Ovocie, zelenina a umenie
V bratislavskej tržnici na Trnavskom mýte sa dnes začína festival súčasného umenia Tutti Frutti.
Festival / do 30. júna
Viac než sto umelcov zo Slovenska, Česka a ďalších krajín sa prestaví počas celého mesiaca v priestore, ktorý je pre umenie viac než netradičný. Budovu tržnice na Trnavskom mýte v Bratislave pozná azda každý, kto v tomto meste pobudol aspoň zopár dní. Nech si už o nej myslíte čokoľvek a nech ju poznáte akokoľvek dobre či zle, festival Tutti Frutti nám ju s najväčšou pravdepodobnosťou ukáže tak, ako sme ju nikdy doteraz nevideli.
Oddnes v nej totiž môžeme okrem nákupu zeleniny a ovocia sledovať divadelné a tanečné predstavenia, filmy, koncerty, prednášky, happeningy a performance. Všetko sa to začne dnes o 17.00 h, keď príde svoje dve plastiky – kontroverznú Entropu, zobrazujúcu stereotypy o európskych štátoch, a desaťmetrovú fialovú sochu – predstaviť český umelec David Černý. A aby to nebolo len také obyčajné otvorenie – nad budovou tržnice preletí vo svojom jednomotorovom lietadle.
Okrem toho dnes budete počuť zvukovú inštaláciu Jonáša Grusku, ktorý ozvučil charakteristické červené ventilačné rúry za tržnicou, koncert slovenského dreampopového zoskupenia Genius Loci, Electric Sabina, Dúhové eminencie zahrajú rovno na streche a počas celého vernisáže môžete zúčastniť workshopu žonglovania a cirkusovej školy CirKusKus. A navyše – o tejto zvláštnej stavbe sa môžete dozvedieť viac priamo od jej tvorcu, architekta Ivana Matušíka, ktorý ňou divákov prevedie.
Dichotómia
VERNISÁŽ - GCM BRATISLAVA 18.00
V bratislavskej Galérii Cypriána Majerníka na Ventúrskej ulici otvoria dnes o 18.00 h výstavu Rity Koszorúsovej Dichotómia. Rita Koszorús (1989) patrí k tej skupine mladých umelcov, ktorí nepotrebujú „ísť do sveta“, aby zistili, že najzásadnejším inšpiračným zdrojom je umelec sám. „Aj ona sa snaží hľadať svoje miesto nielen v umeleckom svete, ale aj v tom reálnom a skutočne žitom. Jej dvojdomé bytie, teda tej, ktorá patrí k národnostnej menšine ju predurčuje hľadať miesto skutočného domova. V krajine, v rodine, v jazyku, v kultúre,“ hovorí kurátorka Beata Jablonská. Výstava je vlastne prezentáciou diplomovej práce na Katedre maľby a iných médií VŠVU. Príbehové maľby, inšpirované jej blízkym Dunajom a jeho okolitou prírodou, si možno pozrieť do 14. júna.
Piesne slovenského Schuberta
Koncert / Východoslovenská galéria Košice 17.00
Je ich 55, ešte nikdy neboli predvedené spolu, neexistuje ani súborná nahrávka. Takže vlastne ide o svetovú koncertnú premiéru. Piesne, ktoré skladateľovi Mikulášovi Schneiderovi-Trnavskému (1881 - 1958) vyniesli prezývku „slovenský Schubert“ sa jednotlivo hrávajú v školách, na koncertoch aj každú nedeľu na omšiach po celom Slovensku (v podobe Jednotného katolíckeho spevníka). S nápadom uviesť ich v kompletnej podobe prišli učitelia a študenti košického konzervatória a nadchli preň sólistku Opery SND Evu Šuškovú aj sólistov Opery Štátneho divadla v Košiciach. Sprievodné party si rozdelí niekoľko klaviristov, poradie piesní dodržiava chronológiu ich vzniku a návštevníci koncertu uvidia aj videoprojekciu s premietaním ich textov. Vstupné je dobrovoľné.
Autor: her