SME

Uchvacuje krásou a jej zmenou na skazu. Kniha o maliarovi Hostiňákovi

Teoretik Juraj Mojžiš a maliar Bohdan Hostiňák ponúkajú napínavý dialóg textu s obrazmi.

Bohdan Hostiňák: Koitus (1994). Monografiu Bohdana Hostiňáka vydal White & Weiss, o grafický dizajn knihy sa postaral Palo Bálik.Bohdan Hostiňák: Koitus (1994). Monografiu Bohdana Hostiňáka vydal White & Weiss, o grafický dizajn knihy sa postaral Palo Bálik. (Zdroj: MARTIN MARENČIN)

Maľba naživo je maľba naživo. Nič ju nenahradí. Môžete sa na ňu v knihách, plagátoch či v novinách dívať, koľko len chcete. Zážitok, napätie, vzrušenie, znepokojenie, rozčarovanie či údiv – nič z toho nebude celkom skutočné. Nebude to síce klamstvo, ale ani úplná pravda. Odfotiť dobre obraz a potom ho ešte aj dobre vytlačiť – to je totiž tiež tak trochu umenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Monografie výtvarníkov – maliarov však vychádzajú aj z iného dôvodu, než je bezprostredný kontakt s tvorbou autora. Z akého presne, je zrejmé aj pri listovaní a čítaní novej veľkorysej publikácie o Bohdanovi Hostiňákovi (vyd. White & Weiss).

SkryťVypnúť reklamu

Zaklínačky hadov (2013)

Okamih pravdy (1996)

Zaklínačky

Bohdan Hostiňák

  • Bohdan Hostiňák (1968) – narodil sa vo Svidníku, žije a pracuje v Bratislave

  • Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (prof. Rudolf Sikora)

  • Pracuje takmer výlučne vo forme maľby. Jeho diela sú nasýtené symbolikou a kontrastmi, balansujú na hrane reality a fikcie, minulosti a súčasnosti, pokoja a strachu, krásy a skazy.

  • Na scénu vstúpil v 90. rokoch, vystavoval doma i v zahraničí. V roku 1999 odmietol účasť na Bienále v Benátkach a ako dôležitý míľnik uvádza v životopise návštevu Delf, kultového miesta boha Apolóna.

Na prvý pohľad tá kniha trochu zavádza, ale nie viac než to, čo nájdete v Hostiňákových obrazoch. Je zabalená v bielom puzdre, takmer dokonalá, bez zbytočností. Iba maľbu Zaklínačky hadov, ktorá rámcuje celú dobrodružnú cestu svetom jedného autora.

SkryťVypnúť reklamu

Kým sa k nej však dolistujete, musíte knihu najprv odbaliť. Z bieleho puzdra vykĺzne pevná väzba v červenom plátne s veľkými zlatými písmenami. Niečo ako Biblia či ústava a zároveň akoby jedna z mnohých červených kníh, ktoré Hostiňák namaľoval na obrazy Štúdium filozofie, Láska k múdrosti či Obrátila som sa chrbtom k svetu.

Nie je to náhoda. Tým, čo v nej nájdete, korešponduje so všetkými zmienenými. Akurát že to, čomu sa v nej človek učí a to, od čoho sa odvracia, sa neustále a nevyspytateľne prelína. Zjednodušene by sme o tom mohli hovoriť ako o racionálnom poznávaní obrazu, jeho motívov i kompozície a jeho zmyslovom vnímaní, ktoré sa navzájom ovplyvňujú, prehlbujú, potvrdzujú i popierajú súčasne.

Láska k múdrosti (2009)

Spánok (2011).

Dialógy

Všetko sa deje prostredníctvom štyroch vecí: textu Juraja Mojžiša, krátkych úryvkov z textov Bohdana Hostiňáka, samotných malieb a vlastnej schopnosti či trpezlivosti načúvať v správnej miere im i sebe.

SkryťVypnúť reklamu

Poďme však poporiadku. Keď spomíname racionálne poznávanie obrazu, mohlo by sa zdať, že máme na mysli práve text teoretika. Nie je to však celkom tak.

Juraj Mojžiš vie výstižne a priamo povedať, čím je Hostiňákova maľba príťažlivá hoci len v troch krátkych vetách, no tie sú až akýmsi bonusom na záver. Od začiatku totiž s maliarom rozvíja zaujímavý dialóg o jeho dialógoch s maľbou.

Len na stručné vysvetlenie – Bohdan Hostiňák v roku 1994 publikoval svoje krédo: „Nepoznám zmysluplnejší spôsob dialógu s veľkou tradíciou maľby ako prostredníctvom jej vlastného jazyka.“

Čo je však najdôležitejšie, tento ich spoločný rozhovor sa stáva samostatným zmyslovým zážitkom. Mojžiš objasňuje vzťahy a významy symbolov z malieb, ktoré sú nám laikom neznáme. Nedáva tým však jasné odpovede, nie je to žiadny strohý opis diela, skôr charakteristika.

SkryťVypnúť reklamu

Opisuje aj skryté, tušené, možné scenáre, ich vlastnosti, povahové črty obrazov a popritom necháva dostatok priestoru pre vlastnú interpretáciu.

Svojimi vetami vedie diváka do zákulisia, ba až do šatne, ale neprepadá lákavým nástrahám a pokušeniam, celý čas drží diváka v strehu.

Arkádia (2006)

Noc (1998)

Sofistikované dobrodružstvo

Divák má postupne možnosť prejsť jednotlivými obdobiami tvorby Bohdana Hostiňáka i jeho vlastnými úvahami. Objasňuje inšpiračné zdroje, pracovné metódy či priam obsesie, ktoré ho viedli k skúmaniu najjednoduchších foriem hmyzu či ľudského oka.

Hovorí aj o túžbe maľovať idylu a ukazuje sa, že spôsob, ako to dosiahnuť, je nájsť bod, hranicu, v ktorej sa idyla mení na skazu, smrť, sklamanie, melanchóliu či súmrak.

„Dialógy Bohdana Hostiňáka nás predovšetkým mienia uchvátiť pokojom a krásou,“ píše Juraj Mojžiš. „Potom nás svojou krásou a pokojom znepokoja, lebo chceme väčšmi porozumieť ich dialogickosti.“

SkryťVypnúť reklamu

V tomto momente nastupuje forma monografie ako ideálny partner. Vždy pripravená a ochotná sprevádzať po opojných Hostiňákových krajinách, usporiadaných do architektonických kompozícií, v ktorých explodujú sopky a blýskajú blesky.

To znepokojenie, o ktorom píše Mojžiš, dráždi. Stupňuje sa v knihe a domáha sa odpovedí, racionálnych zdôvodnení, hoci je takmer jasné, že aj keby existovali, nič by sa nezmenilo. Maľby Bohdana Hostiňáka totiž ukazujú formu zvláštneho nepokoja, ktorý je nevyhnutný na prežitie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 060
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 028
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 831
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 947
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 628
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 475
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 958
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu