Z času na čas treba pripomenúť: Kalligram vydáva takmer 10 rokov Knižnicu slovenskej literatúry. A hoci v názve nemá slovo „zlatý“ a nevychádza v pomníkovom dizajne, je to zlatý poklad našej literatúry. Jedinečným zväzkom tejto edície je výber z diela Jána Johanidesa, ktorý vyšiel pod lakonickým názvom Prózy. Výber, kalendárium života a diela, ako aj doslov je dielom Petra Zajaca.
Napriek tomu, že rozsah sa blíži k 800 stranám, je to iba torzo bohatej Johanidesovej tvorby. V knihe je legendárne Súkromie i populárne Nepriznané vrany, menší román Previesť cez most, novely Holomráz či Inzeráty pre večnosť, ale chýbajú dnes už nedostupné novely Nie a Podstata kameňolomu.
Naopak, cenné je, že sú uvedené preddebutové prózy, hoci medzi nimi absentuje poviedka Európan. Ján Johanides bol totiž naozajstný Európan, svojím svetonázorom aj hodnotou tvorby.
Ďalším benefitom tejto antológie sú eseje autora. Niektoré (napríklad tá o maliarovi Karolovi Baronovi) boli takmer nedostupné. Čitateľa až zamrazí aktuálnosť postojov a pregnantné formulácie. Johanides mal blízko k výtvarnému umeniu a ďaleko presahuje bežný kunsthistorický merkantil.
Esej Rusko a bolesť, ktorá vyšla ako doslov k Dostojevského románu Dvojník, zasa diagnostikuje ruskú povahu. Tu, ale aj na iných miestach, sa Johanides prejavil ako vizionár, ktorý mnohé veci vytušil skôr, než sa udiali. Kompletné eseje aj rozhovory, ktoré sú v knihe zastúpené iba výberovo, by si zaslúžili samostatný zväzok.
V časti Ohlasy v literárnej kritike nájdeme presné, ale aj polemické, niekedy až hlúpe názory, ktoré usvedčujú autorov z nepochopenia Johanidesovej rozprávačskej stratégie. Jeho bravúru mnohí vnímali ako manierizmus, jeho pozornosť k detailu ako záľubu v ornamentoch.
Rozpačito pôsobia Komentáre a vysvetlivky. Namiesto presných bibliografických úda〜jov sa stretávame s trápnymi vysvetlivkami typu „moletka – žena plných, okrúhlych tvarov“. Aj keď môže byť kniha určená študentom či mladším čitateľom, takúto barbarizáciu si nezaslúži. Tieto premárnené strany sa dali venovať fascinujúcim fotografiám z autorovho privatissima či precíznej bibliografii, ktorá v knihe absentuje.