
Aj novému Mishinmu albumu všetci priali, nech sa dobre predáva. Tristokorunová Misha (vpravo) sa predá lepšie ako za päťsto. FOTO - TASR
Uplynul mesiac odvtedy, čo dve nadnárodné vydavateľstvá prišli so zlacnením CD nosičov z domácej produkcie. S jeseňou sa na trhu objavili úplne čerstvé albumy kapiel a interpretov. Tie z vydavateľstiev Universal Music a Sony Music/Bonton stoja najviac tristo korún. Ako sa darí reštartovanému slovenskému hudobnému priemyslu?
Keby dnes nový album skupiny Hex stál 500 korún, v známej predajni CD Horák by si ho kúpilo zopár jedincov a zvyšok fanúšikov by si ho napálil. Mesiac po výraznom zlacnení CD domácich interpretov na sumu okolo 300 korún iniciátori kampane a predajcovia očakávajú zvrat. Veria, že z albumu Víkend od Hexu a ďalších jesenných titulov sa predá viac.
Nádejný experiment
„Je to stále experiment. Uvidíme, či sa nám podarí zachrániť slovenský hudobný priemysel,“ hovorí trochu nadnesene riaditeľ Universalu Peter Riava, ktorý s touto akciou spája aj bytie či nebytie pobočky mamutej hudobnej firmy na Slovensku.
Zlacnenie pomáha slovenským interpretom, ale stále nie je podľa Riavu isté, či pomôže aj ich vydavateľom. „Vidieť, že efekt sa dostavil. Ľudia znovu začali navštevovať predajne,“ hovorí. A podnikateľ z CD Horák, Pavol Maruščák dodáva, že cenová akcia prinútila ľudí, aby sa opäť začali zaujímať o slovenské tituly. „Škoda len, že všetky zlacnené albumy si záujemcovia kúpili už vtedy, keď stáli päťsto korún,“ hovorí obchodníčka z predajne Opus. Za malým ohlasom na znížené ceny vo svojej predajni vidí malú, takmer žiadnu propagáciu akcie a reálne výdavky ľudí, ktorí podliehajú aj s financiami bežnému životu.
Riaditeľ Sony Music/Bonton Róbert Sedlák bol od začiatku trochu skeptickejší, mal totiž skúsenosť s minuloročným zlacňovaním, ktoré neprinieslo očakávaný efekt. „Ale oproti rovnakému mesiacu, októbru minulého roku, sa tento október zvýšil predaj nosičov o dvadsať percent,“ hovorí. Výsledky však môžu byť skreslené predvianočným predajom, keď sú kupujúci schopní nechať v hudobných obchodoch množstvo peňazí.
Promo prekoná aj cenu
V bratislavských predajniach Opusu a CD Horák ležia albumy Deža Ursinyho za necelých dvesto korún, novinky Misha, Gladiator či „bestofka“ Riša Müllera do tristo a hneď vedľa výberovky hitov rádia Okey za vyše štyristo. Vydavateľstvo Forza ostatným spoločnostiam úspešne konkuruje cez svoje mediálne impérium. Jeho tituly sa predávajú zatiaľ rovnako dobre ako zlacnené nosiče. Niekedy o kúpe cédečka nerozhoduje ani tak cena, ako vytrvalé promo v televízii a rádiu. „Je tu možnosť, že zlacnenie pomohlo práve tým, ktorí sa do kampane nezapojili. Tí viac zarobia,“ hovorí predajca Ján Trstenský.
„Neviem o konkrétnych vydavateľstvách, ktoré by sa pripojili, ale počul som, že niektoré firmy ceny znížili,“ hovorí Róbert Sedlák. Obchodníčka z predajne Opus uvádza príklad s novinkou Horkýže slíže z Monitoru/EMI, ktorá je zatiaľ za akciovú cenu, ale ďalšia zásielka už pravdepodobne príde o niečo drahšia. Reálne budú môcť veľké vydavateľstvá posúdiť účinok zlacňovania až v prvom štvrťroku budúceho roku. PETER BÁLIK
DENISA VOLOŠČUKOVÁ