SME

Filmové premiéry

Tento týždeň do našich kín pribudlo šesť noviniek: Angelika, Atomic Age, Non-Stop, Pamiatkari, Upírska akadémia a Veľká oriešková lúpež.

Pamiatkari s hviezdnym obsadením.Pamiatkari s hviezdnym obsadením.

Angelika

Angélique. 113 minút. Scenár a réžia: Ariel Zeitoun. Kamera: Peter Zeitlinger. Strih: Philippe Bourgueil. Hudba: Nathaniel Méchaly. Účinkujú: Nora Arnezeder, Gérard Lanvin, Simon Abkarian, Tomer Sisley, Olivier Gourmet, Mathieu Kassovitz, David Kross, Miguel Herz-Kestranek, Julian Weigend a ďalší.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pol storočia uplynulo od uvedenia prvej zo série filmových adaptácií romanticko-dobrodružných románov Anny a Serga Golonovcov o mladučkej šľachtičnej z čias Ľudovíta XIV. Román Angelika, markíza anjelov vyšiel v roku 1956 a inšpiroval sa búrlivým životom Suzanne de Rougé du Plessis-Bellière. Film s Michèle Mercier, Robertom Hosseinom a Jeanom Rochefortom nasledovali štyri ďalšie – a dodnes majú vďačných divákov. Na jeho slávu chce nadviazať pôvodom tuniský filmár Ariel Zeitoun snímkou v európskej multikoprodukcii, ktorá vznikala aj v Rakúsku a v Čechách, s Norou Arnezederovou a Gérardom Lanvinom v hlavných úlohách.

SkryťVypnúť reklamu

Načítavam video...

Atomic Age

L'âge atomique. 67 minút. Scenár a réžia: Héléna Klotz. Kamera: Hélène Louvart. Strih: Cristóbal Fernández, Marion Monnier. Hudba: Ulysse Klotz. Účinkujú: Eliott Paquet, Dominik Wojcik, Niels Schneider, Mathilde Bisson, Clémence Boisnard, Luc Chessel, Arnaud Rebotini, Cécilia Ranval a ďalší.

Francúzska 67-minútová dráma L’âge atomique z roku 2012 sa do slovenských kín v roku 2014 dostáva pod anglickým názvom Atomic Age. Dlhometrážny debut scenáristky a režisérky Hélény Klotz zaujal predvlani porotu FIPRESCI na festivale v Berlíne a získal aj Cenu Jeana Viga pre najlepší francúzsky debut. Príbeh o dospievaní, o rimbaudovských nočných potulkách Parížom a o mladosti, v ktorej sa snúbi smútok, eufória, melanchólia aj bezstarostnosť má byť prvou časťou trilógie na tému dospievania.

SkryťVypnúť reklamu

Načítavam video...

Non-Stop

106 minút. Scenár: John W. Richardson, Christopher Roach, Ryan Engle. Réžia: Jaume Collet-Serra. Kamera: Flavio Martínez Labiano. Strih: Jim May. Hudba: John Ottman. Účinkujú: Liam Neeson, Julianne Moore, Michelle Dockery, Anson Mount, Omar Metwally, Scoot McNairy, Nate Parker, Corey Stoll, Linus Roache, Lupita Nyong'o a ďalší.

Napriek názvu nejde o adaptáciu kultovej sci-fi Briana Aldissa. Španielsky režisér Jaume Collet-Serra, ktorý sa v USA pred deviatimi rokmi preslávil hororom s Paris Hiltonovou Múzeum voskových figurín, nakrútil thriller o leteckom bezpečnostnom agentovi Billovi Marksovi (Liam Neeson), ktorému neznámy vydierač vraždí cestujúcich na palube lietadla rovno pod nosom. Marks zisťuje, že nemôže veriť nikomu – najbližším spolupracovníkom, ba dokonca ani sám sebe. Konto, na ktoré lotor žiada uložiť výkupné, totiž patrí práve jemu.

SkryťVypnúť reklamu

Načítavam video...

Pamiatkari

The Monuments Men. 112 minút. Scenár: George Clooney, Grant Heslov. Réžia: George Clooney. Kamera: Phedon Papamichael. Strih: Stephen Mirrione. Hudba: Alexandre Desplat. Účinkujú: Matt Damon, George Clooney, Bill Murray, John Goodman, Jean Dujardin, Hugh Bonneville, Matt Damon, Cate Blanchett, Bob Balaban, Sam Hazeldine, Justus von Dohnányi a ďalší.

Po ťažkých vážnych drámach (Deň zrady, Dobrú noc a veľa šťastia) sa režisér, scenárista, herec a producent George Clooney rozhodol preladiť a nakrútil drámu z 2. svetovej vojny ako ponášku na klasické vojnové filmy typu Tucet špinavcov, Delá z Navarone, Veľký útek. Námetom sa stala kniha o skutočnej americkej jednotke, ktorá počas vojny vyhľadávala a zachraňovala umelecké diela, ulúpené nacistami. V hlavných úlohách účinkujú uznávané filmové hviezdy. Do vedľajších Clooney obsadil nielen spoluautora a spoluproducenta Granta Heslova či autora hudby Alexandre Desplata, ale aj vlastného otca Nicka Clooneyho.

SkryťVypnúť reklamu

Načítavam video...

Upírska akadémia

Vampire Academy. 104 minút. Scenár: Richelle Mead, Daniel Waters. Réžia: Mark Waters. Kamera: Tony Pierce-Roberts. Strih: Chris Gill. Hudba: Rolfe Kent. Účinkujú: Zoey Deutch, Lucy Fry, Danila Kozlovskij, Joely Richardson, Dominique Tipper, Sarah Hyland, Olga Kurylenko, Cameron Monaghan, Gabriel Byrne, Sami Gayle, Dominic Sherwood a ďalší.

Kedysi po romantike túžiace dievčatá čítali knihy ako Anna zo zeleného domu alebo Vajce a ja. J. K. Rowlingová ich naučila čítať príbehy o čarodejníkoch, Stephenie Meyer o upíroch a vlkolakoch. V roku 2007 zavetrila lukratívny trh spisovateľka Richelle Mead a prišla s Upírskou akadémiou. Šesť častí ságy si v 35 krajinách kúpilo 8 miliónov čitateliek. To si nemohol nechať ujsť Hollywood – a tak tu máme prvý z filmov zamýšľaného seriálu. Mark Waters režíroval dievčenské filmy ako Strelený piatok, Protivné baby či Všetky moje ex, ale aj fantasy Kronika Spiderwickovcov (ktorý sa napriek pôvodným zámerom na seriál nerozrástol) a neveľmi nadšene prijatú komédiu Pán Popper a jeho tučniaci. Pomôžu mu konečne tínedžerky na výslnie?

SkryťVypnúť reklamu

Načítavam video...

Veľká oriešková lúpež

The Nut Job. 85 minút. Scenár: Lorne Cameron, Peter Lepeniotis, Daniel Woo. Réžia: Peter Lepeniotis. Výtvarník: Ian Hastings. Strih: Paul Hunter. Hudba: Paul Intson. V slovenskom znení účinkujú: Peter Marcin, Gabriela Škrabáková-Kreutz, Vladimír Jedľovský, Boris Farkaš, Richard Stanke, Matej Landl, Martin, Štefan Bučko, Martin Mňahončák a ďalší.

Animátor Peter Lepeniotis pracoval v tímoch filmov Casper, Dinosaurus, Toy Story 2. V roku 2012 debutoval v kanadsko-kórejskej koprodukcii vlastnoručnou celovečernou napodobeninou úspešného animovaného filmu Roboti, nazvanou Bol-cheu-wa Beul-lib. Teraz zoznam koprodukčných partnerov obohatil o USA a prichádza s príbehom o hlodavcoch, ktoré pri pokuse vykradnúť obchod s orieškami skrížia plány partii bankových lupičov. Nejde o nič iné, len na 85 minút roztiahnutý Lepeniotisov desaťminútový film Surly Squirrel z roku 2005. Z nepôvodných častí pozliepané dielko s rozpočtom 43 miliónov dolárov si vyslúžilo prevažne zdrvujúce recenzie a nezožalo úspech ani u nenáročného amerického publika. Bude sa mu na Slovensku dariť lepšie?

SkryťVypnúť reklamu

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 096
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 395
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 905
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 246
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 057
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 826
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 793
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 070
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 644
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 899
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 448
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 364
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 257
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu