10 pravidel jak sbalit holku (Česká republika 2014)
100 minút.
Scenár: Cristiano Bortone, Fausto Brizzi a Karel Janák. Réžia: Karel Janák. Kamera: Alexander Šurkala. Strih: Martin Kirov. Hudba: Miroslav Chyška. Účinkujú: Matouš Ruml, Jan Dolanský, Jakub Prachař, Miroslav Donutil, Tereza Nvotová, Petr Buchta, Kristína Svarinská, Alena Mudrová, Gérard Robert Gratadour, Radim Uzel, Ladislav Županič a ďalší.
Slovenská premiéra 20. marca 2014
V roku 2012 nakrútil taliansky scenárista, režisér a producent Cristiano Bortone neveľmi úspešnú romantickú komédiu pre mládež 10 regole per fare innamorare. Zaujala však scenáristu a režiséra Karla Janáka, tvorcu lokálnych hitov Snowborďáci a Rafťáci natoľko, že sa rozhodol preniesť ju do českého prostredia. Študent astrofyziky Marek (Matouš Ruml) sa bláznivo zaľúbi, ale nemá žiadne skúsenosti. Zato má otca (Miroslav Donutil) – vydavateľa bestsellerov na tému ako získať lásku žien. A tak pod jeho vedením a s pomocou priateľov absolvuje veľmi svojrázny kurz.
Cililing a pirátska víla (USA 2014)
The Pirate Fairy
78 minút.
Scenár: Kate Kondell, Jeffrey M. Howard. Réžia: Peggy Holmes. Výtvarníci: Manmath Matondkar, Hank Tucker. Hudba: Joel McNeely. V slovenskom znení účinkujú: Bianka Bucková, Zuzana Porubiaková, Juraj Kemka, Juraj Predmerský, Martin Nahálka, Lenka Salmanová, Andrea Somorovská, Michal Hudák a ďalší.
Slovenská premiéra 20. marca 2014
Séria digitálne animovaných rozprávok pre dievčatká od DisneyToon Studios, ktorých ústrednou hrdinkou je víla Tinkerbell (v slovenčine Cililing, v češtine Zvoněnka), pôvodne smerovala len na video, ale ukázalo sa, že publikum je za ne ochotné platiť vstupné. A tak tu rok po Cililing a tajomstvo krídiel máme ďalšiu. O temperamentnej a ambicióznej víle Zarine, ktorá opustí svet víl a pridá sa k pirátom. Cililing s priateľmi sa vyberú zachrániť ju.
Grandhotel Budapešť (USA – Nemecko 2014)
The Grand Budapest Hotel
99 minút.
Scenár a réžia: Wes Anderson. Kamera: Robert D. Yeoman. Strih: Barney Pilling. Hudba: Alexandre Desplat. Účinkujú: Ralph Fiennes, Tony Revolori, Saoirse Ronan, Jeff Goldblum, Willem Dafoe, F. Murray Abraham, Edward Norton, Adrien Brody, Tilda Swinton, Harvey Keitel, Jason Schwartzman, Tom Wilkinson, Léa Seydoux, Bill Murray, Jude Law, Bob Balaban, Owen Wilson, Mathieu Amalric a ďalší.
Slovenská premiéra 20. marca 2014
Strieborného medveďa – Grand Prix poroty si z tohtoročného Berlinale odniesol Wes Anderson za dobrodružnú komédiu o elegantnom recepčnom Gustavovi (Ralph Fiennes) a poslíčkovi Zerovi (Tony Revolori) ktorí v časoch nástupu fašizmu čelia v kúpeľnom rezorte „stredoeurópskej alpskej krajinky Zubrowka“ zločinnému komplotu. V typickom pitoresknom Andersonovom štýle a s desiatkami hviezd aj v tých najmenších úlohách. Autor film nazval zámerne Grand Budapest Hotel, ale slovenský distributér považoval za potrebné premenovať ho na trivilálne Grandhotel Budapest.
Hvezdár (Francúzsko 2012)
L'oeil de l'astronome
90 minút.
Scenár a réžia: Stan Neumann. Kamera: Matthieu Poirot-Delpech. Strih: Louise Decelle. Hudba: Philippe Miller. Účinkujú: Denis Lavant, Airy Routier, Max Baissette de Malglaive, Jérôme Derre, Jean-Claude Bolle-Reddat, Elise Caron, Lou Castel a ďalší.
Slovenská premiéra 20. marca 2014
Francúzsky dokumentarista českého pôvodu Stan Neumann (1949), vnuk herca Stanislava Neumanna, debutoval v roku 2012 celovečerným hraným filmom o astronómovi Johannesovi Keplerovi, ktorý v 17. storočí pôsobil na dvore cisára Rudolfa II. v Prahe. V roku 1610 sa mu do rúk na desať nocí dostane jeden z prvých ďalekohľadov Galilea Galileiho. Pri skúmaní oblohy narazí na skutočnosti v rozpore s dovtedajšími poznatkami. Keplera hrá Denis Lavant (Milenci z Pont-Neuf, Tokio! Holy Motors).
Pompeje 3D (USA – Nemecko – Kanada 2014)
Pompeii
105 minút.
Scenár: Janet Scott Batchler, Lee Batchler, Michael Robert Johnson. Réžia: Paul W. S. Anderson. Kamera: Paul W.S. Anderson. Strih: Michele Conroy. Hudba: Clinton Shorter. Účinkujú: Emily Browning, Kit Harington, Carrie-Anne Moss, Kiefer Sutherland, Jessica Lucas, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Jared Harris, Paz Vega, Currie Graham, Sasha Roiz a ďalší.
Slovenská premiéra 20. marca 2014
Hoci s katastrofickou explóziou sopky nad Neapolským zálivom, ktorá ukončila rozkvet viacerých antických osád, sa spája mnoho kvalitných a obľúbených literárnych diel, tvorca hrubozrnnej filmovej zábavy Paul W. S. Anderson (Mortal Kombat, Resident Evil, Votrelec vs Predátor) si vybral tuctový príbeh otroka-gladiátora na rozohratie vizuálnych orgií, podobne ako v Troch mušketieroch. Nenadchol recenzentov ani divákov. Film s rozpočtom 100 miliónov za tri týždne od premiéry utŕžil na vstupnom 78,9 milióna, z toho doma v USA len 21 miliónov.
S Molièrom na bicykli (Francúzsko 2013)
Alceste á bicyclette
104 minút.
Scenár: Philippe Le Guay, Emmanuel Carrère. Réžia: Philippe Le Guay. Kamera: Jean-Claude Larrieu. Strih: Monica Coleman. Hudba: Jorge Arriagada. Účinkujú: Fabrice Luchini, Lambert Wilson, Maya Sansa, Camille Japy, Ged Marlon, Stéphan Wojtowic, Annie Mercier, Christine Murillo, Josiane Stoléru, Laurie Bordesoules, Édith Le Merdy a ďalší.
Slovenská premiéra 20. marca 2014
Herec Gauthier Valence (Lambert Wilson) chce stvárniť postavu Moliérovho Mizantropa. Do vedľajšej roly Filinta chce svojho priateľa Serge Tanneura (Fabrice Luchini). Lenže najprv v ňom musí vyvolať záujem, lebo Serge pred rokmi odišiel z mesta a žije v zapadnutom kúte na brehu Atlantiku. Obe postavy sa často vyjadrujú replikami z Moliérovej hry. Bežným divákom málo známy francúzsky scenárista a režisér Philippe Le Guay často žne úspechy na filmových festivaloch. Jeho komédiu Alceste à bicyclette nominovali na ceny César za scenár, hudbu Jorge Arriagada a herecký výkon Fabrice Luchiniho.
Walesa, človek z nádeje (Poľsko 2013)
Wallesa - Czlowiek z nadziei
127 minút.
Scenár: Janusz Glowacki. Réžia: Andrzej Wajda. Kamera: Pawel Edelman. Strih: Milenia Fiedler, Grazyna Gradon. Hudba: . Účinkujú: Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Zbigniew Zamachowski, Iwona Bielska, Maria Rosaria Omaggio, Miroslaw Baka, Cezary Kosiński, Maciej Stuhr, Agata Buzek, Joanna Kulig, Andrzej Grabowski a ďalší.
Slovenská premiéra 20. marca 2014
Po snímkach Človek z mramoru (1977) a Človek zo železa (1981) uzavrel poľský klasik Andrzej Wajda trilógiu drám o novinároch, odkrývajúcich pravé tváre významných poľských robotníckych vodcov. Vo filme Človek z nádeje robí talianska novinárka Oriana Fallaci v komunistami ovládanom Poľsku interview s predákom odborov v Gdanských lodeniciach Lechom Walesom. Pre Wallesu je to príležitosť na predvádzanie sa, spomínanie i účtovanie. Obraz, ktorý Wajda kreslí, rozhodne nie je pietny ani oslavný: film sa začína tým, ako Walesa podpísal spoluprácu s tajnou políciou.