SME

Bukowskeho diela sa začali predávať, až keď to vzdal

V jeho živote boli škandály, bitky, chľast, odmietanie, ulica, krčmy, ženy, sex a napokon i sláva. Charles Bukowski zomrel pred dvadsiatimi rokmi.

(Zdroj: Magnolia pictures)

V jeho živote boli škandály, bitky, chľast, odmietanie, ulica, krčmy, ženy, sex a napokon i sláva. Charles Bukowski zomrel pred dvadsiatimi rokmi.

Bukowski je vďačná téma. Pre literárnych fajnšmekrov aj pre snobov, pre knihoholikov, ktorí prostredníctvom neho potvrdzujú vášeň pre čítanie aj pre alkoholikov, ktorí v ňom nájdu romantické ospravedlnenie pitia, pre akademikov aj pre selfmademanov kultivujúcich svoju výchovu ulicou. Pre tých, čo ich už omrzela šablóna literátstva, aj pre niekoho, kto sa rozhoduje prečítať si prvú knihu v živote.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bukowski je vďačná akvizícia aj z komerčného hľadiska – môže sa na ňom postaviť na nohy krachujúce vydavateľstvo, skapínajúce kníhkupectvo si ním podvihne tržby a občas po ňom chňapnú aj filmoví žraloci.

Bukowského život totiž zodpovedá obrazu básnika, aký chcú mať o umelcoch ľudia, ktorým je inak kultúra ukradnutá. V jeho živote boli škandály, bitky, chľast, odmietanie, borba s osudom (aj so sudom), ulica, krčmy, ženy, sex a napokon zadosťučinenie, sláva, dobytie Parnasu. Teda všetko, čo sa tak dobre dá nafilmovať a na čo sa tak príjemne pozerá z kresla.

Načítavam video...

Stal sa z neho kult i biznis

Charles Bukowski zomrel 9. marca 1994. Nedá sa povedať, že by jeho smrť svet šokovala (ako vražda Johna Lennona) či rozplakala (ako samovražda Jima Morrisona.) Za pätami tejto správy šiel všeobecný údiv, že sa napriek sebadeštrukčnému spôsobu života dožil predsa len veku barda.

SkryťVypnúť reklamu

A hoci od jeho smrti prešlo dvadsať rokov, po celom svete sa neprestávajú vydávať jeho knihy, knihy o ňom, knihy tých, ktorí ho poznali, alebo knihy o tých, ktorí poznali tých, ktorí ho poznali...

Z Bukowského sa stal jednoducho kult i biznis. Na rozdiel od mnohých, ktorým po smrti chrlia neustále tie isté produkty zakaždým s inými obálkami, Bukowski neustále vydáva nové básne. Nie je v tom mystika ako u J. D. Salingera, ktorý sa zakázal publikovať.

Je v tom Bukowského lajdáctvo. V skutočnosti sa o svoje publikovanie nestaral. Tak dlho a tak neúspešne sa usiloval dobyť do dvier veľkej literatúry, že sa po rokoch niečo v ňom zlomilo. Vo chvíli, keď sa prestal ponúkať redakciám obskúrnych magazínov i undergroundovým vydavateľstvám, keď sa zmieril so statusom permanentne odmietaného autora, sa to prevalilo.

SkryťVypnúť reklamu

Debut v štyridsiatke

obalka.jpgNa začiatku fenoménu značky Bukowski bol vydavateľ John Martin, ktorý v roku 1966 založil v kalifornskej Santa Rose vydavateľstvo Black Sparrow Press. Mal ambiciózny plán – vydávať v ňom avantgardných, alternatívnych autorov. Ambície dostatočne vhodné na to, aby vydavateľstvo po čase skrachovalo. A bol by ho postihol osud podobných projektov, nebyť Charlesa B.

Časy pritom neboli pre literatúru zašpinenú životom nepriaznivé, v USA vrcholila beatnická vlna, v Európe kvitli kvety existencializmu.

John Martin vymyslel dizajn Bukowského knižiek, ktorý sa viac-menej rešpektuje dodnes, hoci aj Čierny vrabec prešiel otrasmi. Po ukončení činnosti sa Bukowského titulov ujalo nezávislé vydavateľstvo ECCO, ktoré neskôr skončilo ako odnož gigantu Harper Collins. To dnes vydáva takmer každý mesiac nejakú Bukowského knihu. V tejto chvíli je na Amazone približne dvetisíc publikácií pod heslom Charles Bukowski.

SkryťVypnúť reklamu

Formát týchto kníh je jednotný – 150 x 228 milimetrov. Dizajn pestrý, až eklektický, ale papier obálky rovnaký (mäkký nelaminovaný kartón) a väzba jednotná – mäkká.

Prvá stránka obsahuje súpis dovtedajších Bukowského diel: od prvej knihy Flower, Fist and Bestial Wail z roku 1960, keď Bukowski ako 40-ročný viac-menej oficiálne debutoval.

A odvtedy sa príval titulov nedá zastaviť.

Písanie bolo preňho rituálom

V tých najchudobnejších rokoch vydal „Hank“ (ako ho volajú fanúšikovia) iba jednu novú knihu, častejšie však tri, štyri, päť. A každá vyzerala ako zobrané spisy: neraz v nich bolo aj dvesto básní alebo stovka poviedok. Jeho tvorivá metóda bola netaktická, nekoncepčná, takto sa vlastne knihy nepíšu.

Bukowski písal spontánne a intuitívne básne, poviedky, črty, dlhšie príbehy i krátke poviedky, stĺpčeky pre noviny, odpovede na listy, ktoré potom jeho editor vyťahoval z papierového labyrintu, usporadúval ich do zmysluplných celkov, dával im názvy – a platil. Ideálny vydavateľ, akého by si želal každý autor!

SkryťVypnúť reklamu

Bukowski bol vlastne grafoman, ak pod týmto slovom rozumieme človeka, ktorého baví písať. Písanie spolu s prvkami rituálu (cigareta, víno, hudba) bolo preňho živočíšnym aktom rozprávania príbehov, vyrovnávaním si účtov so svojou minulosťou, dialógom s prekliatymi umelcami minulosti, s ktorými sa identifikoval, opisom i zápisom toho, čo videl, počul, zažil.

Naozajstnou revolúciou bol preňho prechod na počítač. Konečne mal k dispozícii nekonečnú stránku, nemusel sa zdržiavať výmenou papiera a prepínaním pásky, jeho spontánne písanie dostalo elektrický impulz.

Načítavam video...

Geniálny alebo konvenčný?

Na rozdiel od iných grafomanov mal väčšinou o čom písať, mal z čoho dolovať, a keď bol vyprahnutý a bez nápadov, bez ostychu napísal o tom, ako nemá o čom písať. Jeho slovná metóda sa podobá intuitívnemu maliarstvu, aké poznáme z art brutu.

SkryťVypnúť reklamu

Na rozdiel od neškolených amatérov bol však Bukowski prekvapujúco sčítaný, nečakane nadväzujúci na tradíciu, poučený a kultivovaný. Pravdaže, pri takej obrovskej produkcii (z amerických autorov mu konkuroval iba William Saroyan) sa vždy dá hierarchizovať: niečo je geniálne, niečo iba štandardné a niečo konvenčné.

Štruktúra Bukowského básní a poviedok je natoľko priehľadná, že ho vonkajškovo dokážu napodobniť húfy epigónov, no jeho rafinovaná živelnosť odoláva akýmkoľvek pokusom o falzifikát.

Práve táto protikladnosť, jekyllohydezácia medzi Bukowským a jeho literárnou figúrou Chinaskim, medzi vonkajšou pózou a vnútornou vrúcnosťou (práve preto Bukowski nikdy nepriľnul k svojim beatnickým spolupútnikom), jeho identifikácia s americkými hrdinami, ale aj s európskou školou, zdanlivá priepasť medzi jeho hudobnou erudíciou a nemelodickým, takmer publicistickým veršom, dráždivé napätie medzi pornograficky sa tváriacimi prózami a zdržanlivými, až cudnými obrazmi súcitu a lásky, všetky tieto napätia a švíky spôsobujú, že Bukowski je ešte stále čitateľsky príťažlivý a vedátorsky zaujímavý.

SkryťVypnúť reklamu

Z Bukowského zápiskov

Ľudia, čo sa motajú okolo celuloidu, mávajú srdce z celuloidu.

Chodenie na dostihy vám pomáha uvedomiť si seba samého. Mne dostihy okamžite povedia, kde mám slabiny a kde som silný. Jeden deň na dostihoch vás naučí viac než štyri roky na univerzite. Keby som niekedy učil tvorivé písanie, jednou z mojich podmienok by bolo, že každý študent musí raz do týždňa na dostihy a v každých dostihoch musí staviť aspoň dva doláre na víťaza.

Umrieť na dlážke v kuchyni o 7. ráno,

kým si ostatní ľudia robia praženicu,

nie je také nepríjemné,

kým sa to nestane tebe.

Tretina ľudí ma nenávidí, tretina ma miluje a posledná tretina sa ešte nerozhodla. Mám so sebou zopár básní, ktoré ešte viac zväčšia nenávisť. Je dobré, keď cítite nenávisť, udržuje vás to v strehu.

SkryťVypnúť reklamu

Viete, čo je jeden z najskvelejších svetových výkonov umenia? Žena s krásnymi nohami vystupujúca z auta.

Muž s poriadkom v kuchyni je v každom prípade čudák. Na takého si dávajte pozor.

Niektoré ženy plytvajú teóriami na záchranu sveta, ale nedokážu po sebe umyť hrnček od kávy. Mať ženskú, to je práca na plný úväzok. Veď vždy sa nájde nejaká žena, ktorá ťa zachráni pred inou, a len čo ťa zachráni, je pripravená ťa zničiť.

Nepíšem preto, že by som

vedel všetko.

Keď zvoní telefón,

aj ja by som rád počul slová,

ktoré môžu zmierniť

to, o čom som hovoril.

A preto uvádzam svoje

číslo.

462-0614

Nikdy som nechcel byť básnikom. Na potlačenie pokroku neexistuje nič také dobré ako múzeum, Verdiho opera nebo zaprdený básnik.

Občas musí človek bojovať o život tak tvrdo, že nemá čas ho žiť.

SkryťVypnúť reklamu

Nenávidím krčmy. Napísal som o nich príliš veľa poviedok a básní.

Ak neviete byť džentlmen, tak aspoň nebuďte sviňa.

Takáto báseň sa dá

ukončiť,

len ak zrazu

stíchneš.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 633
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 198
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 652
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 703
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 976
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 788
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 511
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 348
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 400
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 886
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 37 247
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 369
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 692
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 270
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 904
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 13 563
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Tupou Ceruzou: Medvede
  6. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  7. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
SkryťZatvoriť reklamu