Bratislava 7. novembra (TASR) - Pri príležitosti tohtoročných osemdesiatin Tibora Bartfaya dnes za účasti prezidenta Rudolfa Schustera v Galérii MIRO v Bratislave slávnostne otvorili výstavu jeho surrealistických plastík a koláží Poďakovanie.
Podľa básnika Rudolfa Čižmárika, ktorý podujatie uviedol, je sochárstvo prvým umením na svete, pretože Boh stvoril človeka z hliny. Spod rúk Bartfaya zase vyšli mnohé postavy slovenskej a svetovej histórie, ktoré dodnes stretávame na námestiach.
Do 30. novembra bude v Galérii Miro vystavené jeho nadčasové umenie - Pegas s ľudskými nohami, Zlatá Niké, bronzová pocta grafikovi Albínovi Brunovskému, novšie Zlaté rúno i Jásonová tvár za zvieracou maskou. Hlavným krédom umelca je "kameňa a človeka sa treba najskôr dotýkať srdcom, až potom rukami".
Na vernisáži sa zúčastnili aj mnohé známe osobnosti ako Karol Kállay, Juraj Stern, Pavol Traubner či Sylvia Lakatošová.
Umelec, ktorého koncom októbra Rudolf Schuster ocenil Krížom prezidenta SR I. stupňa, sa do dôchodku nechystá. V súčasnosti plánuje monumentálny pamätník Hansa Christiana Andersena, ktorý venuje deťom celého sveta.
Sochárske kladivo chytil Bartfay do rúk po prvý raz ako trojročný, keď odbil kúsok z tváre otcovej sochy Krista z cararského mramoru.
V jeho diele sa zrkadlí idea humanizmu, ktorú demonštruje aj fontána Planéta mieru pred prezidentským palácom v Bratislave s reliéfmi symbolických vtákov, ktoré ju bránia pred zničením.
Bartfay (1922) sa venuje najmä monumentálnej a pamätníkovej tvorbe, komornému sochárstvu či koláži a pamätným tabuliam. Jeho diela dotvárajú životné prostredie vo viacerých slovenských mestách. Je autorom mnohých známych sôch, súsoší a plastík, ako sú napríklad fontány Poézia a Živá voda v Bratislave. Vytvoril mnohé busty -portréty Jána Smreka, Alexandra Matušku, Jána Cikkera, Andreja Bagara, Fryderyka Chopina. Z monumentálnych súsoší je známe najmä výtvarné a architektonické riešenie časti Slavína - Nad hrobom bojovníka, pamätník obetiam Mauthausenu, Slávičie údolie či pamätník oslobodenia v Skalici, súsošie Ľudovíta Štúra a jeho družiny či socha Mikuláša Kopernika v Bratislave alebo pomník kniežaťa Pribinu v Bartfayovej rodnej Nitre.
Upozornenie: Obrazová redakcia TASR vydáva k správe fotomateriál.