Klavír pre všetkých
Atmosféru Starého Mesta v Bratislave oživí pouličné piano
Bude si na ňom môcť zahrať ktokoľvek, kto pôjde okolo. Nápad odskúšaný v New Yorku, Prahe a ďalších metropolách prenesie do centra Bratislavy environmentálne centrum Živica. Tento klavír bude jedinečný farebnými klávesmi, má prezentovať aj aktivity Sokratovho inštitútu, vzdelávacieho programu pre mladých a nadaných vysokoškolákov.
„Klavírom v centre mesta chceme dokázať, že aj taká malá a jednoduchá vec vie zmeniť atmosféru ulice,“ hovorí autor myšlienky a manažér Sokratovho inštitútu Ján Markoš. Klavír prídu pokrstiť na nádvorie Starej radnice dnes o 15.00 český klavirista a DJ Ondřej Kobza a speváčka Mária Čírová.
Hrať sa na ňom bude dať od rána do ôsmej večer, keď sa nádvorie Starej radnice uzatvára. Pred zlým počasím bude klavír chrániť arkáda, dostal aj autoplachtu a je na kolieskach, takže v najhoršom ho môžu previezť pod strechu. Po mesiaci ho premiestnia pred kaviareň Kontakt na rohu ulíc Ventúrska a Zelená. „Tu zostane, pokiaľ sa nezničí,“ vraví Ján Markoš a dodáva, že ho už kontaktovali ďalší ľudia s nápadom pridať sa a umiestniť klavíry na iných miestach.
Barbora Kalinová
Figura Obscura
Komentovaná výstava / Bratislava, Umelka 18.30 h
S podtitulom Temné tendencie v súčasnej slovenskej a českej figurálnej maľbe predstavuje výstava v bratislavskej Umelke výber z diel, ktoré podľa kurátorky Kristíny Jarošovej novátorsky a autenticky odkrývajú odvrátené stránky ľudstva.
Figura Obscura predstavuje diela ôsmich autorov, ktoré reflektujú problémy súčasnej konzumnej spoločnosti či ukazujú realitu so všetkými odtieňmi nepokoja, neistôt, morálnej i hodnotovej krízy.
Dnes máte možnosť prejsť si túto nepochybne temnú výstavu s osobným výkladom kurátorky a s niektorými z vystavujúcich umelcov. Matej Fabian, Martin Gerboc, Marek Ormandík a Erik Šille budú divákov sprevádzať od 18.30 h. Ak to náhodou nestihnete, samotná výstava sa dá pozrieť do 23. marca.
Beethoven, Gershwin, Adams
Slovenská filharmónia 18.00
Klasika najklasickejšia, ‚šmrncnutá‘ džezom aj súčasnou operou. To je program dnešného podvečera v Slovenskej filharmónii. V utorok sa tam spravidla hrávajú komorné koncerty v Malej sále, o výnimku sa postará Symfonický orchester Vysokej školy múzických umení. Pod vedením dirigenta Martina Majkúta naštudoval Symfóniu č. 7 Ludwiga van Beethovena z roku 1813, Rapsódiu v modrom Georgea Gershwina aj The Chairman Dances alias „foxtrot pre orchester“, ako svoju kolekciu tanečných čísiel z opery Nixon v Číne nazval v roku 1985 ďalší americký skladateľ John Adams. Sólistom je klavirista Peter Šandor.