Výprava hollywoodskych rozmerov ani atraktívne kulisy nezmenia fakt, že filmová adaptácia Liečiteľa si historické súvislosti otočila naruby.
Predstavte si filmovú adaptáciu Tolkienovho Pána prsteňov, v ktorej by Sauron predstavoval dobro a Gandalf zlo. Nemysliteľné? Tvorcovia nemeckého veľkofilmu Liečiteľ spáchali niečo podobné.
Z trilógie Noaha Gordona o lekárskej dynastii Colovcov Liečiteľ, Šaman, Lekárka, ktorá výrazne presahuje historický rámec, si najviac čitateľov získala prvá časť.
Opisuje púť siroty Roba Cola za lekárskym vzdelaním v prvej polovici 11. storočia z Londýna až do perzského Isfahánu, kde sa so žiakmi o svoje poznatky delí múdry Abú Alí al-Husajn ibn Abdalláh ibn Síná, v západnom svete známy ako Avicena.
Iný príbeh
Recenzia / Film
Liečiteľ
Nemecko, 2013, 150 minút
Réžia: Philipp Stölzl
Kamera: Hagen Bogdanski.
Účinkujú: Emma Rigby, Stellan Skarsgård, Ben Kingsley, Olivier Martinez, Tom Payne, Elyas M'Bareka ďalší.
Premiéra v SR: 1. mája 2014
Scenárista Jan Berger sa 500-stranovým Gordonovým románom a historickými faktmi inšpiroval len veľmi voľne. Prevzal postavy, motívy, zápletky – a úplne ich prekomponoval do nového príbehu s novými charaktermi, ktorý sa odohráva na nových miestach.
Román je o ceste – skutočnej aj duchovnej – mladého muža ku vzdelaniu a zrelosti. Snímka je tuctovým ľúbostným príbehom ozvláštneným históriou. Kniha neponúka žiadne prekvapivé zlomy a šokujúce odhalenia, no filmový príbeh je priam lineárny, predvídateľný, s odhadnuteľnými figúrkami a chvíľami až monotónny.
Ak dvojročná cesta z Londýna do Isfahánu naprieč Európou predstavuje tretinu románu a zmena, ktorú počas nej hrdina podstúpi, je pre ďalší dej podstatná, vo filme nasadne na loď v Doveri a po strihu z nej vystúpi pod egyptskými pyramídami.
Priveľa zmien
Nejde však len o tradičné filmové skratky, ale aj o zmenu základnej idey. Kým Gordon opisuje cestu Roba Cola ako duchovnú púť k pochopeniu judaizmu a vybudovaniu pevných vzťahov so židovskou kultúrou, pre filmového Roba židovstvo predstavuje len nevyhnutné mimikry.
Základnou ideou knihy je kritika neznášanlivého, tmárskeho a roztriešteného Západu v protiklade s Východom, zjednocujúcim rôzne etniká, civilizácie a kultúry.
Film však zobrazuje Východ, najmä silnejúci vplyv islamistických imámov, ako agresívny a podlý. Zmenila sa polarita, príbeh sa vzdialil historickej realite a priblížil súčasnej extrémne pravicovej propagande.
Knižný Rob Cole sa musí maskovať ako Žid, aby mu xenofóbny kresťanský svet umožnil študovať v Oriente. Filmový Rob Cole sa musí maskovať ako Žid, aby mu štúdium umožnil nebezpečný moslimský svet.
Vizuálne hody
Spisovateľov zmysel pre realizmus a detail sa v réžii Philippa Stölzla pretavil do bohatej výpravy. Stavby, rekvizity, kostýmy i digitálne kulisy atraktívne oživujú svet spred tisíc rokov.
Kameraman Hagen Bogdanski ponúka vizuálne hody, či už v scénach zo zelenej Británie, alebo vyprahnutého púštneho Orientu. S veľkofilmovým obrazom ladí mohutná hudba Inga Frenzela.
V hlavnej role suverénnym výkonom debutuje britský herec Tom Paine po boku Stellana Skarsgarda, ktorý stvárnil britského ránhojiča, a Bena Kingsleyho v role Avicenu. Obaja pre sirotu Roba predstavujú protikladné typy náhradných otcov – jedného drsného a primitívneho, druhého vzdelaného a kultivovaného, no oboch milujúcich a obetavých.
Spojením veľkolepého obrazu s naivným stereotypným príbehom, masívnou propagandou, filmovým jazykom i účasťou hviezd Liečiteľ pripomína hollywoodske kostýmové veľkofilmy 50. a 60. rokov minulého storočia.
Pozerať sa a nepremýšľať
Pre časť publika môže byť osviežujúce, že sa obsahom ani formou neusiluje o modernu. Nenájdeme tu nezvyčajné uhly obrazu ani omračujúce jazdy kamery, dynamický strih ani relativizáciu dobra a zla, čierny humor, zveličovanie alebo štylizáciu násilia a sexu, či komplikované posolstvá.
Meštiaka rutinérsky a klišéovitý film na rozdiel od románu utvrdí v jeho videní sveta, nezneistí ho obsahom ani formou a privodí mu pocit sebauspokojenia z toho, že bol schopný pozrieť si nejaké to „umenie“. Zdá sa, že tvorcom nešlo o nič iné, takže svoj zámer naplnili.