SME

Jesus Christ Superstar

Najznámejší príbeh všetkých čias sa vďaka fenomenálnemu umeleckému spracovaniu stal aj divadelnou a filmovou legendou.

Z filmu Jesus Christ Superstar (1973).Z filmu Jesus Christ Superstar (1973). (Zdroj: PROFIMEDIA)

Keď Andrew Lloyd Webber, ten, ktorému dnes novinári nehovoria inak ako kráľ West Endu, skladal „rockové oratórium“ o posledných dňoch Ježiša Krista, mal dvadsaťjeden rokov a libretista Tim Rice dvadsaťpäť. Mali už síce za sebou muzikál Jozef a jeho úžasný pestrofarebný plášť, ale o dnešnej svetovej sláve a bohatstve ešte ani nesnívali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práve sa končili búrlivé šesťdesiate roky, Webber študoval na Kráľovskej hudobnej akadémii, kde bol jeho otec riaditeľom. Tim Rice, občianskym menom dnes sir Timothy Miles Bindon, po roku strávenom na parížskej Sorbonne pracoval pre hudobné vydavateľstvo EMI Records v Londýne. Svoje dielo nazvali provokatívne Jesus Christ Superstar a vydali ako album v roku 1970. Vôbec neočakávali, že by ho chcel niekto aj inscenovať. Tvorili slobodne, neobmedzovaní požiadavkami nijakej konkrétnej inscenácie či režiséra.

SkryťVypnúť reklamu

profimedia-0060805230.jpg
Ted Neeley ako Jesus Christ Superstar. Foto: Profimedia.

Tim Rice volil pri prerozprávaní príbehu z Evanjelia podľa Jána nielen súčasné slová, ale aj moderné koncepty myslenia. Riešili Kristovu „medializáciu“, „komunikáciu s verejnosťou“. Najkontroverznejšie je chápanie Judáša – prototypu všetkých zradcov. Judášovi totiž dali možnosť vysvetliť dôvody svojho kritického postoja, dokonca hneď v prvej piesni, ktorá nasleduje po impozantnej inštrumentálnej predohre. Ako pravá ruka Ježiša rozmýšľa jednoducho pragmaticky, varuje svojho lídra pred tým, čo z pohľadu svetskej kariéry nedávalo žiadny zmysel. Tušil, že sa ľudia pomstia tým, ktorí v nich vzbudia priveľké očakávania. Aj preto Ježiša odhováral od cesty do Jeruzalema. „Bolo to krásne, ale zašlo to priveľmi ďaleko,“ mieni.

SkryťVypnúť reklamu

snimka2_r8972_res.jpg
Pre Carla Andersona bola postava Judáša rolou jeho života.

Judáš nie je nadšený ani prítomnosťou ženy so zlou povesťou v ich „tíme“. Tvorcovia však postavu Márie Magdalény milovali, dali jej viacero nádherných melódií. V jednej Ježiša upokojuje, aby na nič nemyslel a oddýchol si, v inej sa spovedá z toho, že ju zmenil a nevie, ako ho má ľúbiť. „Je to len muž a ja som ich už mala tak veľa.“ Ježišova matka Mária sa do diela nedostala.

Ani postava Ježiša nerozmýšľa celkom ortodoxne, v Getsemanskej záhrade svojmu otcovi odkazuje, nech si vezme jeho život skôr, než si to rozmyslí. „Som blázon, ak si myslím, že na mňa bude ešte niekto spomínať, keď zomriem,” spieva pri poslednej večeri.

V ére nekonečného množstva najrôznejších aktualizácií a intepretácií si dnes tažko predstavíme, ako prelomovo toto dielo pôsobilo vo svojej ére. Mladí tvorcovia prekročili hranicu, s iróniou sa postavili k tomu, čo sa dovtedy zobrazovalo len s pietou. Mnohí to považovali za heretické. Webber experimentoval aj hudobne, rímskeho cisára Herodesa nechali spievať v štýle ragtimu.

SkryťVypnúť reklamu

snimka3_r9011_res.jpg
Scéna s kráľom Herodesom. FOTO: Profimedia.

Po vydaní LP platne nastalo v Británii čudné ticho. „Ani nie odmietnutie či odpor, jednoducho nezáujem,” spomína dnes Webber. Už si mysleli, že je ich LP mŕtva, keď sa album prepracoval na prvú priečku v amerických hitparádach.

Prvá broadwayská inscenácia z roku 1971 bola podľa Webbera jednou z najhorších šou, aké kedy videl, na premiére sa túžil niekam skryť. „Bolo to primitívne a hrozné,“ zaspomínal si nedávno Webber. Asi to nebolo až také zlé, ak do roka mali premiéru produkcie v Sydney, v Paríži a Londýne prišli do roka a ani filmové spracovanie na seba nenechalo dlho čakať.

Legendárny film

Film má jednoduchú, ale veľmi pôsobivú štylizáciu: skupina hercov prichádza starým autobusom do pustej piesčitej krajiny stvárniť Kristov príbeh. Napriek fascinujúcej izraelskej scenérii je zrejmé, že sa nehráme na realitu, rímski vojaci hrozia hračkárskymi puškami.

SkryťVypnúť reklamu

snimka6_r4887_res.jpg
Jesus Christ Superstar (1973).

Celá snímka je krásnym dieťaťom svojej doby, nesie v sebe energiu a slobodu Woodstocku, no tvorcovia nechali otvorené dvere aj mystike. Kým ostatní herci v závere nastupujú do autobusu a vracajú sa do reálneho života, Ježiš zostáva v biblickej krajine a jeho silueta sa prechádza popred zapadajúce slnko.

Režisérom snímky bol Norman Jewison, podpísaný aj pod ďalším kultom, muzikálom Fidlikant na streche. Do úlohy filmového Ježisa obsadil Teda Neeleyho, ktorý paradoxne túžil po role Judáša, človeka, ktorému nikto nerozumie. V postave Márie Magdalény zaujala úprimnýmfrázovaním čínsko-japonsko-škótska speváčka Yvonne Elliman.

Film mal úspech,Webber bol za hudbu nominovaný na Oscara, alenedostal ho. Ceny Zlatý glóbus boli už k nemu štedrejšie. Počas socializmu sa u nás film nemohol uvádzať, ale benevolentnejšia Budapešť ho v kinách premietla. Cirkev si tiež k nemu nachádzala vzťah len postupne. Úžasnú melódiu z poslednej večere cirkevné zbory dodnes hrajú na omšiach.

SkryťVypnúť reklamu

JCS stále živý

Pre Neeleyho sa postava Ježiša stala v dobrom zmysle osudnou a nielen preto, že pri nakrúcaní filmu spoznal svoju manželku, ktorá tancovala v zbore.

snimka5_r3389_res.jpg
Ted Neeley ako Jesus Christ Superstar. Foto: Profimedia.

K tejto postave sa vrátil ešte aj v roku 1990, keď muzikál obnovili a vyslali na celoamerické turné. Mala to byť len trojmesačná záležitosť, ale nakoniec sa z toho stal najúspešnejší revival v Amerike. Za sedem rokov si Neeley zahral Krista až 1700-krát. Aj fenomenálny Carl Anderson sa po dvadsiatich rokoch vrátil k postave Judáša. A čo je s legendou zvanou JCS po viac ako štyridsiatich rokoch od vzniku?

Remaku sa v roku 2000 dočkal aj samotný film, snímka v réžii Nicka Morrisa získala cenu Emmy a ponúkla niekoľko zaujímavých speváckych výkonov.
Pre dvomi rokmi sa muzikál dostal do najväčších športových arén vo Veľkej Británii a v Austrálii v rámci UK Arena Tour, aktuálne sa pripravujú vystúpenia po Severnej Amerike. Predstaviteľa Ježiša si vybrali diváci cez reality šou na ITV, stal sa ním nakoniec spevák a herec Ben Forster, Máriu Magdalénu spievala Melanie C zo Spice Girls.

SkryťVypnúť reklamu

Kým na Slovensku tento titul len hosťoval, v Česku ho uviedli už v roku 1994 v divadle Spirála na Pražskom výstavisku. Na inscenáciu v réžii Petra Novotného sa chodilo ako na púť, Ježiša hrali aj Kamil Střihavka či Dan Bárta, Máriu Magdalénu zasa Bára Basiková. Za štyri roky odohrali takmer 1300 predstavení. V roku 2005 sa rozhodol pre tento titul aj režisér Stanislav Moša, brnianske Mestské divadlo pripravilo zájazdovú verziu s medzinárodným obsadením, s ktorou cestovali po Európe. V preklade Michaela Prostějovského sa nakoniec začal uvádzať aj v samotnom Brne. Najnovšie dielo v roku 2010 naštudovali v Hudobnom divadle Karlín, do inscenácie sa vrátila aj značná časť pôvodného hereckého obsadenia.

weber-rise_res.jpg Tvorcovia nedávno ohlásili turné Jesus Christ Superstar musical po 50 najväčších mestách Severnej Ameriky, ktoré sa začne v júni v New Orleanse a skončí sa v auguste. Tim Rice prvý zľava, Andrew Lloyd Webber druhý sprava.
Foto: TASR

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodné obavy autorov, že ich dielo mladých nezaujme a starí ho odmietnu, sa teda ukázali ako neopodstatnené. Celé generácie divákov si znovu a znovu dávajú otázku zo záveru muzikálu: „Ježiš Kristus, chcem len vedieť, Ježiš Kristus, chcem len vedieť, kto si, chcem len vedieť, čo si to obetoval. A si ten, čo ľudia hovoria, že si?“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 899
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 805
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 951
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 404
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 206
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 701
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 263
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


21
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 993
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 035
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 206
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 35 804
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 037
  6. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 20 674
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 100
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 575
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu