Napoleon (Stanley Kubrick)
Pripravené bolo takmer všetko do najmenších detailov. Pred filmom sa uskutočnil historický výskum a rozsiahle rešerše, pätnásťtisíc fotografií vzniklo iba pri hľadaní lokalít, na bojové scény sľúbila rumunská armáda filmárom štyridsaťtisíc peších vojakov a desaťtisíc jazdcov.
Napoleona mal stvárniť David Hemmings, jeho manželku Jozefínu Audrey Hepburn, rátalo sa s Peterom O´Toolom a celou plejádou ďalších epických hereckých legiend. A ani Stanley Kubrick nebol skromný.
Povedal, že zatiaľ žiadny titul nebol hodný osobnosti francúzskeho cisára. A ten jeho mal byť ešte čímsi viac, jednoznačne najlepším filmom, aký kedy vznikol.
Historická osobnosť ho pohltila. Preštudoval päťsto kníh, angažoval odborníkov z Oxfordu, zaplatil si asistenta, nech nasleduje krok po kroku jeho osud v presných lokalitách. Nechal spraviť 17-tisíc podobizní Napoleona a počasie v scénach chcel mať totožné s historickým.
V polovici šesťdesiatych rokov po úspechu s filmom 2001: Vesmírna Odysea mal Kubrick veľké oči a neustále opakoval svojmu štábu, že to bude dokonalé. Boh je skrytý v detaile.
Najdrahší film svojej doby s rozpočtom dnešných sto miliónov dolárov môžete dnes obdivovať napokon len v scenári s bohatou dokumentáciou z edície Taschen. Dôvodov je viacero.
Najprv prišiel podobný film Vojna a mier (1968) na motívy knihy Leva Tolstého, potom snímka Waterloo (1970) zarábala menej, ako mala. Scenár sa zdal veľkým riskom a preto ho producenti z MGM odložili na neskôr.
Stanley Kubrick sa myšlienky nevzdal ani dlho potom a po smrti filmára v roku 1999 ju mali dokončiť Ridley Scott či Ang Lee. Minulý rok prišla správa, že jeho Napoleon možno predsa vznikne ako seriál v televízii. V produkcii Stevena Spielberga pre stanicu HBO by ho mal režírovať Austrálčan Baz Luhrmann.