Kampala 30. októbra (TASR) - V Ugande mal v pondelok premiéru vôbec prvý dlhometrážny film o genocíde v Rwande. Film s názvom 100 dní opisuje udalosti z roku 1994, keď hutuské komandá smrti v priebehu troch mesiacov zabili až milión Tutsiov a umiernených Hutuov.
Je to pochmúrna téma, ale na druhej strane, vďaka filmom o genocíde židov v nacistickom Nemecku - ako sú napríklad Schindlerov zoznam, či Denník Anny Frankovej - má verejnosť o týchto záležitostiach hlbšie vedomosti. Tvorcom snímky 100 dní ide o niečo podobné.
Jednou z najotrasnejších scén je epizóda, ktorá vychádza zo skutočnej udalosti. Predstaviteľ extrémistickej vlády vtedy nahnal niekoľko tutsijských školákov do garáže, v ktorej bolo uskladnené palivo. Potom zamkol dvere a garáž zapálil.
Podľa režiséra Nicka Hughesa, britského filmára, ktorý žije vo východnej Afrike, jeho dielo rozpráva o skutočných udalostiach. Rwanďan Ali Yussuf Mugenzy napríklad prišiel počas občianskej vojny o 20 príbuzných. Spomína, ako vládna propagandistická kampaň nabádala členov väčšinového kmeňa Hutuov, aby zabíjali menšinových Tutsiov.
Medzinárodnému spoločenstvu sa nepodarilo genocídu v Rwande zastaviť. Pritom tu boli rozmiestnené mierové jednotky OSN. No v období, keď genocída vrcholila, Bezpečnostná rada OSN zredukovala kontingent modrých prílb a ponechala v Rwande len symbolický počet príslušníkov mierových síl.
Jedným z príslušníkov mierových jednotiek, ktorí vtedy v Rwande zostali, bol poľský major Stefan Stech: "Pripadali sme si - do určitej miery - ako vinníci. A mali sme tiež pocit, ako by nás druhá strana hodila cez palubu. Tá situácia nás zaskočila a nemali sme dostatočnú podporu. Z psychologického hľadiska to bola dosť ťažká doba."
Film 100 dní je napínavý a zachytáva nielen tragické udalosti, ale aj malebnú rwandskú prírodu. Napriek tomu film zrejme nebude kasovým trhákom.
Režisér Nick Hughes nechcel pristupovať - ako sám vraví - na žiadny nepoctivý kompromis a nechcel obsadiť ani nijakú západnú hviezdu, aby sa film lepšie predával.
"Nechcel som, aby hrdinom filmu bola nejaká západná hviezda v úlohe pracovníka humanitnej organizácie, alebo novinára, čo zachraňuje ľudí. To nebola pravda. Tak to v skutočnosti nebolo, a preto by to pôsobilo falošne. Rwandská genocída sa týkala obyvateľov Rwandy."
Hughes si uvedomuje, že svojou neústupnosťou riskoval nízku návštevnosť svojho filmu, ale trval na svojom.