Pro-téza pre Paralelné životy
Šesťdňový festival otvorí inscenácia Vnútro vnútra
DIVADLO A4 BRATISLAVA
Nebudeme už ďalej znášať nespravodlivosť v tejto krajine! Slobodu! Chceme, aby boli rešpektované ľudské práva! Tie heslá napísal kriedou na stenu v roku 1981 šestnásťročný chlapec v malom rumunskom meste. Aký osud ho čakal? Jeho prípadom sa zaoberá rumunská režisérka a dramatička Gianina Carbunariu, autorka inscenácie Typografia majuskula. Zajtra ju diváci môžu vidieť v bratislavskom A4 Nultom priestore, kde do soboty prebieha divadelný festival Pro-téza.
Prinesie inscenácie z krajín bývalého východného bloku, ktoré vznikli v rámci projektu Paralelné životy z iniciatívy a programu festivalu Divadelná Nitra a skúmajú spôsob fungovania tajných polícií. Dnes si inscenácie žijú svojím vlastným životom. Séria minifestivalov, ktoré ich uvedú, bude putovať po jednotlivých krajinách.
U nás sa hostiteľstva ujalo divadlo SkRAT, ktoré so svojou inscenáciou Vnútro vnútra dnes - po vernisáži a krste čítanky Paralelné príbehy - otvorí šesťdňový festival. Ponúka v ňom divadelné spracovanie dodnes neobjasneného prípadu podivnej smrti agenta a kňaza Coufala. V ďalších dňoch sa predstavia ešte nemeckí, poľskí a českí tvorcovia. Maďarský súbor Szputnyik pre chorobu zrušil predstavenie.
Láska a peniaze
Divadlo / MDPOH Bratislava 19.00
Ako sa zachovať, keď človek bojuje s nedostatkom prostriedkov a stojí pred morálnym rozhodnutím, či peniaze, alebo zdravie a láska? Tú otázku si každý zodpovie sám, keď je aktuálna. Možno mu v tom pomôže hra Dennisa Kellyho Láska a peniaze, s ktorou dnes večer hosťuje nitrianske Divadlo Andreja Bagara v bratislavskom MDPOH.
Tretí diel trilógie súčasného uznávaného britského dramatika na tému finančnej krízy, dlhov a ich dôsledkov naštudoval režisér Svetozár Sprušanský v hlavnej úlohe s Jurajom Hrčkom.
Príbehy z fotografií
VÝSTAVA Krajské múzeum Prešov 15.00
Jozef Kolarčík-Fintický (1899 -1961) pôsobil ako dedinský učiteľ vo Finticiach. Mal všestranné záujmy a jeho pozostalosti zostalo asi 550 fotografií, asi dvesto z nich je z rómskeho prostredia z obdobia rokov 1930 až 1960. Fotografie zachytávajú predovšetkým rómskych muzikantov, ale aj momentky z táborenia, podomového predaja a trhov. Ich inštaláciu v Krajskom múzeu v Prešove dopĺňa výstava Príbehy z fotografií, ktorá ponúka pohľad na lokality z Kolarčíkových fotografií v súčasnosti. Snahou bolo stotožniť postavy z fotografií, dozvedieť sa niečo o živote týchto ľudí a zachytiť zmeny, ktoré v lokalitách nastali. Vernisáž je o 15.00 h, kurátorkou výstav je etnografka Zuzana Kumanová.