SME

Tipny nadnes

Spáči, List čiernemu synovi

Spáči

Robert De Niro, Dustin Hoffman a Brad Pitt hrajú vo filme, ktorý sa súdom ani polepšovniam veľmi nepozdával

TV tip Prima, 23.25

Pýtali si párok v rožku, horčicu, cibuľu a kým sa predavač natiahol za dvomi servítkami, bez platenia utiekli. A keďže v tom úbohom predavačovi ešte nevideli človeka, ktorý musí živiť rodinu, raz sa mu stánok s párkami rozhodli aj uniesť. „Bol to prostý nápad, ale hlúpy. Ako všetko, čo sme vtedy robili,“ skonštatovali neskôr.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Film režiséra Barryho Levinsona Spáči je skôr pre tých, ktorí nemusia v noci za každú cenu spať. Ako to už pri amerických filmoch býva, v úvodných titulkoch sa hovorí, že vznikol podľa skutočnej udalosti. Nepremyslená zábava štyroch dospievajúcich chlapcov sa zmenila na zlý sen - s ukradnutým vozíkom vážne zranili muža pri východe z newyorského metra a dostali sa do polepšovne, kde boli vyše roka vystavení brutálnemu násiliu. „V deň našich štrnástich narodenín sa nám skončilo detstvo,“ hovorili.

SkryťVypnúť reklamu

Aj dráma Clinta Eastwooda Tajomná rieka (vznikla o pár rokov neskôr) rozvíja podobnú tému. Tiež sa v nej hovorí o tom, ako vek nevinnosti prechádza do veku večnej obozretnosti a túžbe po spravodlivej odplate, ukazuje, ako sa z dôverných kamarátov stávajú kamaráti, ktorí ešte chcú byť spolu, ale už sa vlastne nerozprávajú. Oba mali dokonca rovnaký úspech v kine.

No kým Sean Penn dostal za hlavnú úlohu v Tajomnej rieke Oscara, autori Spáčov boli obvinení z toho, že sú nepresní. Pracovníci nápravných ústavov protestovali, že také hrozné veci ako vo filme sa u nich nedejú, súdy namietali, že sa s takým prípadom nikdy nestretli a predstaviteľom cirkvi sa nepáčilo, že sa v ňom uvažuje o krivej prísahe kňaza.

Autor rovnomennej predlohy Lorenzo Carcaterra opísal vlastné skúsenosti a hovorí, že zmenil len mená a okolnosti. Režisér Levinson zas film bránil tým, že či je presný, alebo nie, jemu dáva zmysel. A zdalo sa mu zvláštne, že práve on vzbudil takú pozornosť. Hrajú v ňom síce Robert de Niro, Dustin Hoffman aj Brad Pitt, ale predsa. Je to len príbeh o štyroch úplne neznámych chlapcoch, neskôr mužoch, ktorých od tých ostatných navonok odlišovalo len to, že musia spať pri zapnutom svetle.

SkryťVypnúť reklamu

List čiernemu synovi

DIVADLO A4 BRATISLAVA 20.00

V rámci 9. ročníku festivalu fjúžn v Bratislave v A4 priestore uvedie banskobystrické bábkové divadlo Na rázcestí inscenáciu List čiernemu synovi – adaptáciu poviedky Ireny Brežnej o prekonávaní strachu z cudzoty. Intímna výpoveď bielej matky, ktorá čaká a porodí čierne dieťa je vytvorená na základe autentických zážitkov a skúseností, v ktorých sa stretávala so strachom z cudzoty a inakosti v bielej krajine a spoznávaním kultúry afrických predkov svojho syna.

Preklad: Jana Juráňová, výtvarná spolupráca: Miriam Struhárová a. h., hudobná spolupráca: Katarína Máliková a. h., výber (africká ľudová uspávanka Thula baba, thula sana, slovenská ľudová pieseň Čierne oči, choďte spať, uspávanka Johannesa Brahmsa Wiegenlied: Guten Abend, gute Nacht), dramaturgická spolupráca: Lea Vitkovská, réžia: Iva Š. Účinkujú: Eva Dočolomanská, Marianna Mackurová, Mária Šamajová.

SkryťVypnúť reklamu

Línie v štruktúrach

Výstava Galéria Z Bratislava

Do 4. mája je v bratislavskej Galérii Z v Zichyho paláci výstava Tibora Hamzu Línie v štruktúrach. Autor (1944), ktorého oblasť záujmov nebola v súlade s potrebami ideologického zamerania politického režimu, sa ako mnohí nepochopení, prehliadaní a bez príležitostí uzavrel, ale tvorivú činnosť nezanechal. Dominantnou sa na desaťročia do dnešných dní stala tvorba konštruktivistická. Výstavný výber jeho prác je zo širšieho rozpätia jeho tvorby. Ukončenie každej z nich je realizované technikou digitálnej serigrafie. Tento pojem autor používa na vysvetlenie, ako tieto práce vznikali. Prevažnú časť dosahuje geometrickými postupmi, ale aj prostredníctvom algebry.

Autor: kul

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 057
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 025
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 828
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 946
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 627
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 485
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 953
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu