Z Cannes od našej redaktorky Kristíny Kúdelovej
Film Titanic nás klamal, keby náhodou ešte niekto nevedel. Jack Dawson nezahynul a Rose sa nezachránila. Muži nepomáhali ženám a do člnov nenasadali najprv deti.
Režisér švédskeho filmu Vyššia moc na festivale v Cannes upozorňuje, že štatistiky potvrdzujú skôr opak.
Ženy prežívajú podobné tragédie zriedkavejšie ako muži – možno preto, že muži sa vedia zachovať „praktickejšie“. A keď nastane prípad, že sa z páru zachránia žena i muž, dôsledkom býva, že sa nezachráni ich vzťah. Príde rozchod, rozvod.
Ruben Östlund súťaží v sekcii Istý pohľad a jeho film vyniká tým, ako prosto je načrtnutý a nakrútený.
Nositeľkou príbehu je mladá škandinávska rodina na dovolenke v Alpách. Keď raz obedujú na terase reštaurácie, strhne sa lavína a vyzerá to, že sa rúti na nich.
„Nebojte sa, je kontrolovaná,“ hovorí otec a strhujúce divadlo si radšej nakrúti na iPhone, akoby mal utešiť vystrašené deti.
A keď je už lavína naozaj nebezpečne blízko a budí pocit ohrozenia, zabudne na celú rodinu a prvý utečie do bezpečia.
Keď modely nefungujú
Škandinávska kinematografia je vychýrená pitvaním vzťahov. V čase Bergmana to robila zväčša s vážnou tvárou, v tomto tisícročí však zo Severu fúka skôr svieži vánok a miestni filmári to dokážu už aj s humorom.
Östlund nakrútil Vyššiu moc a vytvoril tragikomický obraz rodiny, ktorá zistí, že v nej filmové modely celkom nefungujú. Otec sa nezachoval ako hrdina – a celý zvyšok dovolenky sa už nebude zaoberať ničím iným.
Toto šarmantné filmové predstavenie je postavené na výborných dialógoch. Nečakanú situáciu pomáha Švédom riešiť nórsky pár z vedľajšej hotelovej izby, užívajúci si úlohu amatérskeho psychológa a nik tu nevyjde ako hlupák, sebec, frajer alebo zbabelec.
S kým vlastne žijeme?
Na vážnu a komplexnú tému, zjemnenú inteligentným humorom, zareagovali festivaloví diváci vrelým potleskom – ale ktovie, koľkí z nich odišli z kina znepokojení.
Niežeby nevedeli zaspať ako filmoví hrdinovia, len sa možno doteraz pýtajú, s kým vlastne žijú – a ako ženskou ženou alebo ako mužským mužom sú.
V katalógu sa píše, že Östlund chcel filmom znížiť turistiku v Alpách, zvýšiť mieru svetovej rozvodovosti, nakrútiť najúžasnejšiu lavínovú scénu v dejinách a dostať sa do Cannes. Či je to vhodné alebo nie, odkaz sa už šíri ďalej.