SME

Walesa, človek z nádeje, je príbehom prezidenta so všetkými chybami

Režisér Andrzej Wajda sfilmoval život poľského disidenta a štátnika Lecha Walesu realisticky.

V postave Lecha Walesu ťaží herec Robert Wieckiewicz najmä z vonkajšej podobnosti.V postave Lecha Walesu ťaží herec Robert Wieckiewicz najmä z vonkajšej podobnosti. (Zdroj: ASFK)

Dokumentárna dráma, ktorá je novinkou v našich kinách strieda dobové záznamy s inscenovanými výjavmi zo života Lecha Walesu.

Festivalov zameraných na debuty či prvé a druhé filmy mladých tvorcov je neúrekom. Ako by asi vyzeral festival posledných a predposledných filmov? Uvádzal by síce diela známych filmárov, no pravdupovediac, tí vo svojej pozdnej tvorbe neberú veľký ohľad na divákov ani na kritikov a ich diela často myšlienkami i formou zablúdia tam, kam ich diváctvo nedokáže nasledovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dobrou správou je, že 88-ročný Andrzej Wajda sa nechystá na odpočinok a stále nakrúca filmy pre divákov.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade snímky Walesa, človek z nádeje, sú to hlavne poľskí diváci – a možno všetci, ktorí na vlastnej koži zažili „reálny socializmus“. Medzinárodné, prevažne západné publikum na filmovom festivale v Benátkach však nezaujala.

Od kameňa k nádeji

V roku 1977 Wajda nakrútil drámu Človek z mramoru. Študentka Agnieszka v nej píše diplomovú prácu o robotníckom úderníkovi, hrdinovi socialistickej práce z 50. rokov, ktorý po vykonštruovanom procese skončil vo väzení a zomrel v zabudnutí. Zistí, že zďaleka nebol takým hrdinom, ale ani neľudským kariéristom, ako sa zdá. Film ocenili na festivale v Cannes.

V roku 1981 nasledoval Človek zo železa, v ktorom novinár robí na jeseň 1980 reportáž o štrajku v gdanských lodeniciach. Cieľom je skompromitovať jedného z robotníckych vodcov. Wajda nakrúcal priamo uprostred štrajku. Film získal Zlatú palmu v Cannes a nominovali ho na Oscara.

SkryťVypnúť reklamu

Vlani dvojicu snímok doplnil do trilógie drámou Walesa, človek z nádeje. Uviedol ju benátsky festival pri príležitosti udelenia čestnej ceny jedného z jeho sponzorov – spoločnosti Persol – režisérovi za celoživotné dielo.

Kým Človeka z mramoru možno zaradiť do línie poľských filmov morálneho nepokoja a Človek zo železa bol otvoreným vzopretím sa pokryteckému socialistickému režimu, Človek z nádeje už nebojuje, nebúri sa, skôr hľadá upokojenie a zmierenie. Je to vekom autora, ale i delikátnosťou témy. Veď rozpráva o azda najznámejšom žijúcom Poliakovi, nositeľovi Nobelovej ceny za mier, mužovi, ktorý sa rovnakou mierou ako Ján Pavol II. zaslúžil o koniec socializmu a v rokoch 1990 – 1995 bol prezidentom Poľskej republiky.

Na druhej strane však Wajda nedokáže ani poklonkovať, kalkulovať a stavať pomníky. Vyhol sa glorifikácii aj patetizmu, Walesu vykreslil ako prostého človeka s ľudskými chybami i slabosťami. Snímka sa začína tým, ako v 70. rokoch budúci laureát Nobelovej ceny za mier po násilne potlačených nepokojoch podpisuje sľub spolupráce s poľskou komunistickou tajnou políciou.

SkryťVypnúť reklamu

Áno – dnes by štátni úradníci nedali bezpečnostnú previerku ani Walesovi. A pritom možno aj tento skutok a výčitky svedomia ho o desaťročie neskôr vyburcovali, aby sa postavil do čela štrajku v gdanských lodeniciach.

Robotník a prezident

Wajda si zvolil cestu dokumentárnej drámy, v ktorej sa dobové záznamy striedajú s inscenovanými výjavmi z Walesovho života. Od robotníka po vodcu.

Nie sú mu cudzie ľudské slabosti, je fanfarónsky, občas priam neznesiteľne arogantný, ale na druhej strane dojíma tým, ako neústupne ide za svojím: „Kedy, ak nie dnes? Kto, ak nie ja?“

Robert Wieckiewicz a Agnieszka Grochowska v úlohách Lecha a Danuty Walesovcov ťažia najmä z fyziognómie. Danuta je presvedčivejšia a dojímavejšia ako nervný a jednoduchý Lech, večne preskakujúci z jednej krajnej nálady do druhej. Maria Rosaria Omaggio si za rolu talianskej novinárky Oriany Fallaciovej, ktorej komunistická vláda umožnila interview s Walesom, z benátskeho festivalu odniesla Pasinettiho cenu.

SkryťVypnúť reklamu

Film ponúka scény komické i vypäté, pri ktorých behá pamätníkom mráz po chrbte. Najviac mrazí táto: tajná služba odváža vodcu robotníckych protestov. Walesa z auta volá o pomoc prostých náhodných okoloidúcich. No tí, keď zistia, že on je príčinou zmien a ich strachu z neznámeho, zaútočia naňho a zbijú ho.

Wajda v tejto scéne naznačil osud všetkých revolučných vodcov, ako ho poznáme aj u nás. Keď sa Walesa v roku 2000 opäť uchádzal o post prezidenta, dostal ledva jedno percento hlasov.

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 057
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 025
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 828
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 946
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 627
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 485
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 953
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu