýba zábavnosť, ale napätie áno. O dramatické momenty síce nie je núdza, no kamera ani hudba nepomáhajú budovať pocit ohrozenia, nebezpečenstva, obáv o hrdinov.
Intelektuáli neskáču a nebehajú, ale diskutujú
Vzťahy siedmich statočných sa od začiatku veľmi nemenia. Clooneyho Stokes síce vyzerá ako filmový prototyp hrdinského veliteľa, ale chýba mu charizma – rovnako ako zvyšným šiestim záchranárom.
Nečakajte od intelektuálov, že budú behať, skákať, naháňať sa, bojovať. Problémy riešia diskusiou.
Po silných Clooneyho drámach patria Pamiatkari k jeho menej pútavým dielam.
Najzaujímavejšie a najzábavnejšie je sledovať, ako sa populárni účinkujúci vo svojej hre na vojnový veľkofilm zabávajú.
Nie je to zlý pohľad, ale divák sa nevyhne pocitu, že tvorcom predsa len išlo o čosi iné a ich ambície zostali z veľkej časti nenaplnené.
Recenzia/film
Pamiatkari
USA-Nemecko
112 minút
Scenár: George Clooney, Grant Heslov. Réžia: George Clooney.
Účinkujú: Matt Damon, George Clooney, Bill Murray, John Goodman, Jean Dujardin, Hugh Bonneville, Cate Blanchett a ďalší. Premiéra v SR: dnes