Stredoškoláci zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska a Rakúska študujúci sa umeleckých školách majú možnosť vzájomneho porovnania. Na druhom ročníku Junior Design Festu v Satelite, Umelke a Galérii ÚĽUV sa zúčastnilo štrnásť škôl, každá zhruba s dvoma desiatkami diel. Rozdelené sú do dvoch kategórií: produktový dizajn a dizajn vizuálnych komunikácií.
Festival organizuje bratislavská Škola úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru spoločne s občianskym združením ŠUPKA. Má podporiť rozvoj študentskej tvorby a vytvoriť priestor pre medzinárodnú konfrontáciu.
„Je dôležité, aby študenti zažili pocit, že výsledky ich práce visia na očiach verejnosti. Môžu byť hrdí, že sa im niečo podarilo, alebo zažiť trochu hanby, keď si uvedomia nedostatky,“ vraví riaditeľ ŠÚV Milan Pagáč. Podľa neho sa porovnanie zíde aj pedagógom. „Zbystria pozornosť. Aha, aj inde to robia dobre alebo ešte lepšie!“
Prehliadka ponúka desiatky návrhov a realizácií propagačného výtvarníctva, grafiky, textilu, šperku, fotografie, skla, kameňa, keramiky, dreva či plastu. O tom, kto získa Grand Prix JDF a šesť ďalších (rovnocenných) cien, rozhodne odborná komisia na čele s rektorom VŠVU Stanislavom Stankocim. Víťazi dostanú ceny od hlavného partnera podujatia.
Tým, že sú práce vystavené vedľa seba v jednom priestore, si návštevník dokáže vytvoriť obraz o odlišnostiach v pedagogickom prístupe či o kvalite jednotlivých inštitúcií. Pagáč nebude menovať najlepších či najhorších. Určite však slovenskí študenti vychádzajú z medzinárodnej konfrontácie so cťou. „Znesieme veľmi slušné kritériá,“ myslí si riaditeľ najstaršej umeleckej školy na Slovensku. To, či cena z Junior Design Festu zviditeľní mladého autora v širšom povedomí, nie je prvoradé, hoci medializácia je vítaná.
„Najdôležitejšie je, že si stredoškoláci na vlastnej koži vyskúšajú realitu, učia sa, že ich výtvor reprezentuje ich osobu, ale aj celok.“ A možno sú medzi nimi budúci držitelia vážnych umeleckých cien. Nejeden víťaz či finalista Ceny Oskára Čepana predsa začínal ako „šupkár“.