SME

Wes Anderson: Ja a hipster? Veď neviem, čo to je

Originálny americký režisér Wes Anderson prichádza do našich kín s filmom Grandhotel Budapešť

Americký režisér  Wes Anderson (44) bol trikrát nominovaný na Oscara. Je autorom filmov Ako som balil učiteľku, Taká zvláštna rodinka, Život pod vodou, Darjeeling s ručením obmedzeným, Fantastic Mr. Fox, Až vyjde mesiac. Za jeho úspechom stojí fanAmerický režisér Wes Anderson (44) bol trikrát nominovaný na Oscara. Je autorom filmov Ako som balil učiteľku, Taká zvláštna rodinka, Život pod vodou, Darjeeling s ručením obmedzeným, Fantastic Mr. Fox, Až vyjde mesiac. Za jeho úspechom stojí fan (Zdroj: BARRACUDA MOVIE)

O WESOVI ANDERSONOVI sa hovorí, že je čarovným dieťaťom nového amerického filmu. Je rozpoznateľný najmä svojím sviežim, jemne groteskným a zároveň citlivým prístupom k realite. Do našich kín zajtra príde s komédiou Grandhotel Budapešť, plnou hereckých hviezd. Krajinu si vymyslel, historické obdobie upravil, ale jeho postavy v ňom zažívajú známe problémy aj morálne výzvy. Na festivale v Berlíne zaň získal Grand Prix.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Váš film akoby bol poctou noblese a krásnym veciam, ktoré sa z nášho života vytratili. Odkiaľ sa tá vaša nostalgia berie?

SkryťVypnúť reklamu

„Keď sme Grandhotel Budapešť chystali, prezerali sme si veľa starých fotografií. Pri nakrúcaní sme potom aj natrafili na pár miest, ktoré na nich boli zvečnené – a nebol to práve veselý pohľad. Kulisy sa zmenili, ulice boli zaľudnenejšie, plynúci čas im prosto neprospel. Ja som, samozrejme, k zmenám v Európe trochu imúnny, nedotýkajú sa ma až tak veľmi. Moje postavy to však vnímajú inak a ak ste cítili nostalgiu, tak potom je to najmä ich nostalgia.“

Váš hlavný hrdina spomína na bývalého majiteľa kedysi slávneho hotela. Najmä na neotrasiteľnú morálku, čo si zachoval aj v krízových časoch. Kto bol pre vás takým hrdinom?

„Pre mňa? Asi Björn Borg.“

Človek by u vás čakal, že to bude skôr nejaký knižný alebo filmový hrdina.

„V detstve som mal veľmi rád Roalda Dahla a zapôsobil na mňa George Lucas zo Star Wars, ale hrával som aj tenis, hoci nie nejako hviezdne. A keďže z otcovej strany mám švédskych aj nórskych predkov, vybral som si Borga.“

SkryťVypnúť reklamu

reziser_res.jpg

Čo máte na Európe tak rád, že ste sa tu rozhodli nakrútiť film?

„Bol som už viackrát vo Viedni, v Prahe Berlíne, pochopil som, aké bohaté tieto miesta sú a koľko sa už tu toho udialo. V Prahe ma raz vzal na prechádzku americký veľvyslanec a cítil som, ako ma to emočne poznačilo. Každá budova sa mi akoby prihovárala, všetko nadobúdalo historický zmysel, rovno pred mojimi očami. No a nepopieram, že som mal tiež chuť napodobniť ducha pamätí Stefana Zweiga Svet včerajška. Tú knihu som nedávno čítal a veľmi sa mi páčila.“

Vo filme ste vytvorili fiktívnu stredoeurópsku krajinu a hoci vychádzate z našich dejín, z fašizmu i komunizmu, dosť voľne ich aj upravujete. Cítili ste pri tom vôbec nejaké limity?

„Ani nie. Nakrúcanie filmu je špecifická práca aj špecifická skúsenosť a mne pri tom ide najmä o to, aby bol čo najlepší a najzaujímavejší. To, že som o vašich dejinách veľa čítal a že som si tu na prechádzkach všeličo všímal, to je jedna vec. Druhá vec je, čo prežívajú moji filmoví hrdinovia. Oni sú najdôležitejší, nie historický kontext. Ten je len súčasťou ich života a len občas sa prejaví.“

SkryťVypnúť reklamu

Vidno, že postavy sú pre vás dôležité, pristupujete k nim ako k živým. Prečo?

„Asi preto, že keď som ich vytváral, a najmä tie hlavné, myslel som na svojich blízkych kamarátov. Inšpirovalo ma to, čo som s nimi zažil a teda v zásade som nakrútil dosť osobný film.“

hotel1_res.jpg

Kolegovia o vás hovoria, že ste veľmi precízny, že máte do detailu premyslenú každú rekvizitu a že ste napríklad mali obrovskú zásobu fúzov. Ako to u vás vyzerá na pľaci?

„Precízny? Neviem. Vymysleli sme si krajinu, vymysleli sme si historické obdobie. Najväčšiu časť nášho filmu tvoria udalosti z roku 1930 a my sa tvárime, že vtedy sa začala vojna. Hoci vtedy sa len začali problémy, ktoré k nej viedli. Okrem toho, ani tie tridsiate roky nevyzerajú ako tridsiate. To všetko pre Zweigovu knihu, ktorá ma inšpirovala a ktorá odkazuje na ešte skoršie časy. Takže aj keď sme mali zásobu fúzov, boli to skôr fúzy zodpovedajúce roku 1913, nie fúzy z roku 1930. Vytvorili sme akési Rakúsko­Uhorsko.“

SkryťVypnúť reklamu

Okuliare, ktoré vo filme nosí Jeff Goldblum v úlohe advokáta pripomínajú Freuda. Aj to je váš obľúbený mysliteľ?

„Jeff je môj obľúbený mysliteľ. Viete, ako on vie rozprávať, s akými zaujímavými myšlienkami stále prichádza? Mal by byť psychiatrom. Som presvedčený, že mnohým ľuďom by pomohol, keby ho počúvali. A zahrať ho, to by nikto iný lepšie nevedel. Zbytočne by režiséri hľadali iného.“

hotel4_res.jpg

Vašou obľúbenou dekoráciou je okno. Ako by experti vysvetlili túto záľubu?

„Zdá sa mi, že okno robí do istej miery to, čo musí robiť režisér. Keď vytvárate film, vašou úlohou je vytvárať význam – a to sa dá tým, že z pohľadu, ktorý sa vám ponúka, niektoré veci zvýrazníte a iné odstránite. Tak do umeleckého diela vniká život. V živote sa to niekedy deje prirodzene, a to práve vtedy, keď sa pozriete cez okno.“

SkryťVypnúť reklamu

V názve filmu máte slovo Budapešť. Čo myslíte, čo to povie americkým divákom?

„Neviem, ale práve v Budapešti som mal pocit, že podľa tohto mesta môžem a musím pomenovať svoj film. V nej som mal dojem, že som v úplne inom svete a zároveň pre mňa zhmotňovala predstavy o tej najklasickejšej Európe. Nemyslím si, že by sa americké publikum malo tohto filmu báť. Obsahom je možno európsky, ale nakrútil som ho ja, americký režisér.“

Ovplyvnila vás nejako práca v Európe? Nevrátili ste sa trochu ako európsky režisér?

„Rozhodnutie nakrúcať tu bolo nesporne vážnym, veľkým krokom. A naozaj, bol to zážitok, ktorý sa najviac prejavil, keď som sa vrátil domov. Pohľad na Spojené štáty sa mi trochu zmenil, chvíľu som sa cítil akosi cudzo. Takto tu žijeme?“

SkryťVypnúť reklamu

Vo svete máte veľa fanúšikov, ktorí už dopredu vedia, že sa im váš nový film bude páčiť, ale sú aj ľudia, čo vás nemajú radi a tvrdia, že ste hipster. Viete, čo tým asi myslia?

„Čo tým myslia? Asi že... Neviem. Naozaj, neviem. Som hipster? Veď ja ani neviem, čo to slovo znamená.“

Asi že sa priveľmi snažíte, aby ste vyvolali dojem, že ste štýlový.

„Vyvolávam dojem? Ja? Veď sám nepoznám dôvody toho, čo robím. Naopak, vždy najprv niečo urobím a až potom si k tomu nájdem nejaký dôvod. Už keď som začínal, mal som rád tradičný, fyzický kontakt s filmom a myslím si, že to dnes moderné nie je. A ani ma to netrápi. Ak sa aj o niečo snažím, tak potom len o to, aby bol môj film čo najlepší a aby ste sa naň šli pozrieť. Vtedy budem šťastným a na tom jedinom naozaj poriadne makám.“

SkryťVypnúť reklamu

hotel3_res.jpg

Spomedzi filmárov vynikáte tým, ako sa obliekate. Kde tie veci kupujete?

„Nerád nakupujem, a keď už nakupujem, väčšinou si vyberám tie isté veci. Môžem sa preto spoľahnúť aj na internetový nákup. Trik je v tom, že si kúpim viac farebných verzií a potom to kombinujem. Vyzerá to výstredne, a pritom je to to isté. A túto kravatu, napríklad, mi dal môj kamarát, lebo som povedal, že sa mi páči. Pochválil som ju a on si ju hneď sňal.“

Na pobyt v Prahe ste si vybrali Hotel Kempinski. Ako sa vám tu páči? Čo je pre vás v hoteli dôležité?

„Tak ako to vidno v našom filme, váš pobyt v hoteli závisí od toho, akých ľudí tam stretnete. Oni sú najdôležitejší. Keď som začal rozmýšľať o scenári a postavách, vracal som sa myšlienkami k viedenskému hotelu Imperial, jeho manažér ma výrazne inšpiroval. V hoteli Kempinski som bol už viackrát, v Drážďanoch asi najčastejšie, ale aj tu v Prahe. Spokojný som, podarilo sa nám s nimi urobiť dobrý deal, takže sme nemuseli ani toľko platiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 053
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 744
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 004
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 822
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 938
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 539
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 537
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 485
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 362
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 813
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 354
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 344
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 962
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 418
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu