Knihy Agáty, Pomocník, Južná pošta, ale aj kandidatúra na prezidenta či post veľvyslanca v Prahe. Toto všetko zostane najviac spojené s Ladislavom Ballekom. Zomrel krátko po svojich narodeninách, vo veku 73 rokov.
Málokto sa vie presadiť v toľkých rôznych povolaniach, ešte menej ľudí to dokázalo v rôznych režimoch a bez zásadných kompromisov.
Spisovateľ, redaktor, pedagóg, poslanec a veľvyslanec Ladislav Ballek k nim patril.
Necelé dva týždne po oslave svojich 73. narodenín zomrel. Správu potvrdila rodina, ktorá termín poslednej rozlúčky zverejní neskôr.
Šahy a Levy
Ladislav Ballek
- 2. apríl 1941 - narodil sa v Teranoch,
- 1963 - dokončil štúdium slovenčiny, dejepisu a výtvarnej výchovy v Banskej Bystrici
- 1982 - dostal titul zaslúžilý umelec
- 1984 - 1989 - vedúci tajomník Zväzu slovenských spisovateľov
- 1992 - 1994 - poslanec za SDĽ
- 1998 - kandidoval za prezidenta
- 2001 - 2008 - veľvyslanec v Česku
- najznámejšie diela: Južná pošta, Pomocník, Agáty
"Rozprávač musí mať ľudí rád, lebo nič poriadne a zaujímavé o nich nikdy nepovie. Písanie je aj láska k životu, očarenie z existencie, hlboký zážitok zo zvyčajných vecí, úcta k ľudskej slobode, dejinám ľudí, úcta voči veľkým aj malým živočíchom, voči prírode… ale najmä voči ľudskému duchu," vravieval a vo svojich knihách to naplnil.
Poklonu jeho štýlu zložil aj spisovateľ Vladimír Mináč: "Aj u Balleka sa hovorí o rieke, a to nielen o rieke Ipli, ale aj o hĺbavo a neúprosne tečúcej rieke, ktorá sa ponáša na plynúci čas; a hovorí sa tu o čase, a to práve tak o filozofickej kategórii času, ako o konkrétnom čase, odtekajúcom v konkrétnej rieke."
Kým napríklad pre Vincenta Šikulu bola centrom jeho literárneho sveta Modra, Ballek podobne silne zvečnil juhoslovenské Šahy.
„Ľudia, ktorí žijú severnejšie, si myslia, že za Levicami sú iba Levy, ale tam sa nachádza mestečko môjho detstva," povedal spisovateľ pre SME v roku 2010. „Ľudia v Šahách zvyknú hovoriť, že všetko, o čom píšem v Južnej pošte, Agátoch a Pomocníkovi, sa naozaj stalo."
Príbehy, túžby, pamäti
Spomínané tri diela vznikli v druhej polovici 70. rokov a sú považované za jeho najlepšie.
Literárny vedec Peter Zajac špeciálne vyzdvihuje najmä Južnú poštu, podľa ktorej vznikol aj rovnomenný film.
"Považujem ju za jednu z najkrajších kníh slovenskej literatúry po druhej svetovej vojne," tvrdí a dodáva, že Ballek bol pokračovateľom Švantnerovej línie románu Život bez konca.
"Nie náhodou si ako motto Agátov zvolil Novomeského citát Čas letí ako vtáci nedozierni. V tom motte je obsiahnuté všetko, čo ho najviac charakterizovalo. Vzdušná metafora túžby a pamäti".
Ballek pochádzal z južného Slovenska, ale veľkú časť života strávil v Banskej Bystrici. Tam pred 50 rokmi ako študent slovenčiny, dejepisu a výtvarnej výchovy na Pedagogickej fakulte zverejnil svoje prvé poviedky. Neskôr pracoval pre miestne štúdio Československého rozhlasu, aj ako redaktor krajského denníka Smer.
Politik s čistými rukami
V roku 1972 dostal miesto v redakcii pôvodnej tvorby vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ v Bratislave, kam sa neskôr aj presťahoval a kde sa trvalo usadil.
Na vlastnú tvorbu však postupne začal mať čoraz menej času - začal pracovať na ministerstve kultúry, dostal titul zaslúžilého umelca, stal sa námestníkom literárneho fondu a vedúcim tajomníkom Zväzu slovenských spisovateľov, kde pôsobil až do jeho zániku.
To už bolo po nežnej revolúcii, no na rozdiel od väčšiny iných postáv komunistického režimu však nemusel za minulosťou robiť žiadnu hrubú čiaru.
"Najbližší mi bol okolo roku 1989, keď sa naše životné dráhy preťali. Vnímal som ho ako človeka, ktorý sa prirodzene dopracoval k novembru 1989 a v oficiálnych funkciách často otváral priestor aj neoficiálnym autorom," spomína Peter Zajac, ktorý si svojho staršieho kolegu vážil aj ako koaličného poslanca z parlamentu.
Ballekova politická kariéra pokračovala neúspešnou kandidatúrou na prezidenta Slovenskej republiky za stranu SDĽ v roku 1998 a uzavrela sa postom veľvyslanca v Prahe.
Z rodiny má k umeniu najbližšie syn Rastislav, ktorý je známym divadelným režisérom.
RTVS v utorok promptne zaradila do vysielania dokument z cyklu GEN. Dnes večer o 21:50 Dvojka vysiela adaptáciu románu Pomocník, vo štvrtok o 23:50 ponúkne reláciu Mojich sedem divov s Ladislavom Ballekom.