
Marcel Marceau. FOTO - REUTERS
Na svet ticha dopadla správa v ostrých tónoch. Najslávnejší mím dvadsiateho storočia Marcel Marceau sa chystá povedať zbohom. „Bude to moje posledné turné,“ povedal Marceau pre Reuters na utorňajšom stretnutí s médiami v Mexico City. „Budúci rok mám osemdesiatku. Myslím, že prišiel čas skončiť.“ Rozlúčkové turné Marcela Marceaua sa začína budúci rok 2. marca v meste Clearwater na Floride a do konca apríla obsahuje vyše dvadsať predstavení. Noviny The Indianapolis Star sa s ním už teraz lúčia slovami: „S Marceauom odídu najpôsobivejšie ruky od čias Michelangela.“
Obdivoval hercov nemej éry: od Charlieho Chaplina, Bustera Keatona, Harolda Lloyda, Stana Laurela a Olivera Hardyho si zobral to najlepšie a vytvoril pritom vlastný štýl a tradíciu. Rodák z francúzskeho Štrasburgu Marcel Marceau sa preslávil svojím klaunom so smutnou tvárou - Bipom, ktorý sa ,,narodil“ v roku 1947. „Bipo bol mojím alter ego,“ hovorí Marceau. „Ťažko sa mi bude s ním lúčiť, ale raz to muselo prísť. Nelúčime sa definitívne, to iba schádzame zo svetiel rámp.“
Marcel Marceau získal za svoju umeleckú činnosť mnoho ocenení vrátane televíznej ceny Emmy. Hral aj v niekoľkých filmoch - azda najznámejšou je jeho postava profesora Pinga v Barbarelle. Všade hral najmä seba - míma s originálnym výrazom. Do čarovného sveta ticha prehovoril vo filme iba raz - v Nemom filme režiséra Mela Brooksa. Jeho replika znela: ,,Nie.“
Klasik modernej pantomímy sa nedávno stal hovorcom seniorov v OSN. „Nie som mužom slov,“ priznal sa Marceau, keď prijal ponuku stať sa prvým vyslancom dobrej vôle budúceho Svetového zhromaždenia o starnutí usporiadaného v apríli tohto roku. OSN sa spolieha na univerzálnosť Marceauovho umenia, ktorého čaká ťažká úloha upozorňovať svetovú verejnosť na skutočnosť, že do roku 2050 sa podiel ľudí starších ako šesťdesiat rokov na našej planéte viac než zdvojnásobí, z desiatich na 22 percent. Po prvýkrát v histórii ľudstva sa tak počet seniorov vyrovná počtu detí mladších ako 14 rokov.
Podľa Marceaua sú však seniori pre spoločnosť prínosom. „V umení, rovnako ako všade inde, sa nestanete majstrom, ak sa nevyškolíte u majstra,“ povedal. Úlohou staršej generácie je podľa neho pomáhať mladým pochopiť minulosť, prítomnosť a budúcnosť a dať im nádej na život v lepšom storočí. „Vidíte, keď odídem z javiska, budem mať čo robiť.“ (pet)